Trening i ćwiczenia
16 lutego 2018

Jak wybrać kije do nordic walking?

Nordic walking, czyli forma rekreacji polegająca na marszu z kijkami, stało się dziś niezwykle popularne. Przede wszystkim ten rodzaj aktywności fizycznej wybierany jest przez osoby starsze, co tylko świadczy o tym, że jest to sport niezwykle bezpieczny i dobry dla zdrowia. Chodzenie ze specjalnymi kijkami do nordic walkingu angażuje do pracy wiele partii ciała, w tym wzmacnia mięśnie ramion, klatki piersiowej, brzucha czy nóg. Ponadto nordic walking może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jednak aby uprawiać ten sport, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Co należy wiedzieć o kijach do nordic walking?

Jak sama nazwa wskazuje, nordic walking został wymyślony w Skandynawii, a dokładnie w Finlandii w latach 20. XX wieku. Aktywność ta stopniowo cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, a dziś organizuje się nawet mistrzostwa w nordic walkingu. Aby móc rozpocząć przygodę z tym sportem, trzeba zakupić specjalne kijki nordic walking. Nie można ich mylić z kijkami trekkingowymi, które nadają się do chodzenia po górach. Kijki do nordic walkingu to produkty do maszerowania po płaskim terenie, inaczej skonstruowane i wyposażone.

Kijki nordic walking – jakie powinny być?

Podczas zakupu kijków do nordic walking należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. W znacznym stopniu wpłyną one na komfort marszu. Jest to niezwykle ważne, bowiem nordic walking to ćwiczenie typowo wytrzymałościowe, zazwyczaj marsze trwają dość długo i kiepskie kijki mogą jedynie zniechęcić do dalszej aktywności lub nawet spowodować kontuzje. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kijków?

a)Materiał

b)Uchwyt

c)Końcówka

Jak dobrać kijki do wzrostu?

Wiele osób ma problem, jakie kije do nordic walking dobrać do swojego wzrostu. Warto zdać sobie sprawę, że w sklepach można także kupić kije regulowane (teleskopowe). Wówczas długość kijów dobiera się przede wszystkim ze względu na wygodę – na początku używa się kijów krótszych, a w miarę zwiększania umiejętności długość kija można zwiększać. Jednak zaawansowani nordic walkerzy powinni zdecydować się na modele o stałej długości, bardziej stabilne i solidniejsze. Aby dowiedzieć się, jaki kij pasuje do danego wzrostu, wystarczy skorzystać ze wzoru 0,68 x wzrost (początkujący) lub 0,72 x wzrost (osoby zaawansowane).

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...
13 września 2022

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Martwy ciąg z gumami to ćwiczenie siłowe z użyciem sprzętu, który kiedyś zarezerwowany...