Hobby
26 września 2022

Propozycja doskonale przedstawionego kawałka historii do czytania

 “Narrenturm” polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego jest pierwszą częścią należącą do trylogii pt.: “Trylogia husycka”,  powieścią o charakterze historycznym z elementami fantastyki. Kolejne części były wydawane co dwa lata. Książka jest dosyć obszerna bo liczy sobie 640 stron. Powieść ta była nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku.

W Polsce fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego jest całkiem sporo, ale nie tylko tutaj, ponieważ liczne tłumaczenia jego książek sprawiają, że autor ma zwolenników w wielu częściach świata. Każdy kto zna styl pisarski autora wie, że charakteryzuje się on dbałością o każdy szczegół opisywanej historii która nie jest pozbawiona poczucia humoru. A od jego książek nie jest łatwo się oderwać, bo opowieści przedstawione przez pana Andrzeja Sapkowskiego, to niezwykłe obrazy fantastyczne oparte na realistycznych wydarzeniach. Osoby które nie znają jego książek, zdecydowanie powinny zapoznać się bliżej z twórczością pisarza.

Zarys fabuły pierwszej części trylogii

 “Narrenturm” to opowieść przygód Reinmara z Bielawy, który zwany jest Reynevanem, jest on zielarzem i medykiem. Akcja powieści dzieje się na Dolnym Śląsku w 1425 roku, a jej tłem są wojny husyckie. Historia rozpoczyna się w momencie kiedy Reinmar zostaje przyłapany w niedwuznacznej sytuacji z Adelą, żoną rycerza śląskiego Gelfarda von Stercza. Kolejne sceny to opis ucieczki Reynevana przed osobami które chcą go ukarać za jego czyn. 

  Oczywiście fabuła nie obejdzie się bez ofiar, które są kolejnym powodem by zemścić się i zabić Reinmara. Ginie jeden z braci rycerza. Podczas trwającej wartko akcji główny bohater spotyka różne postacie i przeżywa przygody. Między innymi Zawiszę Czarnego, który nie omieszkał wydać swojej opinii na temat postępowania i życia uczuciowego Reinmara oraz wiedźmy, które przepowiadają mu przyszłość, która również nie wydaje się być przychylna. Głównym celem bohatera jest uciec do brata, jednak okazuje się po pewnym czasie, że został on zamordowany przez wrogów. Nie jest to dla niego przyjemna wiadomość, ale nie poddaje się i obiera inny cel swojej podróży, jakim jest powrót do Adeli.

Cały czas rozmyślając o swojej ukochanej, przeżywa różne przygody, kiedy poznaje postacie które mu pomagają i okazują się być przyjaciółmi. Jednak w końcu kiedy dociera do celu który obrał okazuje się, ku jego rozczarowaniu, że Adela jego ukochana kocha już kogoś innego.

Kolejne tomy “Trylogii husyckiej”, to jednocześnie dalsze przygody głównego bohatera Reynevana, który przeżywa je wraz z towarzyszącymi mu postaciami, które poznał podczas swoich podróży. Jeśli więc zainteresowała cię pierwsza część tej ciekawie napisanej historii przygód głównego bohatera, to zdecydowanie warto sięgnąć po kolejne części trylogii, dzięki czemu poznasz dalsze losy Reinmara.

Jaki format tekstu najlepiej wybrać?

  Książka “Narrenturm” to zdecydowanie dzieło warte uwagi, szczególnie dla fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Jest ono dostępne w różnych formatach, przede wszystkim tradycyjnej książki w wyjątkowym artystycznym wydaniu, z obrazami artysty Petera Bruegla, co czytać się będzie na pewno z większą wyobraźnią. Jednakże inne formaty tekstu pozwolą fanom na przyjęcie dzieła w innym wymiarze. 

  Szczególnie, że Narrenturm audiobook to nagranie, które robi wrażenie. Dzięki wspaniałemu odwzorowaniu historii, jest to jakby wyjątkowe słuchowisko, które oddziałuje na wiele zmysłów, czyniąc tą opowieść jeszcze bardziej interesującą i budzącą wiele emocji. W nagraniu audiobooka wzięło udział ponad 100 lektorów, z których wiele osób jest znanymi osobistościami świata sztuki aktorskiej. 

  Dla koneserów twórczości autora, audiobook, może być dodatkowym medium po czytaniu książki, z którym mogą się zapoznać, by spojrzeć na historię z kolejnej perspektywy. A znając już opowieść, będzie można się skupić szczególnie na efektach specjalnych, wydobytych dźwiękiem jako kolejną formą sztuki.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

26 października 2023

Jak dobrać buty piłkarskie?

Piłka nożna to sport, który nie uznaje półśrodków. Zwycięska drużyna może być tylko...
11 sierpnia 2023

Gdzie szukać wiadomości ze świata sportu?

​Jeżeli jesteś fanem sportu z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby być na bieżąco z...
19 października 2022

Dlaczego klapki są niezbędne na basenie?

​Chodzenie na basen to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu – zarówno...