Zdrowie
13 października 2017

Kolagen - poznaj swoją skórę

Bardzo wiele osób zastanawia się, w jaki sposób naturalny kolagen (https://duocollagen.pl/kolagen-na-rozstepy) przenika wszystkie warstwy naskórka w pobliżu fibroblastów. Wiadomo, że przez skórę mogą się przedostawać różnego rodzaju chemiczne substancje. Zarówno jeśli chodzi o postać gazową jak i postać ciekłą. Ta przepuszczalność selektywna ma przeważnie pozytywny wydźwięk. Właśnie dlatego, że chroni organizm przed wnikaniem się szkodliwych oraz trujących substancji. Pozwalają one na wydalanie z organizmu potu oraz wody.

Nie zawsze jednak bariera jest wystarczającym zabezpieczeniem przed czynnikami szkodliwymi. Poza izolacją od zewnętrznego środowiska, skóra bierze również udział w termoregulacji organizmu, ale nie tylko. Także pozwala na odbiór bodźców ze środowiska, gospodarce wodno-elektrolitowej oraz gospodarce tłuszczowej. Szeroki zakres wszystkich pełnionych przez nią funkcji wynika z bardzo złożonej budowy. Budowa ta zostanie omówiona na podstawie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

Naskórek - budowa

Naskórek należy do najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Pomimo swojej niewielkiej grubości (0,5 mm do 2 mm) pełni ona najważniejszą funkcję jeśli chodzi o przepuszczalność chemicznych substancji.

Wielkość typowa eukariotycznej komórki (która zawiera komórkowe jądro) waha się pomiędzy 10 μm do 100 μm. Po dokładnym przeliczeniu daje to od 5 do 200 komórkowych warstw w naskórku. Faktycznie badania te pokazują, że naskórek w zależności, jeśli chodzi o grubość składa się od sześciu do dwudziestu warstw płaskich, walcowych czy też sześciennych komórek. Z uwagi na różnorodność w samym naskórku wyróżnia się warstwy:

1. rogowa warstwa. Dzieli ona się na warstwę zbitą jak i także warstwę rogowaciejącą.

2. jasna warstwa. Występuje tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie jest gruba skóra.

3. ziarnista warstwa

4. kolczysta warstwa

5. podstawna warstwa.

Jeśli chodzi o powierzchnię naskórka, to wyróżnia się płaszcz lipidowy. Reguluje on procesy wchłaniania jak i przenikania do skóry rozpuszczalnych składników w tłuszczach i w wodzie.

kolagen

Możliwe jest usunięcie tej warstwy po bardzo długim myciu mydłem czy też innym środkiem. Znacznie zwiększa to przepuszczalność skóry. Można ten fakt wykorzystać to dla aplikacji różnych substancji - tutaj oczywiście wyróżnia się kolagen. Jednak należy pamiętać, że wówczas ułatwione jest także przenikanie szkodliwych substancji. Nie należy zapominać, że tkanka podskórna oraz skóra właściwa są także bardzo ważne.

Skóra właściwa i tkanka podskórna

Właściwa skóra jest warstwą środkową skóry. Zawiera ona receptory, nerwy, naczynia krwionośne oraz gruczoły. Jest to także warstwa wspierająca czy też odżywcza. We właściwej skórze znajdują się przede wszystkim kolagenowe włókna oraz komórkowe elementy. Jej grubość to od 1 mm do 3 mm.

Tkanka podskórna jest warstwą najgłębszą. Zbudowana jest z łącznej tkanki. Dodatkowo zawiera tłuszczowe komórki oraz izoluje przez zmianami temperatury.

Pytaniem o sensowność stosowania kolagenowych preparatów jest pytanie o to, czy kolagen jest w stanie pokonać barierę samego naskórka i dotrzeć do właściwej skóry. Gdy szukamy odpowiedzi, to należy zdać sobie sprawę, że medycyna, biotechnologia czy też kosmetologia są dziedzinami, w których wiedza bardzo często jest aktualizowana.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...
30 maja 2022

Jakie kosmetyki do stóp sprawdzą się latem?

W letnim czasie stopy są wizytówką każdego człowieka. Na nie zakładamy ładne sandałki...
21 grudnia 2021

Ból zęba - przyczyny. Co możesz zrobić, jeśli bolą nas zęby?

Czasami ból zęba może być tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niektórzy ludzie...