Zdrowie
11 sierpnia 2017

Jak chronić się przed współuzależnieniem?

Współuzależnienie to zaburzenie, które pojawia się u osób, które muszą żyć w relacji z osobą uzależnioną. Taka osoba będzie powodować w rodzinie całą gamę destrukcyjnych zachowań, co sprawi, że współuzależniony reaguje w taki sposób, że przejmuje odpowiedzialność, nadmiernie kontroluje całą sytuację, chce zabezpieczać rodzinę, sprawy finansowe, społeczne, w ten sposób jednak umacnia również uzależnienie u partnera, dlatego syndrom współuzależnienia jest bardzo ważny i trzeba kontrolować swoje zachowania, by się przed nim uchronić. Warto zauważyć, że cechy współuzależnienia nie będą występować u wszystkich partnerów osoby uzależnionej. Część osób jest w stanie sobie z tym radzić. Warto więc zastanowić się jakie ewentualnie czynniki mogą chronić przed pojawieniem się współuzależnienia. Aby ten temat podjąć zwraca się uwagę na czynniki środowiskowe oraz ewentualnie wszelkie indywidualne cechy występujące u danej osoby. Sprawdź opinie specjalistów z kloszard.com.pl

Siła osobowości 

Najważniejszą wartością chroniącą dla osoby potencjalnie współuzależnionej będą osobiste zasoby. Niezwykle istotna będzie zaradność osobista, umiejętność działania tak by samodzielnie kształtować swoje życie. Znaczenie ma także taka kwestia jak wykształcenie, zasoby intelektualne czy możliwość wykonywania własnej pracy zawodowej. Zdecydowanie mniej narażone na współuzależnienie jak podają badania są osoby, które będą w stanie działać i funkcjonować niezależnie, są w stanie zadbać o realizację swoich potrzeb, jasno komunikują swoje oczekiwania i dbają o relację z innymi. Są w stanie dbać o doświadczenie swojego życia, nie poddają się traumatycznej codzienności związanej z życiem z osobą uzależnioną. 

współuzależnienie

Czynniki środowiskowe chroniące przed współuzależnieniem

Osoba, która chce zadbać o ochronę przed współuzależnieniem musi przede wszystkim dbać o to, by zachowana była równowaga w związku. Nie może być sytuacji, w której dopuszczona będzie przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna. Umiejętności rozmawiania z innymi, co sprawi, że ewentualnie będzie można zbudować sobie emocjonalne wsparcie, zabezpieczenie nawet, gdy kryzys się nasili. Ważne będzie poszukiwanie osób, do których w każdej chwili zwracać się można z prośbą o pomoc. 

Długotrwała walka 

Nie da się zaprzeczyć, że im dłużej trwa uzależnienie i sytuacja kryzysowa w domu tym trudniej będzie ochronić się przed współuzależnieniem. Cały czas będzie trzeba swoje siły skupiać na walce z osobistą sytuacją rodzinną. Nawet jeśli osoba wydaje się być silna, ma duże predyspozycji indywidualne do ochrony przed współuzależnieniem to długo trwające przeciążenia i trudności mogą sprawić, że to współuzależnienie jednak zacznie się u takiej osoby rozwijać. Wtedy zaczną się kształtować zmiany w sferze emocjonalnej, poznawczej i osobowości. Jeśli osoba czuje, że życie wychodzi z jej kontroli to pomoc profesjonalistów zajmujących się psychoterapią czy terapią uzależnień może być nieoceniona i warto będzie z niej skorzystać. Dzięki wsparciu możliwe, że wróci się na pozytywną drogę i dalej ta ochrona przed współuzależnieniem zostanie utrzymana.

Więcej informacji znajdziesz na: naukajazdypuk.pl

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...