Zdrowie
3 września 2018

Alkoholizm - jak sobie z nim radzić?

Alkoholizm to bardzo poważna, podstępna choroba, która potrafi zrujnować życie chorego oraz jego najbliższych, a nawet doprowadzić do śmierci. Niestety, uzależnienie od alkoholu to problem, który może spotkać każdego. Jakie są objawy alkoholizmu? Kiedy zaczyna się poważna walka i w jaki sposób wygrać z tą chorobą?

Czym jest alkoholizm?

"Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) - określany jest z reguły jako ogół dysfunkcji fizycznych, psychicznych i osobowościowych (intelektualnych, emocjonalnych), powstałych na skutek uzależnienia od alkoholu etylowego. Według najnowszych statystyk stanowi najbardziej rozpowszechniony rodzaj uzależnienia na świecie" - źródło: terapie.net.pl

Alkoholizm zyskał miano choroby dopiero w II połowie XX wieku. Alkoholizm to choroba pierwotna. Oznacza to, że jest przyczyną powstawania wielu innych chorób  - somatycznych i psychicznych. Istotną cechą tej choroby jest więc psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka narkotycznego jakim jest alkohol. Uzależnienie psychiczne polega na potrzebie picia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Natomiast uzależnienie fizyczne, objawia się wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad wypijanym alkoholem oraz palimpsestami i występującym Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym po odstawieniu alkoholu.

Kto jest najbardziej narażony?

Coraz częściej alkoholu nadużywają młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Ich wizerunek nie pokrywa się ze stereotypowym wyobrażeniem alkoholika. Picie alkoholu w dużych ilościach i z dużą częstotliwością nie wydaje się im być niczym złym. Ma ono miejsce w sytuacjach towarzyskich i jest powszechnym zjawiskiem. Dlatego tak trudno jest przed samym sobą przyznać się do nałogu. Ludzie młodzi to nie jedyni, którym grozi uzależnienie od alkoholu. Ta choroba może dotknąć każdego, bez względu na wykształcenie, status, wiek, płeć.

objawy alkoholizmu

Pierwsze objawy

Jedną z najgorszych cech alkoholizmu jest jego podstępność. Osobie, która pije lampkę wina do kolacji lub nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego bez czegoś mocniejszego, nawet nie przychodzi do głowy, że może to oznaczać uzależnienie. Nie pomaga też stereotypowe wyobrażenie alkoholika, jako zataczającego się lub śpiącego na ławce w parku mężczyzny w średnim wieku. Często uzależnienie od alkoholu kojarzone jest z ubóstwem i patologią. Tymczasem alkoholizm nie musi oznaczać od razu picia na umór. Dotknięta chorobą osoba nie czuje, że musi się napić, po prostu ma na to ochotę, a przecież inni też piją, więc co w tym złego? Nie jest również prawdą, że w uzależnienie nie popadają osoby na wysokich stanowiskach i wykształcone. Wręcz przeciwnie, duża odpowiedzialność i aktywność zawodowa, może wiązać się ze sporym stresem i powodować chęć sięgnięcia po drinka dla rozluźnienia.

Leczenie alkoholizmu

Najważniejszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie problemu. Niestety, osoba dotknięta nałogiem z reguły nie dostrzega swojej choroby. Dlatego ważne jest wsparcie oraz interwencja bliskich. To oni przeważnie dostrzegają problem szybciej niż sam chory. Aby otrzymać pomoc, konieczne jest zgłoszenie się do specjalistycznej poradni. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Dlatego terapia nie prowadzi do wyleczenia, a zaleczenia choroby, a osoba uzależniona musi walczyć z nałogiem przez całe życie. Leczenie uzależnień jest prowadzone indywidualnie, a program odwyku ustalony zostaje po wstępnych wywiadach oraz testach psychologicznych.

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień

PCTU położone w Koninkach, to miejsce, w którym osoba uzależniona otrzyma niezbędną pomoc i najlepszą opiekę. Po przyjęciu do ośrodka, pacjent zostaje szczegółowo przebadany, w celu podjęcia decyzji o prowadzeniu odwyku oraz oszacowania przybliżonego czasu trwania terapii. Dzięki wykwalifikowanym i doświadczonym pracownikom ośrodka oraz całodobowej opiece medycznej, pacjent może mieć pewność, że znajduje się w dobrych rękach.

Dowiedz się więcej: terapie.net.pl/alkoholizm

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...