Dieta i Suplementy
9 maja 2017

Suplementy diety HIT czy KIT?

Zdrowie i aktywność fizyczna, od zawsze idą w parze. Budowanie optymalnej kondycji naszego organizmu wymaga kompleksowych działań, opartych o odpowiedni wysiłek i zbilansowaną dietę. Często wśród osób dbających o swoją sylwetkę, pojawiają się suplementy diety. Czy jednak są one niezbędne i przede wszystkim, czy są one zdrowe?

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w bardzo prosty sposób.

Dostarczenie organizmowi wszystkich, niezbędnych substancji, witamin, minerałów i optymalnej ilości białek, tłuszczów, węglowodanów, jest nie lada wyzwaniem, z którym ciężko sobie poradzić, zwłaszcza jeśli nie znamy się na dietetyce. Oczywiście po skompletowanie diety możemy udać się do dietetyka. Warto jednak wiedzieć, że nawet najzdrowsza, najlepiej skomponowana dieta, może nie dostarczyć nam wszystkich składników. To wyzwanie, którym często stawiają czoło kulturyści i osoby rzeźbiące swoją sylwetkę, poprzez stosowanie treningu siłowego. Wówczas nie pozostaje im nic innego jak sięgnąć po suplementy.

Witaminy, odżywki, nie tylko te dla kulturystów, ale również te stosowane na zdrowe włosy i paznokcie, czy poprawiające potencję. Wszystkie specyfiki, dostarczające naszemu organizmowi mikroelementów, można nazwać suplementami.

Suplementy diety

Poszczególne produkty, różnią się od siebie składem i działaniem, jednak zazwyczaj skupiają się na :

  • Uzupełnienie niedoborów mikroskładników w organizmie;
  • Szybszą regenerację tkanek mięśniowych ( i nie tylko -paznokcie, włosy);
  • Działanie antykataboliczne;
  • Poprawa działania układu krwionośnego i oddechowego;
  • Zwiększenie poziomu energii;
  • Ogólna poprawa kondycji i koncentracji

Decydując się na stosowanie tego typu preparatów, warto dokładnie zapoznać się z ich składem, bowiem najlepiej sprawdzają się te o naturalnym pochodzeniu składników. Koniecznie też należy dobrać suplement do naszych indywidualnych potrzeb

No właśnie, przede wszystkim poznać należy własne potrzeby, które nie zawsze wymagają uzupełnienia diety o suplementy. te stosowane powinny być jedynie jako uzupełnienie ewentualnych braków, które  teoretycznie powinniśmy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem. W przypadku osób trenujących, zwłaszcza siłowo konieczna jest dieta bogata w białko, a w przypadku suplentów, najczęściej stosowane są właśnie te wysokobiałkowe lub węglowodanowo- białkowe. To one odpowiadają za przyrost masy mięśniowej, toteż niezbędna jest ich większa ilość w przypadku budowania sylwetki. Suplementy pomagają jednak nie tylko w przypadku treningu siłowego, pomocne są bowiem każdemu kto czynnie uprawia sport. Zapewniają one szybsze osiąganie zamierzonych rezultatów.

Czy jednak są niezbędne?

Odpowiedź nie jest oczywista, bowiem nikt nie narzuci nam ich stosowania, jeśli jednak zależy nam na szybkim osiągnięciu celu, dobrze jest zdecydować się na sprawdzone preparaty, uzupełniające nasze niedobory. Wówczas mamy niemal pewność, że nasza ciężka praca nie pójdzie na marne. Koniecznie jednak zapoznajmy się z zawartością każdego zażywanego suplementu, a jego działanie i stosowanie skonsultujmy z lekarzem, dietetykiem lub trenerem.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno...
20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...