Trening i ćwiczenia
20 stycznia 2021

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkującego biegacza

Mówią, że sport, to zdrowie i ma to ogromne przełożenie w praktyce. Jednym ze sposobów aktywności, które nie tylko sprawi, że kondycja, a tym samym dobre samopoczucie i chęć do działania mocno poszybują do góry jest bieganie. Jak zacząć z nim przygodę i czy każdy może to zrobić? Podpowiadamy.

Dlaczego warto biegać?

Biegacze, którzy systematycznie wychodzą na trening mówią jednogłośnie - to remedium na wszystkie troski i idealna okazja do tego, aby wprawić w ruch niemal wszystkie partie mięśni. Jest to sport dostępny praktycznie dla każdego - są pewne wyjątki. Osoby z problemami związanymi z sercem, krążeniem, nadciśnieniem czy też otyłością powinny poprzedzić podjęcie decyzji o przygodzie z bieganiem wizytą u lekarza.

Wśród korzyści wynikających z biegania wymienia się najczęściej:

- pozytywny wpływ na nastrój,

- zastrzyk energii i poprawa kondycji,

- dobry wpływ na gęstość kości,

- zapobieganie nadciśnieniu,

- spadek masy ciała,

- wspomaganie leczenia cukrzycy,

- budowanie odporności,

- poprawę kondycji skóry.

Jak zacząć biegać? Ustal sobie plan działania

Najważniejsze jest to, aby zacząć od nastawienia. Przede wszystkim trzeba odpowiednio się zmotywować do działania i obiecać sobie, że nie spoczniemy na przysłowiowych laurach. Systematyczność w bieganiu jest bardzo istotna, jeśli chcemy osiągnąć rezultaty, o których wspominaliśmy. Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia przygody z bieganiem powinno być więc ustalenie sobie celu. Kolejnym przygotowanie konkretnego planu działania. Następnie zastanówmy się czy chcemy biegać sami - niektórym potrzebny jest kompan. Na pewno warto być także cierpliwym i absolutnie nie porównywać się do innych. Skupienie się na sobie to najkrótsza droga do osiągnięcia sukcesu. Koniec końców trzeba skompletować odpowiedni strój do biegania w dobrym sklepie, na przykład takim jak Carpatree.

Jak odpowiednio dobrać odzież do biegania?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem na który powinniśmy zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z bieganiem jest pora roku w której rozpoczynamy swoją przygodę z tą aktywnością. Potem należy wziąć pod lupę naszą sylwetkę. Ubranie w którym będziemy trenować powinno być przede wszystkim wykonane z materiałów dobrej jakości. Mają być sprężyste i pozwalające oddychać skórze. Obecnie odchodzi się raczej od naturalnych typu bawełna, które chłoną pot jak gąbka. Stają się tym samym idealnym miejscem na rozwój bakterii nie wspominając już o możliwości przeziębienia się. Z powodzeniem może ją zastąpić odzież kompresyjna, która odprowadza wodę i jednocześnie umożliwia skórze oddychanie. W zestawie biegacza powinny więc się znaleźć: spodenki do biegania, skarpety, koszulka biegowa (pamiętajmy o tym, że odzież ma być odpowiednio dopasowana do sylwetki), jak również buty.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...