Trening i ćwiczenia
3 października 2017

Na czym polega trening funkcjonalny?

Do treningu funkcjonalnego należą różne rodzaje ćwiczeń, które mogą być stosowane w określonych przypadkach. Trening taki często obecny zarówno w planach rehabilitacyjnych, jak i w różnych programach fitness. Doskonale wpływa on na ludzkie mięśnie, poprawia zmysł równowagi i wzmacnia organizm. Jest świetną propozycją dla osób posiadających różne problemy z prawidłowym poruszaniem się. W skład treningu wchodzą różne ćwiczenia, w czasie których naśladuje się niektóre czynności wykonywane na co dzień. Podnoszenie różnych ciężarów, wchodzenie po schodach czy inne tego typu ruchy. Z treningu funkcjonalnego mogą korzystać osoby w każdym wieku i z różnymi potrzebami. W każdym przypadku jego przebieg powinien jednak być dopasowany do indywidualnych warunków konkretnej osoby - wyjaśnia specjalista kontrolaruchu.pl

Trening funkcjonalny

W życiu codziennym korzystamy z wielu wzorców ruchowych, które pozwalają nam na wykonywanie codziennych czynności. Dla zdrowego człowieka są one w pełni naturalne i wyuczone. Niekiedy jednak ulegają one osłabieniu, na przykład w wyniku chorób lub urazów ciała. Niestety, wzorce takie mogą zostać uszkodzone również przez nieprawidłowy tryb życia – szczególnie spędzanie wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej. Dziś jest to standard, choć warto pamiętać, że dla naszego organizmu jest to coś nienaturalnego. W wyniku takiego trybu życia nasze mięśnie ulegają znacznemu osłabieniu, podobnie jak cała nasza koordynacja ruchowa. Trening funkcjonalny stworzony został właśnie po to, aby ograniczyć skutki takiego złego trybu życia i odbudować wszystkie wynikające z niego straty. Dzięki dokładnemu przepracowaniu i zapisaniu w pamięci wszystkich wzorców ruchowych, osoba po treningu nie ma potem problemów z prawidłowym ich wykonywaniem. Odbywa się to później automatycznie, bez zastanawiania się.

trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny - opis

Trening funkcjonalny zawsze musi być mocno spersonalizowany. Jeśli nie zostanie odpowiednio dopasowany do potrzeb oraz warunków fizycznych danej osoby, to nie przyniesie zadowalających efektów. Z tego powodu przed rozpoczęciem treningu wykonuje się szereg testów, których zadaniem jest określenie tego, jakie rozwiązania i rodzaje ćwiczeń będą najlepsze w konkretnym przypadku. Standardowym testem jest Functional Movement Screening (FMS), test powszechnie wykorzystywany na całym świecie. Daje on szeroki obraz nie tylko kondycji fizycznej danej osoby; jest również źródłem informacji na temat wszystkich potencjalnych wad postawy oraz problemów zdrowotnych.

Trening funkcjonalny zawsze stawia na takie ćwiczenia, których wykonywanie ułatwia życie codzienne. Każdy z nas na co dzień wykonuje wiele czynności i ruchów, które w mniejszym lub większym stopniu angażują poszczególne partie mięśni. W treningu funkcjonalnym skupia się przede wszystkim na powielanie określonych wzorców ruchowych, które są nam potrzebne w życiu codziennym. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet proste czynności – jak chociażby wyrzucanie śmieci czy pakowanie zakupów do samochodu – odbywają się w naszych mięśniach na wielu płaszczyznach.

Trening funkcjonalny - ćwiczenia

Głównym elementem tego treningu jest wzmacnianie mięśni głębokich, czyli tych, które w największym stopniu odpowiadają za naszą prawidłową postawę. Dzięki prawidłowemu wykonywaniu takich ćwiczeń można odnieść wiele korzyści. Przede wszystkim poszczególne czynności i ruchy wykonywane na co dzień stają się o wiele łatwiejsze. Całe ciało nabiera elastyczności i giętkości. Stajemy się również znacznie mniej narażeni na różnego rodzaju bóle mięśni czy pleców. Dobry trening funkcjonalny jest zatem doskonałym sposobem na skuteczne zadbanie o swoje zdrowie!

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...