
Aktywność fizyczna w ciąży? Jak najbardziej wskazana!
Aktywność fizyczna to zdrowie i wszyscy słyszeliśmy to nie raz w naszym życiu. Co jednak w sytuacji gdy mowa o kobiecie w ciąży? Wciąż nic się nie zmienia! Ćwiczenia polecane są przez lekarzy, oczywiście wówczas gdy zarówno mama, jak i maluch wykazują się prawdziwym zdrowiem.
Rozciąganie, lekkie ćwiczenia siłowe oraz gimnastyka, pomagają nie tylko utrzymać kondycję, ale i pozbyć się dolegliwości związanych z ciążą.
Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży
Aktywność fizyczna wskazana jest u każdej kobiety, również tej, spodziewającej się dziecka. U ciężarnej kobiety i młodej mamy treningi pozytywnie wpływają zwłaszcza na problematyczne dolegliwości.
Mowa tu przede wszystkim o takich plusach aktywności jak:
- Zapobieganie i zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa i stawów;
- Zwiększenie zakresu ruchomości kręgosłupa i stawów;
- Poprawie funkcjonowania układu krwionośnego i limfatycznego, a co za tym idzie zapobieganie powstawaniu żylaków i obrzęków;
- Poprawa funkcjonowania układu moczowego i trawiennego;
- Uelastycznienie mięśni;
- Poprawa ogólnej kondycji i samopoczucia
Warto też podkreślić plusy aktywności przyszłej mamy, które bezpośrednio wpływają na dziecko:
- Ułożenie płodu w łożysku;
- Uelastycznienie mięśni miednicy, a co za tym idzie łatwiejszy poród;
- Dotlenienie malucha
Aktywność fizyczna tak kobie w ciąży, jak krótko po niej, powinny być regularne, ale lekkie. Nie można bowiem zbytnio obciążać organizmu, dla którego sama ciąża jest już dużym wyzwaniem. Warto zdecydować się na takie dyscypliny jak joga, pływanie, czy pilates, które z łatwością można uprawiać z brzuszkiem, jak i nowo narodzonym członkiem rodziny.
Istnieją jednak przeciwwskazania do ćwiczeń, które obejmują głównie:
- Cukrzycę;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Anemię;
- Choroby serca;
- Ciąża zagrożona;
- Ciąża bliźniacza
- Infekcje związane z wystąpieniem gorączki
Jak ćwiczyć w ciąży?
Zdecydowanie polecane są wszelkie sporty ogólnorozwojowe. W pierwszym trymestrze nie warto ograniczać sobie możliwości i śmiało można śmigać na rowerze, czy na jogging. Unikać natomiast należy sportów ekstremalnych i wszelkich czynności zagrażających zdrowiu matki i dziecka.Kolejne miesiące związane są ze wzrostem wagi i obniżeniem sprawności kobiety. Wówczas dobrze jest skupić swoje wysiłki na pływaniu, doskonale sprawdza się też joga. To spokojna aktywność, która pozytywnie wpływa na oba organizmy.
Każda kobieta powinna też trenować mięśnie kegla! Dzięki temu przyszła mama może ograniczyć nieprzyjemności związane z porodem oraz wykluczyć możliwość wystąpienia nietrzymania moczu i hemoroidów. Ćwiczenie mięśni kegla ma również ogromny wpływ na gojenie się ran po porodzie oraz szybsze odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Nie zapominajmy że taka aktywność ma również duży wpływ na życie intymne po porodzie. Mięśnie kegla można trenować w dowolnym miejscu i czasie, co nie stanowi żadnego dyskomfortu oraz wyzwania. Warto w celu nauki prawidłowego wykonywania ćwiczeń, poradzić się swojego lekarza, który najlepiej wiec, co jest dobre dla nas i naszych pociech.
Pamiętajmy, że aktywny tryb życia, nawet w ciąży, zawsze idzie w parze ze zdrową dietą, której powinnyśmy poświęcić równie dużo uwagi.
Zobacz

5 zdrowotnych ćwiczeń na każdy dzień – porady dla początkujących

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening na siłowni?
