Hobby
5 października 2017

Sprzęt sportowy niezbędny piłkarzowi

Sport na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania i nadal jesteśmy świadkami jego ewolucji, co obrazować mogą bijące wszelkie rekordy transfery - jeszcze niedawno nie do pomyślenia wydawała się suma 100 milionów euro przeznaczona na zawodnika, a aktualnie jest już przekroczona granica 200 milionów. Poza rosnącymi wydatkami klubów zmieniły się także zwyczaje treningowe czy dieta profesjonalnych piłkarzy. Ogromnej zmianie uległ także sprzęt sportowy - niegdyś trenująca osoba mogła założyć na siebie nawet nieoryginalną koszulkę reprezentacji Polski i nikogo by to nie zdziwiło. Aktualnie koszulka treningowa, która nie ma wielu systemów zapewniających jej odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz niską wagę nie wchodzi w grę. W tekście przyjrzyjmy się w co wyposażony jest dzisiejszy piłkarz.

Koszulka

Marzeniem każdej młodej osoby trenującej piłkę nożną w Polsce jest założenie na siebie kiedyś koszulki reprezentacji Polski, jednak zanim to się stanie gracz będzie musiał w niejednym stroju się spocić. Jak dobrać odpowiednią koszulkę pod swoje potrzeby? Jest to tak naprawdę zależne głównie od preferencji poszczególnego gracza. Niektórzy dobrze czują się w bawełnianych trykotach, które pochłaniają więcej wilgoci, jednak przez to taki strój jest delikatnie cięższy. Mimo to część osób czuje się w nim bardziej naturalnie. Drugą opcją jest wybór stroju stworzonego z tworzyw sztucznych, który dzięki technologii przepuszczalności powietrza nie zbierają na sobie tyle potu. Są jednak zawodnicy, którym uczucie noszenia materiału syntetycznego przeszkadza. Chcąc się przekonać jaka opcja jest dla nas odpowiednia należy wypróbować obie z nich w trakcie gry. Niezależnie jednak, który trykot wybierzemy możemy być pewni, że w sklepie futbolsport dostaniemy produkt najwyższej jakości.

 

Piłka

Nawet tak prosty przedmiot jak piłka na przestrzenii lat niesamowicie się zmienił. Zapomnijcie o czasach, gdy trenowano starą “szmacianką”. Sama konstrukcja piłki uległa zmianie, co pokazała piłka Jabulani, którą rozgrywano mecze w trakcie Mundialu 2010 w Republice Południowej Afryki. W porównaniu do piłek sprzed lat była ona bardziej opływowa, a to za pomocą konstrukcji z wykorzystaniem jedynie ośmiu paneli profilowanych trójwymiarowo. Jednak taki typ piłki w tym momencie nie jest niczym wyjątkowym, natomiast prawdziwie futurystycznie prezentuje się piłka inteligentna MiCoach. Łączy się ona z aplikacją mobilną w czasie rzeczywistym i dostarcza piłkarzowi informacji o sile strzału, rotacji czy trajektorii lotu. Mało tego - przedstawia ona rady co do tego jak można poprawić technikę strzału. Jak widać tak pozornie prosty produkt jak piłka dostał nową funkcjonalność i możemy się spodziewać innych producentów, którzy w taką technologię zainwestują.

 

Buty piłkarskie

Chyba najbardziej rozpoznawalny element garderoby poszczególnego piłkarza. Do dzisiaj przecież pamiętamy, że Zidane grał w Predatorach Adidasa. Nic dziwnego, to właśnie buty najbardziej wpływają na jakość gry zawodnika. Odpowiednio dobrane obuwie może pomóc graczowi odnosić sukcesy, natomiast źle dopasowane może nawet spowodować kontuzję! Z tego powodu przywiązuje się do niego tyle uwagi. Istnieją buty, które w trakcie swojej produkcji dorobiły się podobnej kultowości co koszulka reprezentacji Polski. Jak inaczej nazwać np. Copy Mundial, które są niezwykle rozpoznawalne, a ich produkcja trwa blisko 40 lat! Obuwie może też budzić kontrowersje, co pokazały dyskusje na temat wielokolorowych butów graczy występujących na ostatnim mundialu. Przy ich wyborze piłkarz musi się zastanowić czy bardziej ceni lekkość syntetyków, czy wygodę i większy ciężar naturalnej skóry.

 

Ciągła ewolucja sprzętu

Sport ciągle się zmienia i nie widać końca tej ewolucji. Buty oraz strój będą coraz lżejsze, a więcej przedmiotów będzie można połączyć z internetem w celu dostarczenia zawodnikowi kolejnych informacji. Takie małe udoskonalenia sprawią, że gracze będą mogli jeszcze w lepszym stopniu kontrolować siebie oraz swoje ciało. Mimo tego futurystycznego scenariusza nadal pozostają niezmienne wartości w piłce - takie jak fakt, że każdy młody zawodnik chce kiedyś na siebie założyć koszulkę reprezentacji Polski i to niezależnie od technologii w jakiej będzie ona wykonana.

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

26 października 2023

Jak dobrać buty piłkarskie?

Piłka nożna to sport, który nie uznaje półśrodków. Zwycięska drużyna może być tylko...
11 sierpnia 2023

Gdzie szukać wiadomości ze świata sportu?

​Jeżeli jesteś fanem sportu z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby być na bieżąco z...
19 października 2022

Dlaczego klapki są niezbędne na basenie?

​Chodzenie na basen to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu – zarówno...