Zdrowie
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą nie wiedzieć, jak przygotować się na spotkanie za pośrednictwem internetu. Czy psycholog online będzie chciał prowadzić terapię z włączoną kamerą? Jak wyglądają ćwiczenia online? Terapia prowadzona w formie wideokonferencji może wzbudzać pewne obawy, ale w istocie przebiega w taki sam sposób jak każda psychoterapia czy terapia poznawczo-behawioralna online. Jak zatem przygotować się na wstępną konsultację?

Skuteczność psychoterapii online — fakty i mity

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, przeżywasz kryzys lub nie możesz pozwolić sobie na osobistą wizytę w gabinecie, np. z racji dalekich dojazdów, psychoterapeuta online może być rozwiązaniem Twoich problemów. Szereg badań naukowych wskazuje, że sesja w formie online może być tak samo skuteczna jak terapia stacjonarna. Co więcej, taka forma pracy z terapeutą bywa o wiele bardziej komfortowa dla osób, u których występują lęki społeczne lub zaburzenia depresyjne. Sesje terapeutyczne odbywają się w komfortowej przestrzeni, dzięki czemu pacjent może w pełni skupić się na problemie i możliwościach jego rozwiązania. Nie ma powodu, aby uważać, że psychoterapia online nie przyniesie tak samo dobrych efektów co bezpośrednia terapia psychologiczna. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku niektórych osób spotkania zdalne nie będą odpowiednim wyborem. Jeżeli szukasz pomocy, rozważ psychoterapię online.

Psychoterapia online — dla kogo nie będzie odpowiednia?

Istnieje grupa pacjentów, którzy preferują kontakt bezpośredni i nie potrafią stworzyć relacji z osobą, z którą komunikują się przez aplikacje do wideokonferencji. Poczucie bliskości i intymności to ważna kwestia, która jest odbierana w sposób indywidualny, dlatego warto zweryfikować swoje oczekiwania, a w przypadku braku satysfakcji — zdecydować się na terapię bezpośrednio w gabinecie. Należy jednak zaznaczyć, że dużą rolę odgrywa sam sposób komunikowania się z terapeutą. Jeżeli łącze internetowe jest niestabilne, a sam przekaz informacji — utrudniony, wówczas trudno mówić o możliwości przeprowadzenia satysfakcjonującej terapii. Przy zachowaniu wysokiego poziomu komunikacji dowody naukowe pokazują jednak, że sojusz terapeutyczny jest równie wartościowy jak ten nawiązany w gabinecie.

Kto może skorzystać z pomocy psychoterapeuty online?

Ciągły rozwój technologii cyfrowych, udoskonalanie narzędzi do pracy zdalnej, oraz światłowodowe łącza, sprawiają, że psychoterapia online może być przeprowadzana płynnie i bez ryzyka przerywania transmisji z powodów technicznych. Wszystko to sprawia, że terapia online może być prowadzona zarówno w formie terapii poznawczo-behawioralnej, jak i terapii rodzinnej czy małżeńskiej. To zdecydowanie duże ułatwienie dla osób, które mają napięty grafik i nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie czasowe. Psychoterapia online to oszczędność czasu, pieniędzy oraz sposób na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne bez konieczności zaniedbywania innych obszarów życia.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...
30 maja 2022

Jakie kosmetyki do stóp sprawdzą się latem?

W letnim czasie stopy są wizytówką każdego człowieka. Na nie zakładamy ładne sandałki...