Hobby
4 października 2021

Metoda spławikowa - najlepsza dla początkujących wędkarzy

Metoda spławikowa sprawdza się zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy. Wymaga pewnych umiejętności, lecz daje ogromną satysfakcję. Techniki zdobyte przy opanowywaniu tej metody przydadzą się również w innych metodach połowu. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na bezproblemowe kontrolowanie sprzętu i łowienie wybranych gatunków ryb. 

Jaką wędkę spławikową wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia wędkarzy specjalizujących się w metodzie spławikowej jest oczywiście odpowiedniej klasy wędka. Metoda spławikowa wymaga użycia profesjonalnego sprzętu z dość wysokiej półki. Najpopularniejsze wędki do metody spławikowej to: 

  • baty - nie wymagają stosowania kołowrotka oraz przelotek. Wędkarze mogą dobrać dla siebie odpowiednią długość bata (zazwyczaj waha się w granicach 5-6 metrów),
  • tyczki - składające się z wielu różnych elementów i nieco bardziej skomplikowane w obsłudze. Dłuższe niż baty, ponieważ osiągają długość do 13 metrów.

Alternatywą dla powyższych wędek mogą być też bolonki (wędki teleskopowe o dość dużym ciężarze wyrzutu, zwykle do 10 metrów długości) lub odległościówki (korzysta się z nich na wodach stojących). Bardziej zaawansowanym wyborem są niezawodne wędki spinningowe, które odpowiadają za łatwiejsze manewrowanie i podbieranie ryby.

Tak właśnie działa metoda spławikowa na karpia, ściśle związana z posiadaniem optymalnej wędki. Ostateczną decyzję zawsze można skonsultować z bardziej doświadczonymi wędkarzami. 

Jak skompletować zestaw do metody spławikowej?

Kompletując zestaw do metody spławikowej nie można zapomnieć o wielu istotnych akcesoriach. Metoda spławikowa na leszcza wymaga posiadania takich elementów, jak:

  • spławik - utrzymanie przynęty na odpowiedniej wysokości,
  • żyłka - specjalna linka, do której mocuje się spławik, przynętę i haczyk,
  • przypon - łączy żyłkę z innymi elementami zestawu do metody spławikowej,
  • haczyk - wybór jest zależny od rodzaju zastosowanej przynęty,
  • przynęty - gwarantują przyciągnięcie ryb na wybrane łowisko.

Bardzo istotną rolę w tej technice odgrywają oczywiście profesjonalnie dobrane kołowrotki, odpowiadające za hol ryby i nawijanie linki na szpulę. Dodatkowo nie można zapominać o obciążeniach, dzięki którym m.in. oddaje się dalekie rzuty. Metoda spławikowa na jezioro spełni oczekiwania najbardziej wymagających wędkarzy, którzy chcą się sporo nauczyć i jednocześnie czerpać z tego radość. 

Jak zwiększyć skuteczność łowienia na spławik?

Wędkowanie metodą spławikową kryje w sobie wiele tajemnic, ale osobom początkującym, które chcą zwiększyć skuteczność łowienia na spławik przyda się kompleksowa instrukcja metody spławikowej

Zwiększyć celność łowienia można m.in. poprzez celność rzutów (rzucanie w miejsce, w którym się zanęciło), skupianie zanęty w jednym miejscu oraz rozpoznawanie brania (spławik powinien się głęboko zanurzyć). Metoda spławikowa w wędkarstwie sprawia, że umiejętności wędkarzy znacznie się poprawiają, a przygoda zakończy się wielkim sukcesem.

Nie da się ukryć, że metoda spławikowa na rzece jest jednym z najlepszych wyborów, ponieważ umożliwia poznawanie zwyczajów ryb. Z racji tego metoda spławikowa na sandacza jest wykorzystywana przez wędkarzy w każdym wieku. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

26 października 2023

Jak dobrać buty piłkarskie?

Piłka nożna to sport, który nie uznaje półśrodków. Zwycięska drużyna może być tylko...
11 sierpnia 2023

Gdzie szukać wiadomości ze świata sportu?

​Jeżeli jesteś fanem sportu z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby być na bieżąco z...
19 października 2022

Dlaczego klapki są niezbędne na basenie?

​Chodzenie na basen to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu – zarówno...