Trening i ćwiczenia
19 marca 2019

Na co zwrócić uwagę, wybierając siłownię?

Zanim wykupisz karnet na siłownię, powinieneś wybrać miejsce, które odpowiada Ci w 100%. Bez tego Twój trening – a może nawet sama droga na niego i z powrotem – będzie dla Ciebie mordęgą do tego stopnia, że porzucisz zamiar kształtowania sylwetki. Twoja motywacja w dużej mierze zależy od warunków panujących w klubie.

Na to zwróć uwagę, zanim wybierzesz siłownię!

Jesteś gotów zaangażować się w regularny trening? W takim razie siłownia to najlepsze miejsce do ćwiczeń. W dobrze wyposażonej sali możesz wykonywać kompletny trening przez cały rok. Nie musisz przejmować się doborem stroju do konkretnego sezonu, bo w przeciwieństwie do aktywności uprawianych na zewnątrz, koszulka, szorty i sportowe buty w zupełności wystarczą! Jednak standardy oferowane przez różne kluby znacznie różnią się między sobą. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przed zakupem karnetu? Podpowiadamy!

 

Dostępność

Kiepska lokalizacja może okazać się mordercza dla zapału. Stojąc godzinami w korkach, łatwo się zniechęcisz. Ważny jest nie tylko dojazd, ale i duży parking przed siłownią lub możliwość zaparkowania w pobliżu. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, sprawdź połączenia – jak daleko masz z przystanku na siłownię i jak często odjeżdżają stamtąd autobusy. Jeżeli najwięcej energii do ćwiczeń możesz wykrzesać z siebie bladym świtem lub późnym wieczorem, zwróć uwagę na to, w jakich godzinach siłownia jest otwarta. Nie brak klubów czynnych przez całą dobę lub od wczesnego rana do północy, więc jeśli wolisz ćwiczyć w nietypowych godzinach, unikaj lokalizacji, które są otwarte krótko, a przez to i zatłoczone.

Sprzęt ma znaczenie!

Harmonijnemu kształtowaniu sylwetki sprzyja różnorodność maszyn – im jest ich więcej, tym trening jest ciekawszy. Mogąc wykonać alternatywne ćwiczenia na innej maszynie, nie musisz martwić się o to, że ktoś zajmie niezbędny sprzęt. Na wyposażeniu siłowni powinny znaleźć się nie tylko ławeczki z wyciągiem, maszyny, ale też piłki lekarskie i taśmy TRX. Sztangi, hantle i obciążenia stanowią podstawę treningu, dlatego tak istotna jest ich jakość.

W czasie ćwiczeń ciężary nie mogą chybotać się na sztandze. Odchodząca od obciążeń guma świadczy o złym stanie sprzętu. Profesjonalne siłownie umożliwią Ci korzystanie z maszyn różnych marek. Jedna firma będzie produkować najlepsze bieżnie, a inna atlas do ćwiczeń. Na uwagę zasługuje także jakość sprzętu – czy maszyna odpowiada naturalnym ruchom ciała, ma wygodną, wielopoziomową regulację, a zabezpieczenia są na swoim miejscu? Podejrzana powinna wydać Ci się rozpruta tapicerka i skrzypiący sprzęt.

Sprawdź, czy sala, łazienki i szatnie są czyste

Zwróć uwagę nie tylko na wyposażenie szatni – na to, czy szafki są wystarczająco duże, a między alejkami ustawione są ławeczki, ale też na to, czy wszędzie panuje porządek. Prysznice i toalety muszą być regularnie sprzątane. Skontroluj temperaturę wody do kąpieli i czy w szatni jest dostatecznie ciepło, by mieć pewność, że nie zmarzniesz tuż po wyjściu spod prysznica. Nie bez znaczenia są też półeczki pod prysznicem, które umożliwią wygodne odłożenie żelu lub szamponu. Sprzęty, które nie są regularnie dezynfekowane, sprzyjają szerzeniu rinowirusów odpowiedzialnych za przeziębienie.

Polub przestrzeń

Zwróć uwagę, czy maszyny są ustawione w odstępach, które zapewniają wystarczającą ilość miejsca do wykonania rozgrzewki, wykroków czy innych ćwiczeń niewymagających użycia sprzętu. Szerokie odstępy to również gwarancja, że nikt nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu treningu, więc bardziej się na nim skupisz i nie będziesz narażony na to, że ktoś upuści Ci na stopę ciężarek.

Precz z nudą!

Monotonia na siłowni uśmierci najszczersze chęci. Traci na znaczeniu fakt, że droga na siłownię zabiera parę minut, a szatnia jest urządzona wzorowo. Być może lubisz próbować nowych rzeczy lub czasem masz gorszy dzień i brakuje Ci chęci, by wyciskać siódme poty podczas treningu siłowego? Jeśli nie chcesz zupełnie pomijać aktywności, wybierz klub, który ma także w ofercie zajęcia fitness. I dysponuje bufetem, gdzie możesz zjeść coś zdrowego, gdy dopadnie Cię potreningowy głód.

Skąd wiesz, że siłownia spełnia Twoje oczekiwania?

Zakup karnetu to spory wydatek, dlatego wybierając siłownię, uwzględnij wiele czynników. Zanim zdecydujesz się na konkretne miejsce, przyjrzyj się panującej tam atmosferze. Mało życzliwa obsługa i trenerzy mogą zniechęcać do ćwiczeń. Niektóre placówki oferują bezpłatny dzień próbny – skorzystaj z niego i przekonaj się, czy ćwicząc w tym konkretnym miejscu, będziesz czuć się komfortowo. Jednorazowe wejście pozwoli Ci także przetestować zaplecze sanitarne i jakość sprzętu. Pamiętaj też, że nie warto za wszelką cenę oszczędzać na karnecie – może się okazać, że dana siłownia będzie przeludniona, a sprzętu zbyt mało, by zapewnić Ci warunki do treningu, który spełni Twoje oczekiwania.

Teraz już wiesz, jak wybrać siłownię idealną i zapobiec najczęstszym przyczynom, które uprzykrzą treningi, a na dłuższą metę całkowicie zniechęcają do ćwiczeń. Jeśli interesujesz się sportem, szukasz motywacji do regularnej aktywności lub chcesz sportową modę wkręcić do codziennego outfitu tak, by wyglądał jeszcze lepiej, wpadnij na blog.fitanu.com. Piszemy o najnowszych trendach, odświeżamy klasykę i zgłębiamy tajemnice sportowego luzu, by zawsze i wszędzie było Ci wygodnie!

Źródło zdjęć: unsplash.com, pexels.com

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...