Trening i ćwiczenia
10 stycznia 2018

Szukasz trenera personalnego?

Zbliża się czas postanowień noworocznych, wśród których odzyskanie, czy też nabycie, formy fizycznej wiedzie prym od wielu lat. Rzesze zapaleńców ruszają na początku stycznia do miejskich parków, siłowni czy do klubów fitness, jednak - po krótkim okresie optymizmu - motywacja zazwyczaj „wraca do normy”, czyli znacznie spada, a ćwiczących ogarnia zniechęcenie. Czy trener personalny może temu zaradzić?

Po długim czasie traktowania ćwiczeń pod okiem osobistego trenera, jako luksusu dostępnego głównie dla zamożnych celebrytów, zaczęto dostrzegać ogrom korzyści płynący z takiej współpracy: brak kontuzji, prawidłowo wykonywane ćwiczenia, szybsze osiąganie celu, lepsza motywacja. Dodatkowo, znacznie większa konkurencja w tym zawodzie sprawia obecnie, że usługi trenera personalnego są dostępne niemal dla każdego.

Gdzie i jak szukać dobrego trenera osobistego?

  • Siłownia, kluby fitness lub inne ośrodki sportowe. Będąc w takim miejscu, można zaobserwować trenerów pomagających innym, prezentowane przez nich podejście do osób ćwiczących, stopień zaangażowania w pracę etc. To bardzo wiele mówi o ich profesjonalizmie.
  • Internet. Portale społecznościowe, strony i blogi trenerów osobistych bądź portale ogłoszeń, typu https://oferia.pl/wykonawcy/sport-turystyka/trenerzy pomagają znaleźć odpowiednią osobę w konkretnej okolicy.
  • Polecenie. Znakomitą wizytówką każdego dobrego trenera personalnego jest oczywiście także zadowolony klient. Nie musi to oznaczać, że w każdym przypadku wynik pracy ma być równie spektakularny, ale umiejętność skutecznego osiągnięcia celu klienta jest gwarancją odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej trenera.

Co należy sprawdzić przed ostatecznym wyborem trenera?

  • Kwalifikacje. Od tego należy zacząć poszukiwania właściwiej osoby. W odpowiedzi na zwiększający się popyt, liczba osób deklarujących bycie „trenerem personalnym” wzrasta po prostu lawinowo. Prawo w Polsce nie precyzuje, jaką dokładnie wiedzę i wykształcenie powinna posiadać osoba zamierzająca trenować innych. W zasadzie wystarczającym warunkiem jest pełnoletność, ukończenie szkoły średniej i posiadanie tematycznej wiedzy. Niestety, nie ma wskazówek odnośnie do sposobu zdobycia tej wiedzy. Trener budzący zaufanie powinien posiadać co najmniej kilkuletnie wykształcenie: ukończone studia związane ze sportem, kursy tematyczne lub wiedzę nabytą w różnych krajowych czy międzynarodowych organizacjach sportowych.
  • Doświadczenie. Trenerzy personalni zazwyczaj są młodymi ludźmi, od których trudno wymagać wieloletniego doświadczenia. Sensowym podejściem jest więc przyjęcie zasady, że im większe doświadczenie zawodowe w stosunku do wieku potencjalnego trenera, tym lepiej. Być może jeszcze ważniejszym kryterium niż staż treningowy jest jego jakość. Warto zatem upewnić się na przykład, czy i jakie dana osoba ma doświadczenie w osiąganiu poszczególnych celów treningowych: redukowanie masy ciała bądź jej zwiększanie, likwidacja różnych napięć i bólu, rzeźbienie sylwetki bądź przygotowanie do konkretnej aktywności fizycznej.

Jakie cechy powinien mieć trener osobisty?

  • Zaangażowanie. Będąc na siłowni, bardzo łatwo dostrzec, który z pracujących tam trenerów lubi swoja pracę i podchodzi do niej chętnie i energicznie, a który jedynie „poprawnie” wykonuje swój zawód. Oczywiście jednorazowa sytuacja nie powinna przesądzać o ocenie całej pracy danej osoby, ponieważ każdy może mieć przecież gorszy dzień, ale ogólnie rzecz ujmując, dobrym trenerem jest ten, kto motywuje osobę, której pomaga, dopasowuje stale ćwiczenia do jej zmieniającej się formy, nieustannie czuwa nad technika wykonywanych ćwiczeń i nie jest ukierunkowany na bicie rekordów, a na osiągnięcie celu założonego przez swojego podopiecznego.
  • Wygląd. Nie należy bać się takiej oceny, ponieważ nie ocenia się w tym przypadku człowieka, a jedynie jego wygląd. Ciało jest narzędziem pracy trenera i jego schludny i nienaganny wygląd jest konieczny. Nie należy oczywiście uzależniać umiejętności danej osoby od wielkości jej mięśni. Absolutnie nie działa tu zasada, że im większe bicepsy, tym lepszy trener, niemniej jednak sportowa sylwetka jest obowiązkiem każdego trenera.
  • Organizacja pracy. Trener personalny mający profesjonalne podejście do klienta znajduje czas na ułożenie jego planu treningowego, doradzenie mu w kwestiach odpowiedniej diety, dobranie najlepszych suplementów czy nawet trening w niestandardowych godzinach lub miejscu, aby pogodzić wszystko także z grafikiem trenowanej osoby, oraz by jej trening był „wszechstronny”. Ktoś, kto spędza niemal cały dzień tylko na siłowni i zajmuje się wyłącznie sferą fizyczną kolejnych klientów, powinien wzbudzać czujność, ponieważ same ćwiczenia to tylko jeden z kilku aspektów dobrego treningu osobistego prowadzącego do osiągnięcia założonego celu.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...