Trening i ćwiczenia
29 czerwca 2020

Na siłownię z audiobookiem

Od kilku dni siłownie i kluby fitness przeżywają prawdziwy renesans. Ponownie otwarte po zniesionych obostrzeniach, cieszą się powodzeniem wśród osób pragnących utrzymać doskonałą kondycję ciała. Powtarzalne, jednostajnie ćwiczenia stanowią również doskonałą możliwość zadbania o stan ducha i umysłu, a to dzięki propozycjom serwowanym przez Storytel.

Co zabrać ze sobą na siłownię i dlaczego audiobook?

 

Rzecz jasna nie chodzi tu o książkę w jej drukowanej postaci. Podana w ten sposób lektura, choćby i najbardziej pasjonująca, nie przetrwa w końcu intensywnego treningu. Ebook także nie sprawdzi się najlepiej. Co zatem pozostaje? Słuchawki! I to nie byle jakie, bo z płynącą z ich wnętrza wartościową treścią.

Platforma Stroytel oferuje całe morze publikacji, od których warto zacząć przygodę z podwójnym treningiem ciała i umysłu. Szeroki zakres oferuje zarówno pozycje ambitne, dotyczące rozwoju osobistego, biznesu lub nauki języków obcych, jak i rozrywkę w czystej formie, pod postacią kryminałów, opowieści fantasy czy popularnych obyczajówek z komedią w tle. Wybór jednak tylko z pozoru wydaje się trudny, bo w końcu każdy z nas najlepiej zna swoje osobiste preferencje. A i aktualny humor nie pozostaje bez znaczenia dla doboru repertuaru.

Przy pierwszej styczności z audiobookiem sugeruje się jednak wybór pozycji o wartkiej, płynnej akcji. Wpływa to pozytywnie na odbiór nieco odmiennej formy przyswajania treści słowa pisanego i znacząco ułatwia wejście w ten świat bez reszty. Luźne, swobodne treści są też po prostu przyjemne, co wpływa na ogólny stan rozluźnienia, tak potrzebnego w trakcie, jak i po intensywnym wysiłku.

 

Trening skupiania uwagi podczas ćwiczeń fizycznych

Naukowcy wiele lat sprzeczali się co do zasadności słuchania audiobooków oraz ich wpływu na aktywność mózgu. Okazuje się jednak, że ten najważniejszy organ naszego ciała… nie widzi żadnej różnicy pomiędzy tradycyjnym czytaniem książki, a jej odsłuchiwaniem. Co więcej, najważniejsza jest sama historia, która stymuluje te same obszary poznawcze i emocje, niezależnie od formy podania treści.

Powyższa informacja stanowi rewelacyjny powód do tego, aby włączyć audiobooki w swój codzienny trening i skorzystać na tych chwilach podwójnie. Ćwicząc jednocześnie mózg i ciało, dostarczamy organizmowi dużo większą dawkę pozytywnych bodźców, co przekłada się na nasze zdrowie i doskonałe samopoczucie. Biorąc pod uwagę pęd współczesnego świata, perspektywa wykonywania dwóch przyjemnych rzeczy jednocześnie, i to bez wyrzeczeń, wygląda naprawdę dobrze.

 

Nie tylko trening i rozrywka

Poza wspomnianymi wyżej korzyściami, słuchanie audiobooków podczas ćwiczeń ma swoje odbicie także w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Zajęte treningiem ciało bardzo często oddaje kontrolę nadmiernej aktywności umysłu, który, korzystając z tej wspaniałej okazji, błądzi w rejonach, które wcale nie wpływają na nas pozytywnie. Myśli skupiają się na codziennych problemach, logistyce kolejnych dni czy rozpamiętywaniu nie do końca udanego spotkania z potencjalnym klientem. W rezultacie, zmęczenie dopada obie sfery – fizyczną po wyczerpujących ćwiczeniach i psychiczną po zbędnym wysiłku.

Słuchanie ciekawych treści, niezależnie od tego czy jest to powieść, ulubiony podcast czy też poradnik dotyczący pozytywnego myślenia, skutecznie odciąga myśli w kierunku, w którym chcemy by podążały. Daje to nam olbrzymi wpływ na własne samopoczucie i gwarantowaną satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu dla siebie. O dodatkowej porcji zbawiennych endorfin nie wspominając.

Rozpoczęcie swojej przygody z audiobookiem jest niezwykle proste. A jeśli nie jesteśmy pewni czy spodoba nam się posobna forma obcowania z literaturą, Storytel oferuje 14 dni próbnych, czyli aż nadto, by samemu wykonać niezobowiązujące testy. Nie mam jednak wątpliwości, że już po pierwszym wspólnym treningu Storytel zyska kolejnych zwolenników. Nie umiem wyobrazić sobie, by ktokolwiek zrezygnował z tak przyjemnej formy spędzania czasu. No, może jedynie właściciel niewygodnych słuchawek.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

13 października 2021

Bezpieczny jogging. Jakie buty wybrać do biegania po asfalcie, a jakie do trasy leśnej?

​Odpowiednio dobrane obuwie do treningu to podstawa bezpieczeństwa i komfortu dla ciała. Do...
13 października 2021

AKCESORIA DO JOGI - DLACZEGO WARTO KUPIĆ?

Choć joga jest bardzo popularna, wiele osób niewiele wie na jej temat i nie wie, jak...
13 maja 2021

Jakie spodnie na rower? Poradnik dla mężczyzny

Wychodząc na rower, bez względu na to, czy jeździmy amatorsko, czy zawodowo, powinniśmy zadbać...