Trening i ćwiczenia
15 stycznia 2018

Jak „dobrze żyć” z siłownią?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi, zarówno młodych jak i starszych, decyduje się na wszelką aktywność fizyczną. Zadają sobie pytanie jakie sporty uprawiać, co jest najbardziej efektywne i miarodajne. Dużo z nich decyduje się na siłownie, nie mając pojęcia jak „funkcjonować” w takich miejscach. Stosując się do kilku prostych zasad można umilić korzystanie z siłowni sobie oraz innym.

Nie martw się o to jak wyglądasz

Martwisz się o to, że inni zobaczą plamy z potu na twoich plecach lub o to, że podczas ćwiczeń zrobiłeś się czerwony? Mamy dla ciebie złotą radę: nie przejmuj się tym! Osoby, które przychodzą do siłowni po raz pierwszy chcą pokazać się z jak najlepszej strony, są przewrażliwione na punkcie swojego wyglądu. Jednak zdecydowana większość (o ile nie wszyscy) stałych bywalców przychodzi tam właśnie po to, żeby się wypocić i zmęczyć i nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Na dodatek zwykle nie zwracają najmniejszej uwagi na innych ćwiczących, skupiając się w pełni na swoim treningu.

Nie wstydź się prosić o pomoc

Każdy kiedyś był na twoim miejscu, każdy zaczynał przygodę z siłownią. Nie ma nic złego w tym, że nie potrafisz z czegoś korzystać. Zamiast bez zastanowienia naciskać przyciski na bieżni, której nie potrafisz włączyć, lepiej poprosić o pomoc osobę, która jest w pobliżu. Na każdej siłowni są wyspecjalizowani trenerzy, którzy nie odmówią ci pomocy, a oprócz nich zawsze możesz porozmawiać z osobą o dłuższym „stażu” na siłowni. Oprócz porad dotyczących obsługi sprzętu możesz zyskać cenne porady jak ułożyć jadłospis i jak schudnąć. Trenerzy z siłowni CityFit (http://cityfit.pl/) z pewnością przekażą ci wiele cennych wskazówek.

Precyzja, nie szybkość

Osoby przychodzące na siłownię po raz pierwszy, chcą od razu robić wszystko na najwyższych obrotach. Trzeba powiedzieć stanowcze „nie” dla takiego rodzaju wysiłku. Po pierwsze i najważniejsze: zadbaj o stawy i technikę, z jaką wykonujesz ćwiczenia. Jeśli przez długie lata chcesz cieszyć się zdrowiem, to postaw przede wszystkim na precyzję. Nie musisz od razu być we wszystkim najlepszy. Jeśli ćwiczysz z obciążeniem to zacznij od lżejszych ciężarów - z czasem twoje ciało przyzwyczai się do obciążenia i pozwoli Ci na więcej.

Sprzątaj po sobie

Używasz ciężarków do ćwiczeń? Bardzo dobrze, są dla wszystkich, w tym również dla ciebie. Jeśli jednak skończysz z nich korzystać to zanieś je na miejsce, by inni nie musieli ich szukać po całej siłowni. Szanuj cudzy czas, a inni będą szanowali twój. Natomiast jeśli korzystasz z bieżni, rowerka stacjonarnego lub innych tego typu maszyn - wytrzyj je po sobie. Chyba nie chciałbyś ćwiczyć na maszynie, która jest mokra od potu kogoś innego? Inni też tego nie chcą.

Pamiętaj o rozciąganiu

Ta część ćwiczeń często jest omijana przez nowicjuszy, ze względu na swoją pozorną błahość. Także stali bywalcy siłowni często uważają, że rozciąganie jest im niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Ta część treningu zmniejsza ryzyko kontuzji. Zalecane jest rozciągać się na końcu aktywności fizycznej, gdy mięśnie są rozgrzane. Nie żałuj sobie kilku minut na tę czynność.

Nie martw się swoją pierwszą wizytą na siłowni. Przede wszystkim pamiętaj o byciu pozytywnym wobec siebie oraz innych. Uśmiechaj się do ludzi, a oni będą uśmiechali się do ciebie. Bądź też cierpliwy, bo wszystko wymaga czasu, a czas prędzej czy później upłynie. Nie czekaj na okazję – nowy rok czy wakacje. Im wcześniej zaczniesz tym szybciej zbliżysz się do swoich celów. Dzięki temu nie będziesz musiał już zadawać sobie pytania jak schudnąć przed latem – to po prostu stanie się samo. Powodzenia!

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...