Zdrowie
2 listopada 2020

Proteza na implantach - na czym polega

Nakłady, które występują często pod określeniami angielskimi overlay/onlay/inlay, to jeden z wielu rodzajów protetycznych rekonstrukcji, które można z powodzeniem stosować u pacjentów. Wyróżniającą się cechą jest sam fakt, że nie wymagają one szlifowania całego zęba. Ich rolą tak naprawdę jest uzupełnienie tkanek zębowych brakujących. Raczej odbudowują one część wewnętrzną korony zęba trzonowego czy też przedtrzonowego i tym samym stanowią "negatyw" swojego rodzaju korony protetycznej.   Technika wykonywania nakładów/wkładów wykorzystywała złoto bądź też stopy metali. Była ona rzadko kiedy stosowana. Technika ta zaczęła przeżywać prawdziwy renesans razem z upowszechnieniem się adhezyjnej stomatologii, kiedy było można zrezygnować z opracowywania retencyjnego zdrowych zębowych tkanek na korzyść wykorzystywania sił łączenia chemicznych.  

Obecnie jako techniczne materiały do wykonywania nakładów/wkładów wykorzystuje się kompozyty techniczne czy też ceramikę. Nakłady/wkłady ceramiczne spełniają wymagania wszelkiego rodzaju związane z biozgodnością oraz estetyką rekonstrukcji protetycznych, jednak w przypadku odbudów takiego rodzaju ujawniają się także dużo wyraźniej wady ceramiki.  

Należy wiedzieć, że porcelana ma bardzo dużą twardość. Na pewno większą od szkliwa naturalnego zębów. Jednocześnie przy znacznie niższej ścieralności. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak to, że w rejonach kontaktu z przeciwstawnymi zębami dochodzić będzie do znacznie szybszego oraz nierównomiernego ścierania zębów zdrowych u pacjentów, które to kontaktują z protetyczną rekonstrukcją.  

Nakłady są także pracami pełno ceramicznymi. Nie ma tutaj mowy o wzmocnieniu wewnętrznym innych materiałów. W związku z tym mogą one być znacznie bardziej wrażliwe na samo pękanie pod wpływem zewnętrznych bodźców. Aby móc takiego ryzyka uniknąć, konieczne jest samo zwiększenie grubości obudowy kosztem szlifowania w pełni zdrowych powierzchni zębów. Także nie bez znaczenia jest sam fakt bardzo dużego technicznego skomplikowania procesu powstawania nakładów/wkładów ceramicznych, co się przekłada na wysoko stosunkowo cenę takowego sposobu leczenia dla pacjentów.  

Chcą u siebie wyeliminować wady nakładów/wkładów ceramicznych przy zachowaniu ich zalet do użycia wprowadzono ciekawe techniki odbudowy, które wykorzystują kompozytowe materiały formowane w technicznej pracowni. Technologia technicznych kompozytów pozwala na samą eliminację większości wad kompozytowych materiałów, które są wykorzystywane w codziennej klinicznej pracy w gabinecie, a więc polimeryzacyjnego skurczy, wewnętrznych naprężeń materiału, które powstają przy jego tak zwanej polimeryzacji oraz także kłopotów z utwardzaniem materiału w warstwach grubszych bądź też w stycznych przestrzeniach.  

Dzięki tymże wszystkim elementów uzyskiwany jest nakład/wkład protetyczny, który jest naprawdę bardzo trwały pod względem mechanicznym przy biozgodności doskonałej z tkankami pacjenta, jak i także estetyce idealnej czy też trwałości w warunkach panujących w jamie ustnej.  

https://cdcstomatologia.pl/protetyka/protetyka-na-implantach.html

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

10 lutego 2021

Hurom Alpha: żyj zdrowo i pij świeżo wyciskane soki!

Wyciskarka Hurom Alpha to doskonały wybór dla całych rodzin. To właśnie dzięki tej wyciskarce...
7 stycznia 2021

Nowy Rok – nowe postanowienia... ale tym razem realne do spełniania. Krótki poradnik, co warto...

​Co roku wielu z nas robi sobie postanowienia, ale z tymi postanowieniami jest tak, a nie inaczej...
3 listopada 2020

3 ciekawe sposoby na spędzanie jesiennych popołudni, czyli nie siedź w domu, wyjdź na zewnątrz!

Jesienią dni stają się coraz krótsze, a i często narzekamy na gorsze samopoczucie...