Dieta i Suplementy
11 lutego 2021

Dieta odchudzająca - 6 zasad skutecznego odchudzania

Odchudzanie bywa bardzo frustrującym procesem, zwłaszcza jeśli ciągle nie widać jego efektów. Nie można się jednak poddawać w walce o lepszą sylwetkę i przede wszystkim zdrowie. Poniżej zgromadziliśmy najważniejsze zasady stosowania skutecznej diety odchudzającej oraz listę produktów, które powinny się znaleźć na stałe w naszej kuchni.

Dieta odchudzająca  - od czego zacząć?

Dieta nie może nagle wedrzeć się w nasze codzienne życie. Aby przejście na zdrowe odżywianie i stosowanie deficytu kalorycznego było dla nas możliwie najłatwiejsze powinniśmy się do nich odpowiednio przygotować. Stopniowo zwiększajmy więc ilość warzyw na naszych talerzach, zmniejszając jednocześnie inne składniki. Słodycze starajmy się zastępować na przykład owocami lub bakaliami. Świetnie sprawdzają się też warzywno-owocowe koktajle, które mogą nawet zastąpić jeden z posiłków.

Dieta odchudzająca  - jakich zasad się trzymać?

Oczywiście dieta jest czymś indywidualnym, co wiąże się z tym, że każdy z nas może nieco inaczej zareagować na jej wprowadzenie. Istnieją jednak pewne zasady, które sprawdzają się u wszystkich i co najważniejsze ich stosowanie może przybliżyć nas do wyznaczonego sobie celu.

O czym więc warto pamiętać stosując dietę?

1. Ogranicz żywność wysoko przetworzoną

Gotowe produkty wysoko przetworzone, takie jak kupowane w sklepach słodycze albo chipsy w swoim składzie mają z reguły tłuszcze trans, a do tego mnóstwo kalorii o niskiej wartości odżywczej. Lepiej więc wybierać produkty naturalne o krótkim składzie, które są bogate w składniki odżywcze i sprawiają, że szybko czujemy sytość.

2. Dieta musi być zróżnicowana i zbilansowana

W zdrowej diecie powinno się znaleźć miejsce na węglowodany, białka, tłuszcze i wszystkie niezbędne nam witaminy oraz składniki mineralne. Zbilansowanie ich ilości w spożywanych przez nas posiłkach pozwoli zrzucać zbędne kilogramy w odpowiednim tempie, zachowując jednocześnie świetną kondycję, dobre samopoczucie i przede wszystkim zdrowie.

3. Utrzymuj ujemny bilans energetyczny

Najważniejsza zasada każdej diety, której celem jest utrata wagi, to utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego. Oznacza to, że w ciągu dnia powinniśmy dostarczać sobie mniejszą ilość kalorii, niż faktycznie spalamy. Ustalenie konkretnej ilości kalorii spożywanych każdego dnia jest jednak kwestią indywidualną. Zależy to bowiem między innymi od naszej wagi, wzrostu, tempa przemiany materii oraz poziomu aktywności fizycznej.

Pamiętajmy jednak, aby to ucinanie kalorii nie było zbyt przesadzone, gdyż możemy sobie tym jedynie zaszkodzić. Organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość energii, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Co więcej, jeśli przyzwyczai się, że musi oszczędzać pokłady energii skutkuje to spowolnieniem przemiany materii, a to z pewnością nie sprzyja chudnięciu. Lepszym rozwiązaniem jest więc zwiększenie dziennej aktywności fizycznej, niż nadmierne zmniejszanie ilości przyjmowanych kalorii.

4. Jedzenie musi Ci smakować

Nawet najbardziej zachwalane przez koleżanki i celebrytki cudowne diety nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli będą się opierać na produktach, które po prostu Ci nie smakują. Nikt nie wytrwa w swoich postanowieniach, jeśli każdego dnia musi walczyć ze sobą, aby zjeść na przykład znienawidzone brokuły. Nasz jadłospis musi zatem zostać stworzony z odpowiadających nam produktów w oparciu o zasady zdrowej diety odchudzającej. Dzięki temu wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie będzie dla nas torturą.

5. Zacznij się więcej ruszać

Dieta to najważniejszy element procesu odchudzania, ale bez aktywności fizycznej może nam być znacznie trudniej. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię, jeśli nie lubimy takiej formy ćwiczeń. Regularne, długie spacery, bieganie, pływanie albo ćwiczenia wykonywane w domu również są świetnym rozwiązaniem.

6. Liczy się konsekwencja

Diety stosowane raz na jakiś czas po prostu nie działają i trzeba się z tym pogodzić. Oczywiście można od czasu do czasu robić odstępstwa od naszych dietetycznych zasad, ale trzeba to robić rozsądnie. Kilka chipsów albo nawet frytki w racjonalnych ilościach raz na tydzień nie zniweczą naszych wysiłków, ale jeśli taki scenariusz powtarza się niemal każdego dnia, żadna dieta odchudzająca nie przyniesie rezultatów.

Dieta odchudzająca – jakie produkty warto mieć w swojej kuchni?

W naszej kuchni na stałe powinny zagościć produkty nisko przetworzone, a najlepiej zupełnie naturalne. Wśród nich warto wymienić między innymi:

  • świeże warzywa i owoce;
  • rośliny strączkowe;
  • kasze;
  • płatki zbożowe (np. owsiane, żytnie);
  • ryby;
  • chude mięso;
  • oleje tłoczone na zimno (np. lniany, rzepakowy, z pestek dyni);
  • pieczywo pełnoziarniste;
  • chudy nabiał;jajka;orzechy.

Niezależnie też od tego, czy jesteśmy na diecie odchudzającej, nie możemy zapominać o piciu dużej ilości wody w ciągu dnia. Wpływa ona bowiem pozytywnie na działanie całego naszego organizmu.

Dieta odchudzająca w formie cateringu jest rozwiązaniem, które polecamy. Warto zapoznac się z tą ofertą i zacząć odchudzanie juz dziś.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno...
20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...