Trening i ćwiczenia
13 października 2021

Bezpieczny jogging. Jakie buty wybrać do biegania po asfalcie, a jakie do trasy leśnej?

​Odpowiednio dobrane obuwie do treningu to podstawa bezpieczeństwa i komfortu dla ciała. Do jednych z częściej wybieranych akcesoriów należą buty dla biegaczy. Okazuje się jednak, że istotną rolę odgrywa to, gdzie się biega – a dokładniej, po jakiej powierzchni. Inne obuwie sprawdzi się u osoby przemierzającej szlaki leśne, a inne, która preferuje miejskie tereny. Jak więc znaleźć buty, które będą współgrały ze specyfiką aktywności?

Jakie buty do biegania po asfalcie są najlepsze? Cechy modeli obuwia do biegania po twardej nawierzchni

W przypadku poszukiwania dobrej jakości miejskich butów do biegania warto pamiętać przede wszystkim o jednym aspekcie – amortyzacji. Dobiera się ją na podstawie wagi biegacza – słowem, wyższy poziom amortyzacji jest potrzebny osobom o większej masie ciała. Warto więc dopytać o tę kwestię w sklepie. Bieganie po twardej powierzchni to zwiększona praca stawów, które są narażone na kontuzje. Warto więc uchronić się przed tym i wybrać buty z amortyzacją. Kolejną kwestią, którą należy zapamiętać, jest tzw. drop. W obuwiu do biegania po asfalcie pięta powinna być ustawiona wyżej niż palce. Pozwala to odciążyć stawy i wesprzeć pracę stopy. Drop jest nieodłącznie związany z amortyzacją – wyższy drop to większe amortyzowanie.

Jogging w terenie? Jakie buty do biegania po lesie wybrać?

Głównymi cechami, które powinny posiadać buty tego typu są:

  • ponadprzeciętna przyczepność,
  • dodatkowe wzmocnienie.

Leśne ścieżki są dużo bardziej różnorodne niż asfalt w parku. Dlatego właśnie obuwie powinno umożliwiać przemierzanie przez różnego rodzaju powierzchnie – nawet te niewygodne – bez większych utrudnień. Przeskok przez rośliny rosnące na drodze, a może trasa pod górkę? Z odpowiednio dobranymi butami biegacz jest przygotowany na wszelkiego rodzaju wyzwania.

Zakupy obuwia biegowego powinny być bardzo uważne. Najlepiej odwiedzać sklepy sportowe i wybierać sprawdzone marki. Dzięki dobrej jakości obuwia jakość treningu znacznie się podnosi. Kody rabatowe Runners Club dostępne na Rabatio.com pozwalają znaleźć odpowiednie dla siebie obuwie w atrakcyjnych cenach. Do biegania można więc przygotować się, nie tracąc wiele ze swojego portfela.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...
13 września 2022

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Martwy ciąg z gumami to ćwiczenie siłowe z użyciem sprzętu, który kiedyś zarezerwowany...
30 lipca 2022

Ćwiczenia na brzuch - Sprawdź, które przynoszą najlepsze efekty

Które ćwiczenia na brzuch są dla Ciebie najlepsze? Istnieje wiele różnych rodzajów...