Trening i ćwiczenia
3 października 2017

Na czym polega trening funkcjonalny?

Do treningu funkcjonalnego należą różne rodzaje ćwiczeń, które mogą być stosowane w określonych przypadkach. Trening taki często obecny zarówno w planach rehabilitacyjnych, jak i w różnych programach fitness. Doskonale wpływa on na ludzkie mięśnie, poprawia zmysł równowagi i wzmacnia organizm. Jest świetną propozycją dla osób posiadających różne problemy z prawidłowym poruszaniem się. W skład treningu wchodzą różne ćwiczenia, w czasie których naśladuje się niektóre czynności wykonywane na co dzień. Podnoszenie różnych ciężarów, wchodzenie po schodach czy inne tego typu ruchy. Z treningu funkcjonalnego mogą korzystać osoby w każdym wieku i z różnymi potrzebami. W każdym przypadku jego przebieg powinien jednak być dopasowany do indywidualnych warunków konkretnej osoby - wyjaśnia specjalista kontrolaruchu.pl

Trening funkcjonalny

W życiu codziennym korzystamy z wielu wzorców ruchowych, które pozwalają nam na wykonywanie codziennych czynności. Dla zdrowego człowieka są one w pełni naturalne i wyuczone. Niekiedy jednak ulegają one osłabieniu, na przykład w wyniku chorób lub urazów ciała. Niestety, wzorce takie mogą zostać uszkodzone również przez nieprawidłowy tryb życia – szczególnie spędzanie wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej. Dziś jest to standard, choć warto pamiętać, że dla naszego organizmu jest to coś nienaturalnego. W wyniku takiego trybu życia nasze mięśnie ulegają znacznemu osłabieniu, podobnie jak cała nasza koordynacja ruchowa. Trening funkcjonalny stworzony został właśnie po to, aby ograniczyć skutki takiego złego trybu życia i odbudować wszystkie wynikające z niego straty. Dzięki dokładnemu przepracowaniu i zapisaniu w pamięci wszystkich wzorców ruchowych, osoba po treningu nie ma potem problemów z prawidłowym ich wykonywaniem. Odbywa się to później automatycznie, bez zastanawiania się.

trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny - opis

Trening funkcjonalny zawsze musi być mocno spersonalizowany. Jeśli nie zostanie odpowiednio dopasowany do potrzeb oraz warunków fizycznych danej osoby, to nie przyniesie zadowalających efektów. Z tego powodu przed rozpoczęciem treningu wykonuje się szereg testów, których zadaniem jest określenie tego, jakie rozwiązania i rodzaje ćwiczeń będą najlepsze w konkretnym przypadku. Standardowym testem jest Functional Movement Screening (FMS), test powszechnie wykorzystywany na całym świecie. Daje on szeroki obraz nie tylko kondycji fizycznej danej osoby; jest również źródłem informacji na temat wszystkich potencjalnych wad postawy oraz problemów zdrowotnych.

Trening funkcjonalny zawsze stawia na takie ćwiczenia, których wykonywanie ułatwia życie codzienne. Każdy z nas na co dzień wykonuje wiele czynności i ruchów, które w mniejszym lub większym stopniu angażują poszczególne partie mięśni. W treningu funkcjonalnym skupia się przede wszystkim na powielanie określonych wzorców ruchowych, które są nam potrzebne w życiu codziennym. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet proste czynności – jak chociażby wyrzucanie śmieci czy pakowanie zakupów do samochodu – odbywają się w naszych mięśniach na wielu płaszczyznach.

Trening funkcjonalny - ćwiczenia

Głównym elementem tego treningu jest wzmacnianie mięśni głębokich, czyli tych, które w największym stopniu odpowiadają za naszą prawidłową postawę. Dzięki prawidłowemu wykonywaniu takich ćwiczeń można odnieść wiele korzyści. Przede wszystkim poszczególne czynności i ruchy wykonywane na co dzień stają się o wiele łatwiejsze. Całe ciało nabiera elastyczności i giętkości. Stajemy się również znacznie mniej narażeni na różnego rodzaju bóle mięśni czy pleców. Dobry trening funkcjonalny jest zatem doskonałym sposobem na skuteczne zadbanie o swoje zdrowie!

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

13 maja 2021

Jakie spodnie na rower? Poradnik dla mężczyzny

Wychodząc na rower, bez względu na to, czy jeździmy amatorsko, czy zawodowo, powinniśmy zadbać...
22 kwietnia 2021

Hantle, sztangi i inne obciążenia – zaczynamy trening siłowy w domu

Chcesz zacząć treningi, ale nie masz ochoty wybierać się na siłownię? Bez obaw, w domu...
14 kwietnia 2021

Jak często można wykonywać trening EMS dla tych samych grup mięśniowych?

EMS, czyli Elektryczna Stymulacja Mięśni to rodzaj urządzenia do poprawy kondycji, które...