Odchudzanie
24 lipca 2015

Błonnik w owocach i warzywach zwiększa uczucie sytości i wspomaga odchudzanie

Ze względu na wysoką zawartość wody oraz znikomą zawartość tłuszczu większość owoców i warzyw charakteryzuje się niską gęstością kaloryczną. Ponadto błonnik znajdujący się w tych pokarmach zapewnia uczucie sytości oraz stymuluje pracę jelit, dzięki czemu dodatkowo wspomaga proces odchudzania.

Kontrola masy ciała nie jest jednak jedynym wskazaniem do zwiększenia spożycia owoców i warzyw. Według Światowej Organizacji Zdrowia dieta bogata w te pokarmowy zmniejsza ryzyko nie tylko otyłości, lecz także nowotworów przewodu pokarmowego, choroby niedokrwiennej serca oraz udaru. Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa zaleca spożywanie co najmniej 400 gramów owoców i warzyw dziennie w ramach profilaktyki otyłości.

– Dieta bogata w owoce dostarcza dużą ilość antyoksydantów, które walczą w naszym organizmie z wolnymi rodnikami, ma działanie oczyszczające oraz zapewnia odpowiednie nawodnienie, ponieważ większość owoców w swoim składzie zawiera przede wszystkim wodę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia z firmy Nestlé Polska.

Błonnik w owocach i warzywach

Ze względu na wysoką zawartość wody i błonnika oraz znikomą zawartość tłuszczu większość owoców (nie licząc awokado) charakteryzuje się niską gęstością kaloryczną, czyli niewielką liczbą kalorii na jednostkę masy. Przykładowo 100 gr jagód zawiera 45 kcal, a 100 gr arbuza jedynie 36 kcal. Ponadto błonnik znajdujący się w owocach zapewnia uczucie sytości oraz stymuluje pracę jelit przez co dodatkowo wspomaga proces odchudzania.

Niska gęstość kaloryczna idzie w parze z wysoką gęstością odżywczą. Owoce, zaraz po warzywach i roślinach strączkowych, odznaczają się najwyższą zawartością witamin oraz mikro- i makroelementów w jednostce masy.

– Należy jednak pamiętać, że każda metoda przetwarzania warzyw i owoców powoduje utratę części składników odżywczych. Metodą najmniej inwazyjną dla owoców jest mrożenie, ponieważ wiąże się jedynie z niewielkimi zmianami zawartość witaminy C – dodaje Agnieszka Piskała.

Dieta bogata w owoce i warzywa jest wskazana nie tylko ze względu na korzyści związane z odchudzaniem. Według Światowej Organizacji Zdrowia zbyt niskie spożycie owoców i warzyw odpowiada za 14 proc. zgonów z powodu nowotworów przewodu pokarmowego, 11 proc. zgonów na skutek choroby niedokrwiennej serca oraz 9 proc. zgonów w wyniku udaru.

Źródło: lifestyle.newseria.pl
Redakcja
itrening.pl

Zobacz

20 sierpnia 2021

7 powodów, dla których nie możesz schudnąć oraz 9 sposobów jak temu zaradzić

Starasz się jak możesz, stosujesz dietę, prowadzisz zdrowy, aktywny tryb życia. Ale... co?...
19 listopada 2020

Rola dietetyka w odchudzaniu

​Kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów przede wszystkim myślimy o wzmożonej...
7 lipca 2017

Czy sildenafil może wspomagać odchudzanie?

​ Nadwaga i otyłość to prawdziwa epidemia XXI wieku. Na całym świecie, a szczególnie w...