Odchudzanie
20 sierpnia 2021

7 powodów, dla których nie możesz schudnąć oraz 9 sposobów jak temu zaradzić

Starasz się jak możesz, stosujesz dietę, prowadzisz zdrowy, aktywny tryb życia. Ale... co? Dlaczego nie możesz schudnąć pomimo wszystkich swoich wysiłków i wyrzeczeń. Być może zastanawiasz się, dlaczego Twoja waga wydaje się być w stagnacji. Oto kilka powodów, dla których możesz nie być w stanie schudnąć.

Ciągłe diety

Dziś mamy nieograniczony dostęp do informacji i szeroki wachlarz możliwości. Wszyscy chcemy schudnąć, więc przeszukujemy internet w poszukiwaniu sposobów, aby to zrobić. Czytamy, sprawdzamy, a potem popełniamy błędy, które prowadzą nas dalej od naszego celu.

Eliminacja węglowodanów

Utrata wagi nie może być osiągnięta poprzez wyeliminowanie wszystkich węglowodanów. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tak samo jak inne składniki odżywcze. Węglowodany są również ważne w odchudzaniu. Można je jeść z głową, ale nie całkowicie.

Unikaj głodzenia się i pomijania posiłków

To nie jest dobra strategia, jeśli Twoim celem jest utrata wagi. Twoje ciało otrzyma sygnał, aby magazynować i oszczędzać energię poprzez gromadzenie tkanki tłuszczowej, gdy zmniejszysz spożycie kalorii.

Przekąski

Pomijanie posiłków nie jest dobrym pomysłem. W rzeczywistości może to prowadzić do częstszego podjadania i niezdrowych przekąsek. Możesz zaplanować swoje posiłki, aby o niczym nie zapomnieć.

Cukrzyca

Insulinooporność i cukrzyca mogą utrudnić utratę wagi. Powodują one nieprawidłowy poziom glukozy we krwi i poziom insuliny, co może przeszkadzać w utracie wagi.

Zaburzenia endokrynologiczne

Nieprawidłowości w układzie endokrynologicznym mogą poważnie utrudniać kontrolę wagi i utratę tłuszczu.

Leki

Niektóre leki mogą powodować przyrost masy ciała. Są to skutki uboczne leków. Niektóre leki mogą również zapobiegać spalaniu tłuszczu przez organizm.

Trening z pustym żołądkiem

Trening na pusty żołądek nie jest dobry dla organizmu. Ważne jest, aby jeść węglowodany w celu spalania tłuszczu podczas ćwiczeń. Nie da się schudnąć bez węglowodanów. Nie przejadaj się. Zjedz lekki posiłek z węglowodanami przed wyjściem na siłownię.

Sprawdź również: 10 najlepszych przepisów na Lemoniadę

odchudzanie

Oto 9 sposobów na to, jak schudnąć:

1. Nie stosuj diety - jedz zdrowo

Diety mogą być bardzo szybkie, ale nie trwają długo. Ludzie, którzy stosują diety, często doświadczają wahań wagi po zakończeniu cyklu odchudzania. Badania wykazały, że nagłe zakończenie diety może prowadzić do niekontrolowanego przyrostu wagi. Zamiast próbować udawać sukces za pomocą wielu diet, lepiej jest skupić się na kompletnym odżywianiu. Upewnij się, że masz dużo zdrowej żywności w lodówce, w tym owoce i warzywa, które są bogate w składniki odżywcze. Przekonasz się, że uwielbiasz jeść zdrowo, a Twoja waga będzie powoli spadać.

2. Włącz więcej owoców i warzyw do swojego menu

W codziennej diecie, warzywa i owoce są podstawą piramidy zdrowego żywienia. Są one bogate w składniki odżywcze i mogą pomóc Ci schudnąć. Wiele owoców i warzyw jest niskokalorycznych i można je uznać za cenne źródło błonnika pokarmowego. Badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą więcej owoców i warzyw są mniej narażeni na przybieranie na wadze niż ci, którzy nie mogą jeść mięsa.

3. Spożywaj produkty bogate w błonnik

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, błonnik pokarmowy może pomóc Ci schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę. Dowody naukowe dotyczące korzyści płynących z błonnika pokarmowego nie są jednoznaczne. Niektóre badania wykazały, że błonnik pokarmowy, zwłaszcza rozpuszczalny w lepkiej postaci, może znacząco zwiększyć uczucie zadowolenia. Może on również zapobiegać przybieraniu na wadze.

4. Pozbądź się cukru

Cukier, znany również jako "biała śmierć", jest uzależniający. Cukier znajduje się w wielu produktach spożywczych. Jest to powszechny składnik wielu pokarmów, nawet dla dzieci. Ważne jest, aby zaprzestać spożywania cukru i słodzonych napojów. Naukowcy odkryli, że wysokie spożycie cukru może prowadzić do otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Dobrym pierwszym krokiem do redukcji zbędnych kilogramów jest ograniczenie cukru w diecie.

5. Pij wodę przed jedzeniem

To prawda, że picie wody może sprawić, że odchudzanie będzie bardziej efektywne. Picie wody może zwiększyć Twój metabolizm nawet o 24-30 procent w czasie krótszym niż godzina. Oznacza to, że może pomóc Ci spalić więcej kalorii. Badanie naukowe wykazało, że pół litra wody może zmniejszyć apetyt i ograniczyć kalorie, jeśli jest spożywane pół godziny przed posiłkami.

6. Używaj mniejszych talerzy i misek podczas serwowania jedzenia

Ta zasada może pomóc niektórym ludziom schudnąć poprzez zmniejszenie rozmiaru talerzy. Dostarczają one mniej kalorii do organizmu. Naukowcy nie wierzą, że wielkość talerza ma znaczący wpływ na zdrowie. Ten nawyk może być trudny dla osób otyłych.

7. Wykonuj ćwiczenia

Jednym z najważniejszych elementów odchudzania jest zestaw ćwiczeń aerobowych. Trening aerobowy, znany również jako trening tlenowy, obejmuje intensywne ćwiczenia, które celują w wiele grup mięśniowych i przyspieszają metabolizm. Pozwala to na skuteczną utratę tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia aerobowe mogą być doskonałym sposobem na poprawę i utrzymanie zdrowia psychicznego.

8. Jedz powoli i przeżuwaj każdy kęs

Potrzeba czasu, aby mózg określił, że ciało nie potrzebuje więcej jedzenia. Badania wykazały, że dokładne przeżuwanie małych kęsów może pomóc w utracie wagi. Ma to wiele korzyści! Pozwala dłużej cieszyć się pysznym posiłkiem i prowadzi do szybkiej utraty wagi. Jesz mniej kalorii, więc nie podjadasz tyle samo i nie sięgasz po kolejny posiłek. Mindful eating polega na zwolnieniu tempa, jedzeniu powoli, uważnie i spokojnie. Co to oznacza? Nie spiesz się z posiłkiem, delektuj się każdym kęsem!

9. Dobrze się wyśpij

Często zapomina się o tym, że sen jest ważny. Ponieważ sen jest tak samo ważny jak zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Badania pokazują, że słaba jakość snu jest jednym z głównych czynników ryzyka otyłości i nadwagi. Ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości snu są o 55 procent bardziej narażeni na nadmierne i nieprawidłowe gromadzenie się tłuszczu.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

19 listopada 2020

Rola dietetyka w odchudzaniu

​Kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów przede wszystkim myślimy o wzmożonej...
7 lipca 2017

Czy sildenafil może wspomagać odchudzanie?

​ Nadwaga i otyłość to prawdziwa epidemia XXI wieku. Na całym świecie, a szczególnie w...
9 marca 2017

Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowanie. Oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga odchudzanie i...

Dietetycy podkreślają, że coraz większa popularność octu jabłkowego wynika z rosnącej...