Hobby
4 października 2021

Metoda spławikowa - najlepsza dla początkujących wędkarzy

Metoda spławikowa sprawdza się zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy. Wymaga pewnych umiejętności, lecz daje ogromną satysfakcję. Techniki zdobyte przy opanowywaniu tej metody przydadzą się również w innych metodach połowu. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na bezproblemowe kontrolowanie sprzętu i łowienie wybranych gatunków ryb. 

Jaką wędkę spławikową wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia wędkarzy specjalizujących się w metodzie spławikowej jest oczywiście odpowiedniej klasy wędka. Metoda spławikowa wymaga użycia profesjonalnego sprzętu z dość wysokiej półki. Najpopularniejsze wędki do metody spławikowej to: 

  • baty - nie wymagają stosowania kołowrotka oraz przelotek. Wędkarze mogą dobrać dla siebie odpowiednią długość bata (zazwyczaj waha się w granicach 5-6 metrów),
  • tyczki - składające się z wielu różnych elementów i nieco bardziej skomplikowane w obsłudze. Dłuższe niż baty, ponieważ osiągają długość do 13 metrów.

Alternatywą dla powyższych wędek mogą być też bolonki (wędki teleskopowe o dość dużym ciężarze wyrzutu, zwykle do 10 metrów długości) lub odległościówki (korzysta się z nich na wodach stojących). Bardziej zaawansowanym wyborem są niezawodne wędki spinningowe, które odpowiadają za łatwiejsze manewrowanie i podbieranie ryby.

Tak właśnie działa metoda spławikowa na karpia, ściśle związana z posiadaniem optymalnej wędki. Ostateczną decyzję zawsze można skonsultować z bardziej doświadczonymi wędkarzami. 

Jak skompletować zestaw do metody spławikowej?

Kompletując zestaw do metody spławikowej nie można zapomnieć o wielu istotnych akcesoriach. Metoda spławikowa na leszcza wymaga posiadania takich elementów, jak:

  • spławik - utrzymanie przynęty na odpowiedniej wysokości,
  • żyłka - specjalna linka, do której mocuje się spławik, przynętę i haczyk,
  • przypon - łączy żyłkę z innymi elementami zestawu do metody spławikowej,
  • haczyk - wybór jest zależny od rodzaju zastosowanej przynęty,
  • przynęty - gwarantują przyciągnięcie ryb na wybrane łowisko.

Bardzo istotną rolę w tej technice odgrywają oczywiście profesjonalnie dobrane kołowrotki, odpowiadające za hol ryby i nawijanie linki na szpulę. Dodatkowo nie można zapominać o obciążeniach, dzięki którym m.in. oddaje się dalekie rzuty. Metoda spławikowa na jezioro spełni oczekiwania najbardziej wymagających wędkarzy, którzy chcą się sporo nauczyć i jednocześnie czerpać z tego radość. 

Jak zwiększyć skuteczność łowienia na spławik?

Wędkowanie metodą spławikową kryje w sobie wiele tajemnic, ale osobom początkującym, które chcą zwiększyć skuteczność łowienia na spławik przyda się kompleksowa instrukcja metody spławikowej

Zwiększyć celność łowienia można m.in. poprzez celność rzutów (rzucanie w miejsce, w którym się zanęciło), skupianie zanęty w jednym miejscu oraz rozpoznawanie brania (spławik powinien się głęboko zanurzyć). Metoda spławikowa w wędkarstwie sprawia, że umiejętności wędkarzy znacznie się poprawiają, a przygoda zakończy się wielkim sukcesem.

Nie da się ukryć, że metoda spławikowa na rzece jest jednym z najlepszych wyborów, ponieważ umożliwia poznawanie zwyczajów ryb. Z racji tego metoda spławikowa na sandacza jest wykorzystywana przez wędkarzy w każdym wieku. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

6 kwietnia 2022

Moda na najważniejszy dzień życia

Gdy chodzi o wybór odpowiedniej sukni ślubnej to na pewno jest spore wyzwanie dla panny...
25 listopada 2021

Surfowanie

​Surfowanie kojarzy się z amerykańskimi filmami oraz imponującymi ścianami wody nad...
16 listopada 2021

Wyposażenie w windsurfingu - o czym musisz pamiętać

​Każda osoba, która chce rozpocząć przygodę z windsurfingiem, powinna pamiętać o...