Trening i ćwiczenia
25 czerwca 2018

Trening z wykorzystaniem masy ciała

Trenowanie bez przyrządów wykorzystują głównie własną masę ciała to doskonały sposób na intensywne i efektywne sesje treningowe. Pozwalają w bezpośredni sposób wykorzystywać mięśnie i trenować wiele ich partii. W tym wpisie przedstawiamy rodzaj aktywności fizycznej, jakim jest kalistenika oraz podajemy, jakie ćwiczenia wpisują się w tą formę treningu.


Czym jest kalistenika ?
Kalistenika to rodzaj ćwiczeń, który opiera się na wykonywaniu treningu siłowego przy pomocy masy własnego ciała. Nie jest ona popularna tak bardzo, jak bieganie czy jeżdżenie na rowerze, ale każdy wykonuje podstawowe ćwiczenia podczas rozgrzewki, czy w połączeniu ze stretchingiem. Najbardziej doceniana jest w treningu wojskowych. Przynosi ona bardzo dobre efekty i nie wymaga się do jej zastosowania żadnych skomplikowanych urządzeń. Do grona takich ćwiczeń można zaliczyć brzuszki, pompki czy morski. Kalistenika oprócz utrzymania dobrej kondycji i spalania kalorii bardzo dobrze wpływa na rzeźbę mięśni. Regularne treningi pozwalają osiągnąć bardzo dobre rezultaty.
https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/kalistenika-czyli-trening-z-ciezarem-wlasnego-ciala-jak-zaczac/8591/
Jakie ćwiczenia wykonywać ?
W tym rodzaju sportu istnieje wiele ćwiczeń, które wpływają korzystnie na wszystkie grupy mięśniowe.
Pompki to pierwszy rodzaj ćwiczeń. Ich klasyczna odsłona polega na podparciu się złączonymi nogami i rękoma o podłogę i naprzemienne uginanie rąk. Te ćwiczenie znają chyba wszyscy i będzie doskonałym rozpoczęciem takiego treningu. Nieco bardziej wymagający wariantem pompek jest zastygnięcie podczas ugięcia rąk na kilka sekund, co powoduje jeszcze większe naprężenie mięśni. Jeśli zwykłe pompki są zbyt trudne, można w wykona tzw. wersję damską, czyli oprzeć się na kolanach, a nie na całych wyprostowanych nogach. W dalszych etapach w miarę nabierania wiedzy i pewności siebie w kalistenice możemy przejść do bardziej zaawansowanych wariantów, jakim są np. pompki na poręczach. Oprócz tradycyjnego efektu dokładamy ciągle napięcie mięśni, które jest spowodowane inną pozycją i zwiększa efekt treningowy.

Podciąganie na drążku to kolejne popularne z ćwiczeń w kalistenice. Taki trening polega na przemiennym podciąganiu się i opuszczaniu trzymając się za zawieszony nad nami drążek. Ważne jest, aby wykonywać pełne podciągnięcia aż do momentu, kiedy broda znajdzie się nad drążkiem. Tylko w takim przypadku mięśnie w pełni się kurczą i osiągamy najlepsze wyniki treningu.
Drążek do podciągania powinien być stabilnie przytwierdzony, gdyż w razie jego poluzowania możemy po prostu spaść. Solidny element pozwala też skupić się w pełni na wykonywaniu ćwiczeń, a nie uważaniu, aby go nie zepsuć. Jeśli takie ćwiczenie jest zbyt ciężkie, można wykonywać jego zmodyfikowaną wersję. Polega ona na obniżeniu bądź wskoczeniu do drążka w ten sposób, że osiągamy pełne podciągnięcie i od tej pory przez kilka – kilkanaście sekund powoli się opuszczamy. Będzie to różnie pewne obciążenie, które pozwala wytrenować mięśnie.

Do kolejnym ćwiczeń można zaliczyć jeszcze brzuszki, unoszenie nóg nad ziemię podczas leżenia (ważne, aby nie mieć problemów z kręgosłupem), mostki czy przysiady. Każde z tych ćwiczeń posiada swoje odmiany, które są stosowane niezależnie od rodzaju treningu, planu czy poziomu zaawansowania ćwiczącego. Można je wykonywać w różnej ilości, długości oraz seriach co pozwala dostosować je do naszego poziomu.
https://www.sklep-presto.pl/fitness-i-silownia/silownia/drazki-i-porecze-1780/
Czy warto wybrać ten rodzaj sportu ?
Z pewnością jest to bardzo efektywna forma treningu. Nie wymaga posiadania drogiego sprzętu ani uczęszczania na siłownię w razie chęci ćwiczenia. Do korzyści można zaliczyć także prostotę ćwiczeń, które mógł wykonywać wszyscy niezależnie od poziomu zaawansowania sportowego oraz wieku. Kalistenika jest też bardzo wydajna i efektywna, gdyż podczas treningu skupiamy się w całości na wykonaniu ćwiczenia, a nie trzymaniu zarządu bądź uważaniu, aby z niego nie spaść. Ten rodzaj wysiłku jest również przeznaczony dla osób, które chcą wyrzeźbić swoje ciało i zależy im na tym w równym stopniu z aspektami kondycyjnymi. Można je idealnie połączyć, trenując właśnie kalistenike.


Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...