Trening i ćwiczenia
12 grudnia 2017

Czy bieganie jest dobrą metodą walki z nadwagą?

Dla wielu osób chęć pozbycia się zbędnych kilogramów stanowi główną motywację do tego by zacząć biegać. Bieganie to bardzo popularny sport niewymagający dużych nakładów finansowych a przez to dostępny praktycznie dla każdego. Bieganie to również bardzo skuteczny sposób, jeśli chodzi o walkę z nadwagą. Jednak, aby osiągnąć zamierzony cel trzeba wiedzieć jak biegać by efektywnie schudnąć.

Bieganie a praca mięśni

Bieganie jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej, ponieważ zmusza do pracy większość mięśni. Jest to nie tylko doskonałe ćwiczenie ogólnorozwojowe, ale również świetny sposób na spalenie dużej ilości kalorii. Okazuje się, bowiem że im więcej mięśni pracuje tym większą ilość energii musi spalić nasz organizm. W czasie biegu nie tylko pracują mięśnie nóg, ale również mięśnie górnej części ciała. Jeśli pragniesz zacząć ćwiczyć i zastanawiasz się nad rodzajem treningu, po prostu zacznij biegać. Na początek wystarczy zainwestować w dobre buty do biegania.

Jak biegać by schudnąć?

Nie wystarczy biegać by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aby tak się stało bieg musi być odpowiednio długi i utrzymany w umiarkowanym tempie. Profesjonalni trenerzy zalecają by biegać przez minimum czterdzieści minut, ponieważ dopiero po takim czasie nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz. Osoby początkujące mogą mieć problem by utrzymać odpowiednie tempo przez taki okres czasu. Dlatego w trakcie pierwszych tygodni należy skoncentrować się raczej na budowaniu kondycji a nie na walce z nadwagą. Warto też pamiętać o tym by czas i tempo biegu dostosowywać do naszych możliwości i wymagania podnosić powoli i stopniowo. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wytrwałość i konsekwencja.

Jaka jest najlepsza pora na bieganie?

Większość osób biega rano. Dzieje się tak, ponieważ o tej porze dnia zazwyczaj mamy najwięcej energii. Przed bieganiem warto spożyć lekki posiłek, może to być na przykład banan lub kostka czekolady. Pozwala to uniknąć hipoglikemii, czyli spadku poziomu cukru w czasie biegu.  

Dobrą porą na bieganie jest też wieczór. Generalnie czas treningu powinien być dostosowany do naszego trybu życia. Pamiętajmy, że bieganie to nie przykry obowiązek, ale aktywność, która sprawia nam przyjemność i pozwala zrealizować założone cele.

Formy biegania

Biegać można w najróżniejszy sposób. Jedni preferują na przykład marszobiegi lub biegi przełajowe inni natomiast sprinty i interwały. Na początku nie warto jednak sobie zawracać tym głowy i skoncentrować się na konsekwentnym budowaniu formy. Z czasem zorientujemy się, jaka forma biegania odpowiada nam najbardziej. Warto też pamiętać o tym, że biegać można nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w siłowni a nawet we własnym mieszkaniu. Taką możliwość daje nam bieżnia elektryczna. Jest to doskonały sprzęt do ćwiczeń, dzięki któremu możemy trenować niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz. 

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...