Zdrowie
8 września 2017

Do czego wykorzystuje się nasiona konopi?

Nasiona konopi są z nami od tysięcy lat. Jest to powszechnie występująca roślina i chociaż w ostatnim czasie jest jej trochę mniej, sposobów wykorzystania znalazła dla siebie całą masę. Warto wymienić przynajmniej kilka z nich. Sprawdź, co mówią specjaliści z tipsforsmokers.com

Kolekcjonerstwo

Ludzie zbierają różne rzeczy. Zazwyczaj są to monety czy pocztówki, ale są też ludzie, którzy zbierają nasiona konopi. Są to jak najbardziej zwykłe nasiona i niezwykłe w nich jest to, że pochodzą z bardzo różnych części świata. Kolekcjonowanie polega na poszukiwaniu ciekawych, rzadkich czy nietypowych gatunków i zdarzało się nawet, że dzięki takim niewielkim, prywatnym kolekcjom zagrożone gatunki były w stanie przetrwać i powrócić do swoich habitatów.

Zwierzęta

Nasiona z konopi mają bardzo szerokie zastosowania, jeśli chodzi traktowanie ich jako pokarm dla zwierząt. Są bardzo bogate w białka i różne witaminy, więc weterynarze zalecają podawanie ich kanarkom, papugom i innym ptakom. Te ptaki bardzo chętnie korzystają z tego rodzaju nasion, więc nie trzeba ich w żaden sposób specjalnie zachęcać.

Fakt, że zwierzęta bardzo lubią nasiona z konopi, intensywnie wykorzystują także wędkarze. Czasami zasada jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy tylko nabić na haczyk nasiona i wiele ryb już się będzie łapać. Na przykład karpie czy amury. Zazwyczaj jednak trzeba przygotować specjalną zanętę. Nie jest to specjalnie skomplikowane, ponieważ polega to po prostu na zamoczeniu nasion w wodzie, przetrzymaniu ich przez jedną dobę, a potem zagotowaniu. Gotuje się je przez około pół godziny, aż do popękania, po czym można je wypłukać i ostudzić. Większe nasiona trafią bezpośrednio na haczyk, a mniejsze można wypracować lub zetrzeć, po czym przed wędkowaniem wrzuca się garść takiej papki do wody, by zainteresować ryby. W wędkarze zazwyczaj starają się znaleźć własne metody na przygotowanie możliwie najskuteczniejszej zanęty i eksperymentują z czasem moczenia czy ilością wody do moczenia.

nasiona konopi

Eliksir młodości

Niektórzy dietetycy zaczęli w ostatnim czasie określać nasiona konopi mianem eliksiru młodości. Jest to oczywiście określenie dość mocno na wyrost, ale udało się naukowo potwierdzić, że nasiona konopi są w stanie realnie wpłynąć na długość życia, chociaż oczywiście robią to w sposób pośredni. Tym sposobem jest wykorzystywanie przede wszystkim bardzo zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Są to nasycone kwasy tłuszczowe, których organizm potrzebuje dość sporo, ale które najczęściej pochodzą z produktów odzwierzęcych, które są niespecjalnie zdrowe. Zastąpienie ich roślinnymi odpowiednikami ma same korzyści, a do tego jest bardzo smaczne.

Co więcej, jak już zostało to powidzanie, w nasionach konopi jest bardzo dużo białka. Źródłem białka też zazwyczaj jest mięso, więc przestawienie się na nasiona konopi może tylko pomóc.

Nie można zapominać o witaminach, zwłaszcza takich jak witamina E oraz witaminy z grupy B. Są to substancje regulujące oraz antyutleniacze, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ilości w organizmie i chronienie go przed uszkodzeniami na poziomie komórkowym.

Nasiona z konopi bardzo cenią sobie osoby z nadciśnieniem oraz cierpiące na cukrzycę, ponieważ ich przyjmowanie jest w stanie ograniczać problemy związane z tymi schorzeniami.

Chroni Twoje DNA

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie w organizmie ludzkim posiadają nasiona z konopi, jest ochrona DNA. Związane jest to z zawartością w nich albuminy i edestyny, czyli substancji regulujących wzrost tkanek, ale także ich mechanizmów niszczenia, kiedy są uszkodzone tak, że nie da się ich naprawić.

 

Więcej informacji znajdziesz na: detox-odtruwanie.pl

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...