Trening i ćwiczenia
13 października 2021

Bezpieczny jogging. Jakie buty wybrać do biegania po asfalcie, a jakie do trasy leśnej?

​Odpowiednio dobrane obuwie do treningu to podstawa bezpieczeństwa i komfortu dla ciała. Do jednych z częściej wybieranych akcesoriów należą buty dla biegaczy. Okazuje się jednak, że istotną rolę odgrywa to, gdzie się biega – a dokładniej, po jakiej powierzchni. Inne obuwie sprawdzi się u osoby przemierzającej szlaki leśne, a inne, która preferuje miejskie tereny. Jak więc znaleźć buty, które będą współgrały ze specyfiką aktywności?

Jakie buty do biegania po asfalcie są najlepsze? Cechy modeli obuwia do biegania po twardej nawierzchni

W przypadku poszukiwania dobrej jakości miejskich butów do biegania warto pamiętać przede wszystkim o jednym aspekcie – amortyzacji. Dobiera się ją na podstawie wagi biegacza – słowem, wyższy poziom amortyzacji jest potrzebny osobom o większej masie ciała. Warto więc dopytać o tę kwestię w sklepie. Bieganie po twardej powierzchni to zwiększona praca stawów, które są narażone na kontuzje. Warto więc uchronić się przed tym i wybrać buty z amortyzacją. Kolejną kwestią, którą należy zapamiętać, jest tzw. drop. W obuwiu do biegania po asfalcie pięta powinna być ustawiona wyżej niż palce. Pozwala to odciążyć stawy i wesprzeć pracę stopy. Drop jest nieodłącznie związany z amortyzacją – wyższy drop to większe amortyzowanie.

Jogging w terenie? Jakie buty do biegania po lesie wybrać?

Głównymi cechami, które powinny posiadać buty tego typu są:

  • ponadprzeciętna przyczepność,
  • dodatkowe wzmocnienie.

Leśne ścieżki są dużo bardziej różnorodne niż asfalt w parku. Dlatego właśnie obuwie powinno umożliwiać przemierzanie przez różnego rodzaju powierzchnie – nawet te niewygodne – bez większych utrudnień. Przeskok przez rośliny rosnące na drodze, a może trasa pod górkę? Z odpowiednio dobranymi butami biegacz jest przygotowany na wszelkiego rodzaju wyzwania.

Zakupy obuwia biegowego powinny być bardzo uważne. Najlepiej odwiedzać sklepy sportowe i wybierać sprawdzone marki. Dzięki dobrej jakości obuwia jakość treningu znacznie się podnosi. Kody rabatowe Runners Club dostępne na Rabatio.com pozwalają znaleźć odpowiednie dla siebie obuwie w atrakcyjnych cenach. Do biegania można więc przygotować się, nie tracąc wiele ze swojego portfela.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...