Nie karm zwierząt domowych byle czym
Niektórym wydaje się, że pies lub kot może, a nawet powinien, dojadać resztki ze stołu i pozostałości po posiłkach. W ten sposób można pozbyć się niedojedzonych resztek, nie trzeba ich wyrzucać, a to pozwala na poczucie, że nic nie zostało zmarnowane. Tymczasem takie karmienie lub wyłącznie dokarmianie domowych pupilów może się dla nich bardzo źle skończyć.
Negatywne skutki podawania zwierzętom resztek ze stołu
Układ pokarmowy zwierząt radykalnie różni się od układu pokarmowego u ludzi. To oznacza, że wiele pokarmów, które nie szkodzą ludziom, mogą zaszkodzić zwierzętom. Część produktów spożywczych nie będzie prawidłowo trawiona, inne mogą prowadzić do zatrucia, a nawet do śmierci zwierzęcia.
Podawanie resztek żywności dotyczy głównie kotów i psów, ale można spotkać się także ze zwyczajem dokarmiania ptaków okruchami chleba. Chodzi zarówno i dziko żyjące ptaki, jak również o ptaki domowe. Nie warto postępować w ten sposób, gdyż dokarmianie ptaków chlebem zdecydowanie im nie służy. Jeśli mamy papugę, wybierzmy dobry pokarm dla papug, a jeśli chcemy dokarmiać zimą dzikie ptactwo, to powieśmy w oknie lub na drzewie w ogrodzie karmnik z nasionami, które stanowią podstawę żywieniową wielu gatunków ptaków.
Nie tylko resztki są szkodliwe. Warto wybierać dobrej jakości karmę dla zwierząt
Bez względu na to, czy wybieramy suchą karmę dla kota, czy kupujemy pokarm dla rybek, powinniśmy kierować się jego wysoką jakością i optymalnym składem. Wybór najtańszych produktów z danej kategorii prawie zawsze oznacza oszczędność na jakości pożywienia, a przecież jedzenie ma niebagatelny wpływ na zdrowie i kondycję zwierząt.
Przy wyborze gotowej karmy dla zwierząt, należy przejrzeć jej skład. To daje szansę porównania różnorodnych karm pod względem zawartości określonych komponentów. Jeśli zawartość wybranego składnika nie jest przedstawiona w formie procentowej, to zwróćmy uwagę na to, czy znajduje się bliżej początku czy bliżej końca listy składników. Producentów obowiązuje zasada umieszczania składników na liście w odpowiedniej kolejności – im bliżej początku listy, tym większa zawartość wybranego komponentu w produkcie.
Przysmaki powinny być stosowane wyłącznie od czasu do czasu
Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by podawać zwierzętom smakołyki, które sprawiają im przyjemność, ale wyłącznie od czasu do czasu. Nie powinno być tak, że apetyczne krokiety z serem i kurczakiem staną się zastępstwem dla klasycznej karmy dla kotów. W przysmakach jest zdecydowanie więcej kalorii, nie muszą też być tak starannie zbilansowane, jak klasyczna żywność. Właśnie dlatego ich podawanie powinno być ograniczone i traktowane w charakterze dodatkowej przekąski lub nagrody.
Nawet wybierając przysmaki warto zwracać uwagę na ich skład. To, że wybrany produkt nie jest klasyczną karmą, nie oznacza, że powinien zawierać szereg konserwantów, barwników i chemicznych polepszaczy smaku. Tego typu produkty lepiej omijać i wybierać te o możliwie najlepszym składzie.
Nieprzemyślane decyzje żywieniowe mają swoje konsekwencje. Część zwierząt przypłaci to nadwagą lub problemami żołądkowymi, inne mogą doświadczyć silnego zatrucia lub nawet umrzeć na skutek podania żywności, która dla zwierząt może okazać się toksyczna (jak czekolada dla psów). Właśnie dlatego warto czytać, sprawdzać i dowiadywać się jak najwięcej na temat zwierzęcia, którym się opiekujemy. To kwestia komfortu, ale też bezpieczeństwa pupila i gwarancji, że żywność nie okaże się dla niego szkodliwa.