Dieta i Suplementy
20 czerwca 2022

Czy można jeść słodycze, będąc na diecie?

Dieta, która obejmuje słodycze, brzmi absurdalnie. Należy jednak pamiętać, że restrykcyjna dieta i zbyt wiele wykluczeń może utrudnić jej przestrzeganie. Czy można jeść słodycze, będąc na diecie? Jak rozumieć zdrowe słodycze na diecie?

Czy można jeść słodycze będąc na diecie?

Dieta polegająca na ograniczeniu kalorii powinna opierać się na zdrowym deficycie. Ważne jest, aby podczas odchudzania zwracać uwagę na to, co jemy. Nawet przy niskim bilansie energetycznym, dobrze zbilansowana dieta, uwzględniająca makro- i mikroelementy, zapewni prawidłowe odżywianie.

Większą część diety powinny stanowić warzywa i owoce. Piramida zdrowego żywienia jest jej graficznym odzwierciedleniem. W jadłospisie muszą znaleźć się odpowiednie proporcje węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczów i pełnowartościowego białka. Najlepsze warunki do utraty wagi to zadowolony żołądek, stały poziom energii i smaczna dieta.

Wiele osób zastanawia się, czy podczas diety można jeść słodycze. Czy musimy wyeliminować słodycze z naszej diety? Słodycze to często produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości cukrów prostych lub tłuszczu. Mają dużą liczbę kalorii na 100 g produktu. Z tego powodu słodycze są uważane za puste kalorie. Nadmierne spożycie (tzn. przekroczenie zapotrzebowania energetycznego na słodycze, takie jak ciastka, batony, czekolada i cukierki, prowadzi do otyłości i nadwagi. Nie jest to jedyna przyczyna chorób metabolicznych. Nadmierne spożywanie słodkich produktów o wysokim indeksie glikemicznym może prowadzić do otyłości i cukrzycy typu 2.

Jakie słodycze są dozwolone na diecie?

Nie cofnie to wszystkich wyrzeczeń i wysiłków włożonych podczas odchudzania. Warto spróbować przyrządzić własne smakołyki. Zdrowe słodycze można wprowadzić do diety. Nie będą one stanowiły posiłku, a jedynie uzupełnią dzienną dawkę kalorii. Kostka gorzkiej czekolady lub domowy batonik zaspokoi naszą ochotę na słodycze. Jest to szczególnie ważne, jeśli przed rozpoczęciem odchudzania słodycze były stałym elementem codziennej diety. Pokusa jedzenia słodyczy może utrudnić zdrowe odżywianie i sprawić, że nie powrócimy do starych nawyków żywieniowych.

Jakie słodycze są dopuszczalne podczas diety? W sklepach z żywnością ekologiczną dostępnych jest wiele zdrowych słodyczy. Można tam znaleźć słodziki bez cukru, takie jak stewia i ksylitol. Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z etykietą produktu.

Warto wspomnieć, że zdrowszą alternatywą dla słodyczy są owoce. Są one słodkie w smaku, ale zawierają też ważne witaminy i minerały. Nie oznacza to jednak, że możemy jeść owoce na diecie restrykcyjnej. Należy zwracać uwagę na cukry proste i wybierać te o niższym indeksie glikemicznym. Osoby na diecie redukcyjnej powinny jeść truskawki, maliny i borówki. Aby obniżyć indeks glikemiczny całego posiłku, można połączyć owoce z produktem bogatym w tłuszcz lub białko. Można też przygotować pożywne koktajle, stosując się do poniższych przepisów: Przepisy na połączenie jogurtu i owoców lub dodanie kilku orzechów do garści.

Sprawdź także: Zalety diety pudełkowej

Słodycze na diecie

Kiedy jest najlepszy czas na słodycze?

Ważne jest, aby nie ograniczać swojej diety do poziomu głodu. Należy zwracać uwagę na to, ile posiłków się je i jak często. Dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie utrzymywał się na stałym poziomie, co pozwoli na stały dopływ energii. Jeśli czas pomiędzy kolejnymi posiłkami wydłuża się zbyt długo, odczuwamy większe łaknienie i sięgamy po słodycze, co może szybko podnieść poziom cukru.

Ważne jest, aby nie traktować słodyczy jako nagrody, ani nie jeść ich "na poprawę nastroju". Osoby zestresowane często jedzą słodycze pod wpływem emocji. Smak słodki kojarzy się z przyjemnością i nagrodą. Czy będąc na diecie, trzeba zrezygnować ze słodkiego smaku? Nie. Nie ma jednego rozwiązania, które sprawdziłoby się na dłuższą metę. Pamiętaj, że utrata wagi może trwać miesiące, a nawet lata w przypadku osób otyłych. Niska satysfakcja z diety spowoduje szybki powrót do starych nawyków żywieniowych.

Wskazówki dotyczące słodyczy podczas diety

  • Słodycze nie powinny być jedzone codziennie, jeśli jesteś na diecie. Należy zaplanować, kiedy się po nie sięgać.
  • Nie należy dodawać słodyczy do diety, ponieważ mogą one powodować nadmiar energii.
  • Wybieraj słodycze słodzone stewią, ksylitolem lub erytrytolem.
  • Słodycze można dodawać do posiłków, które są pełnowartościowe i bogate w błonnik.
  • Nawet zdrowe słodycze nie mogą być podawane jako samodzielny posiłek lub przekąska.
  • Naucz się przygotowywać zdrowe słodycze w domu, np. rób kulki mocy lub zdrowe batoniki.
  • Pamiętaj, że słodycze można zastąpić owocami i warzywami, np. surową marchewką.
  • Po treningu, gdy węglowodany uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach, jest najlepszy czas na słodycze.
Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno...
20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...