Trening i ćwiczenia
20 stycznia 2021

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkującego biegacza

Mówią, że sport, to zdrowie i ma to ogromne przełożenie w praktyce. Jednym ze sposobów aktywności, które nie tylko sprawi, że kondycja, a tym samym dobre samopoczucie i chęć do działania mocno poszybują do góry jest bieganie. Jak zacząć z nim przygodę i czy każdy może to zrobić? Podpowiadamy.

Dlaczego warto biegać?

Biegacze, którzy systematycznie wychodzą na trening mówią jednogłośnie - to remedium na wszystkie troski i idealna okazja do tego, aby wprawić w ruch niemal wszystkie partie mięśni. Jest to sport dostępny praktycznie dla każdego - są pewne wyjątki. Osoby z problemami związanymi z sercem, krążeniem, nadciśnieniem czy też otyłością powinny poprzedzić podjęcie decyzji o przygodzie z bieganiem wizytą u lekarza.

Wśród korzyści wynikających z biegania wymienia się najczęściej:

- pozytywny wpływ na nastrój,

- zastrzyk energii i poprawa kondycji,

- dobry wpływ na gęstość kości,

- zapobieganie nadciśnieniu,

- spadek masy ciała,

- wspomaganie leczenia cukrzycy,

- budowanie odporności,

- poprawę kondycji skóry.

Jak zacząć biegać? Ustal sobie plan działania

Najważniejsze jest to, aby zacząć od nastawienia. Przede wszystkim trzeba odpowiednio się zmotywować do działania i obiecać sobie, że nie spoczniemy na przysłowiowych laurach. Systematyczność w bieganiu jest bardzo istotna, jeśli chcemy osiągnąć rezultaty, o których wspominaliśmy. Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia przygody z bieganiem powinno być więc ustalenie sobie celu. Kolejnym przygotowanie konkretnego planu działania. Następnie zastanówmy się czy chcemy biegać sami - niektórym potrzebny jest kompan. Na pewno warto być także cierpliwym i absolutnie nie porównywać się do innych. Skupienie się na sobie to najkrótsza droga do osiągnięcia sukcesu. Koniec końców trzeba skompletować odpowiedni strój do biegania w dobrym sklepie, na przykład takim jak Carpatree.

Jak odpowiednio dobrać odzież do biegania?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem na który powinniśmy zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z bieganiem jest pora roku w której rozpoczynamy swoją przygodę z tą aktywnością. Potem należy wziąć pod lupę naszą sylwetkę. Ubranie w którym będziemy trenować powinno być przede wszystkim wykonane z materiałów dobrej jakości. Mają być sprężyste i pozwalające oddychać skórze. Obecnie odchodzi się raczej od naturalnych typu bawełna, które chłoną pot jak gąbka. Stają się tym samym idealnym miejscem na rozwój bakterii nie wspominając już o możliwości przeziębienia się. Z powodzeniem może ją zastąpić odzież kompresyjna, która odprowadza wodę i jednocześnie umożliwia skórze oddychanie. W zestawie biegacza powinny więc się znaleźć: spodenki do biegania, skarpety, koszulka biegowa (pamiętajmy o tym, że odzież ma być odpowiednio dopasowana do sylwetki), jak również buty.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...
13 września 2022

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Martwy ciąg z gumami to ćwiczenie siłowe z użyciem sprzętu, który kiedyś zarezerwowany...