Biznes
3 lipca 2019

Nożyczki szkolne - niezbędne w domu i szkole

W wyprawce każdego pierwszoklasisty obowiązkową pozycją oprócz długopisu, ołówka, kredek, zeszytów i bloków rysunkowych są nożyczki szkolne. Te niewielkich rozmiarów akcesorium znakomicie sprawdzi się nie tylko w szkole, ale również i w domu, znajdując szerokie spektrum zastosowań.  

Historia nożyczek sięga XV w. p.n.e. i to właśnie Egipt uchodzi za pierwotne miejsce pochodzenia, mimo iż dopiero ok. 100 roku n.e. Rzymianie stworzyli znaną nam dziś konstrukcję. Obecnie narzędzie to dzieli się na różne rodzaje. Spotkać można takie do przecinania tkaniny, papieru, a także blachy, gałęzi, trawy, ziół, strzyżenia włosów czy cięcia tkanek i obcinania paznokci. Jednak najpopularniejszymi są znane chyba wszystkim nożyczki szkolne. 

Praktyczne i użyteczne

Nożyczki szkolne odznaczając się niewielkim rozmiarem mogą być z powodzeniem używane przez dzieci. Wygodna w trzymaniu rękojeść w sam raz sprawdzi się u pierwszych użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z cięciem, jak i posłuży tym nieco starszym, pasując idealnie do kształtu ludzkiej dłoni. Nożyczki przydadzą się szczególnie na zajęciach plastyki czy techniki, podczas wielu prac plastycznych. To właśnie dzięki nim można ciąć papier w dowolne wzory, robić wycinanki, ozdoby świąteczne. Pomocne będą także przy otwieraniu paczek, kopert i przecinaniu metek.            

Taki element wyposażenia piórnika charakteryzuje się ostrym ostrzem, wykonanym ze stali nierdzewnej oraz wyprofilowanym uchwytem z tworzywa sztucznego, który często dla komfortu użytkowania posiada gumową wyściółkę. Korzystanie z nożyczek szkolnych ćwiczy mięśnie dłoni, przyczyniając się do rozwoju zdolności manualnych. Pamiętajmy jednak, że szczególnie małe dzieci powinny zawsze używać ich pod czujnym okiem rodzica czy opiekuna, gdyż mogą sobie zwyczajnie zrobić krzywdę.

nożyczki szkolne

Zabawy i prace z wykorzystaniem nożyczek szkolnych

Niewiele osób wie, że z wykorzystując nożyczki można stworzyć wiele niebanalnych i oryginalnych prac plastycznych. Ciekawą opcją jest zgięcie na pół kolorowej kartki papieru, narysowanie dowolnego wzoru i następnie wycięcie całości. Tym sposobem powstaną symetryczne formy, który można przykleić na jeden arkusz tworząc swoją własną kreatywną kompozycję. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie w bloku rysunkowym jednakowej szerokości pasków, które następnie należy starannie powycinać. Później łączymy brzegi jednego z nich i sklejamy klejem. Kolejne przewlekamy przez poprzedni tworząc długi, wielobarwny łańcuch, który stanie się niepowtarzalną dekoracją dziecięcego pokoju.      

Oprócz klasycznych nożyczek z prostym, tępo zakończonym dla dziecięcego bezpieczeństwa ostrzem na rynku dostępne są także takie o zróżnicowanym brzegu. Modele tego typu umożliwiają stworzenie nietypowych wzorków. Dzięki nim można ozdobić kartkę papieru, zrobić ramkę czy obramować zdjęcia. Nożyczki szkolne, będące częścią wyprawki każdego ucznia to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego piórnika, który będzie użyteczny zarówno w szkole, jak i w domu.      

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

16 września 2022

Jak wygląda praca dietetyka?

Dietetyk jest profesjonalistą, który pomaga ludziom poprawić ich diety i osiągnąć optymalne...
30 marca 2021

Czy profesjonalne pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Obecność Twojej strony w pierwszych pozycjach wyników wyszukiwarek pozwoli Ci na szybkie...
24 lutego 2021

Pozycjonowanie - napęd dla Twojej strony

Nawet najlepiej przygotowana strona internetowa nie da spodziewanych rezultatów, kiedy...