Zdrowie
20 marca 2018

Jak zadbać o sen i spokój maluszka?

Małe dzieci muszą porządnie się wysypiać, by mieć dużo energii do zabawy i poznawania świata. Przeważnie maluchy śpią o kilka godzin dłużej niż dorośli, dlatego też dobrze zadbać o to, by czas spędzony w łóżku był dla nich komfortową przyjemnością, sprawiającą, że będą śniły najcudowniejsze ze snów. Co jednak zrobić, by dziecko miało spokojną noc? Jak wspomóc zasypianie i zapewnić najlepsze warunki?

Przygotowanie pokoju

By dziecko mogło się odpowiednio wyspać, przede wszystkim należy zadbać o to, by przestrzeń, w której przyjdzie mu odpoczywać, była dobrze zaaranżowana. Nazbyt krzykliwe kolory czy zbyt wymyślne dekoracje mogą rozpraszać dziecko, a rzucające nocą cienie – nawet straszyć. Dlatego też zanim umeblujesz sypialnię swojej pociechy, zastanów się nad tym dobrze, by stworzyć mu przyjazne środowisko wzmagające pełne magii sny. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni maluchy będą również chętniej się bawić i uczyć, rozwijając się dużo prężniej niż w pokoju, który z jakiegoś powodu nie do końca by im odpowiadał.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by wybierając meble  wyposażenie do pokoju malucha, stawiać na jednolite, wyraziste barwy o dużym kontraście, które nie tylko napełnią pokój barwnymi akcesoriami, ale również sprawią, że już od niemowlęctwa pociecha będzie się prawidłowo rozwijała, ćwicząc wzrok i inne zmysły.

By maluch mógł się wyspać w sypialni, niezbędne jest również odpowiednie powietrze oraz temperatura odpowiadająca potrzebom dzieci. W pokoju nie powinno być zbyt gorąco, by maluchowi nie było duszno, ponieważ może to znacznie utrudnić zasypianie, prowadzić do przegrzania bądź trudności ze swobodnym oddychaniem. Nie można również doprowadzić do sytuacji, gdy w pokoju będzie zbyt zimno, bowiem może to doprowadzić do przeziębienia bądź poważniejszych chorób. Przeciąg również nie wpłynie korzystnie na zdrowie twojego dziecka, dlatego też zastanawiając się nad tym, jak umeblować pokój, zadbaj o to, by łóżko malucha nie znajdowało się bezpośrednio pod oknem czy na linii okno – drzwi, gdyż to właśnie tam przeciąg będzie najsilniejszy

Dla dzieci, które mają problemy z zaśnięciem, warto również pomyśleć o odpowiednich gadżetach, zabawkach, pościeli i innych akcesoriach, które sprawią, że maluch będzie otoczony przyjaznymi przedmiotami, które ułatwią mu spokojne zasypianie i zadbają o to, by w nocy również nic mu nie przeszkodziło.

Akcesoria pomagające zasnąć

W zależności od wieku rodzaje pomocy w zasypianiu są różne. W przypadku niemowlaków warto zainwestować w szumiącego misia, którego biały szum zbliżony do tego, który maluch słyszał w brzuchu mamy, pozwoli się uspokoić i utuli do snu. Tego typu akcesoria cały czas się rozwijają, można do nich ściągnąć aplikację na telefon, dzięki której można kontrolować zabawkę na odległość, a nawet korzystać z niej w charakterze elektronicznej niani. Na problemy ze snem doskonale sprawdzi się również karuzela do łóżeczka wydająca z siebie przyjemną kołysankę, bądź zwykła, której dekoracje pobudza wyobraźnię dziecka i skupią na sobie uwagę, a ich delikatne, monotonne ruchy sprawią, że maluch spokojnie odpłynie do krainy snów. Z tego typu akcesoriów warto również pomyśleć o dziecięcym projektorze, który sprawdzi się zarówno w przypadku niemowlaków jak i starszych dzieci, wyświetlając różnorodne, niezwykle atrakcyjne dla pociech, ruchome wzory, które również skupią na sobie uwagę, a ich monotonia utuli do snu.

Dzieci, które mają problem zasnąć w łóżeczku, można próbować usypiać gdzie indziej. W tym celu z pomocą przyjdzie kołyska dla dziecka, którą możesz wprawić w delikatne ruchy usypiające i uspokajające dziecko.

Niemniej ważną rzeczą w łóżku jest odpowiednia pościel i piżamka. Wszystko powinno być wykonane z miękkich materiałów, które nie podrażnią skóry maluszka. Dobrze jest wybierać takie produkty, których materiały uzyskały certyfikaty takie jak: CE, GOTS czy Oeko-Tex Standard100. Dadzą ci one pewność, że wybierasz jedynie najwyższej jakości materiały bezpieczne dla skóry twojej pociechy. Jest to niezwykle istotne w przypadku tych dzieci, które cierpią na alergie – trzeba bardzo uważać, by ubranie, które takiemu maluszkowi się kupuje, nie podrażniło dodatkowo wrażliwej skóry.

Gdzie kupować?

Szukając najlepszych produktów, które pozwolą maluchom spokojnie zasnąć, warto odwiedzić internetowe sklepy z zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Dzięki nim w prosty sposób zorientujesz się w ofercie, pomocne filtry pomogą szybko znaleźć pożądane produkty, a opinie innych klientów pozwolą ci zebrać praktyczne, wolne od marketingowych sloganów informacje, na podstawie których łatwiej będzie ci zdecydować, czy dane akcesorium spełni wymagania twoje i twojej pociechy. Na tego typu stronach łatwo będzie również sprawdzić, czy materiały wykonania produktów zdobyły certyfikaty jakości. Liczne promocje zaś sprawią, że zaoszczędzisz pieniądze, które możesz później przeznaczyć na mały upominek dla swojego dziecka.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...