Dieta i Suplementy
27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno wśród osób aktywnych fizycznie, jak i wśród zwolenników diety ketogenicznej czy redukcyjnej. To produkt wyróżniający się nietypowym procesem wchłaniania i trawienia, który zapewnia uczucie sytości, stanowi źródło energii, a dodatkowo może być pomocny w trakcie odchudzania.

Czym jest olej MCT?

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, a w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego, trójglicerydy średniołańcuchowe (medium chain triglycerides). To nasycone kwasy tłuszczowe, które zawierają 6-10 atomów węgla w cząsteczce, takie jak np. kwas kaprylowy czy kaprynowy. Niekiedy do grupy olejów MCT zalicza się również kwas laurynowy, który posiada 12 atomów węgla, jednak ze względu na swoje właściwości, kwas laurynowy bardziej przypomina długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, niż trójglicerydy średniołańcuchowe. Olej MCT najczęściej znaleźć można w oleju kokosowym lub palmowym, jednak w mniejszej ilości występuje również w tłuszczu mlecznym.

Co wyróżnia tłuszcze MCT od innych związków tego typu? Olej MCT, ze względu na krótszą długość łańcucha, jest szybko rozkładany i wchłaniany w ustroju. Dodatkowo produkt nie potrzebuje obecności lipazy i żółci w procesie trawienia. Olej MCT wchłaniany jest z komórek nabłonka jelitowego i transportowany żyłą wrotną do wątroby, co sprawia, że jego trawienie jest znacznie szybsze. Tym samym związek stanowi skoncentrowane źródło energii, które może być cennym wsparciem, nie tylko wśród sportowców.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą zostać również przekształcone w ketony, a następnie mogą przenikać z krwi do mózgu, stanowiąc alternatywne źródło energii dla jego pracy, co może być pomocne szczególnie wśród osób na diecie ketogenicznej czy niskowęglowodanowej.

Właściwości oleju MCT

Olej MCT stanowi źródło energii, dlatego też często doceniany jest przez sportowców - tempo przyswajania oleju MCT jest podobne do tempa wchłaniania cukrów prostych, a wyjątkowy sposób jego przyswajania sprawia, że spożywanie oleju MCT niesie ze sobą istotne korzyści energetyczne. Olej MCT cieszy się coraz większą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie również dlatego, że substancja może ograniczać zużycie glikogenu mięśniowego, oszczędzając jego zapasy, a także może pozytywnie wpływać na wytrzymałość sportowca.

Dodatkowo związek zwiększa uczucie sytości i zmniejsza apetyt, a także może wspierać lipolizę tłuszczową i sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej, co cenione jest przede wszystkim przez osoby stosujące dietę odchudzającą. Warto zaznaczyć, że olej MCT nie gwarantuje spektakularnej utraty masy ciała, jednak jego spożywanie może nieść ze sobą szereg korzyści, również zdrowotnych. Olej MCT trafiając do organizmu, w pierwszej kolejności wykorzystywany jest jako źródło energii, a dopiero spożywany w nadmiarze, może być magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też stosując olej MCT w umiarkowanych ilościach, nie trzeba się martwić o przyrost masy ciała.

Jakby tego było mało, produkt może również wykazywać działanie bakterio- i grzybobójcze, a także może pozytywnie oddziaływać na funkcje poznawcze, poprawiając zdolność uczenia się i przetwarzania informacji, a także korzystnie wpływając na pamięć.

Olej MCT w postaci suplementów diety

Choć niekiedy uznaje się, iż olej kokosowy i olej MCT to, to samo, nie jest to prawdą. Olej kokosowy faktycznie stanowi źródło średniołańcuchowych trójglicerydów, jednak zawiera również wiele innych związków. Dlatego też chcąc dostarczyć do organizmu średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, warto sięgnąć po czysty olej MCT, taki jak OstroVit Olej MCT 500 ml naturalny. To wysokiej jakości suplement diety, który warto spożywać w trakcie posiłku, aby wspierać prawidłową pracę organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...
20 czerwca 2022

Czy można jeść słodycze, będąc na diecie?

Dieta, która obejmuje słodycze, brzmi absurdalnie. Należy jednak pamiętać, że restrykcyjna...