Biznes
4 kwietnia 2018

Łazienka w stylu greckim

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy w ciągu dnia sporo czasu, zwłaszcza jeśli lubimy relaksacyjne kąpiele. Warto zatem zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, ale również atrakcyjny wygląd. W pokoju kąpielowym szczególnie dobrze sprawdzi się styl grecki. Czym on się charakteryzuje?

Biel i błękit

Styl grecki to przede wszystkim dominacja dwóch kolorów – bieli i błękitu. Barwy te pięknie ze sobą współgrają, wprowadzając do wnętrza lekkość i sielski klimat Grecji. Co więcej, uspokajają i ułatwiają relaks. Biel ma także praktyczne zadanie – odbija promienie słońca, dzięki czemu łazienka wydaje się większa niż jest w rzeczywistości.

Jeżeli obawiamy się, iż biało-niebieskie wnętrze będzie zbyt monotonne, możemy je przełamać dodatkami w kolorze żółci, zieleni lub beżu. Nie warto jednak przesadzać z liczbą kolorowych akcesoriów. W przeciwnym razie zaburzy to harmonię wnętrza i przytłoczy je, odbierając mu charakterystyczną dla stylu greckiego lekkość.

Pamiętajmy, że kolorem przewodnim jest biel. Powinna ona zatem znajdować się na ścianach i suficie oraz dominować w wyposażeniu wnętrza. Niebieski zaś jest zarezerwowany dla pojedynczych elementów, takich jak:

  • okiennice,
  • rolety,
  • zasłony,
  • wazony,
  • ręczniki,
  • dywaniki łazienkowe.

Niepowtarzalne rozwiązania architektoniczne

W przypadku łazienki urządzonej w stylu greckim ważna jest duża i otwarta przestrzeń. Dzięki niej wnętrze prezentuje się naprawdę stylowo, gdyż spory metraż umożliwia nam skorzystanie z ciekawych rozwiązań architektonicznych. Monumentalne kolumny, antyczne schodki czy też ozdobne podesty – to elementy konstrukcyjne, które z powodzeniem mogą znaleźć się w greckiej łazience.

Wprowadzają one do wnętrza nutkę przepychu, zwłaszcza jeśli są wykończone złotem lub mają bogatą ornamentyką. W ten prosty sposób zwykła łazienka przeistoczy się w prawdziwy pokój kąpielowy.

Naturalne materiały

W łazience urządzonej w stylu greckim dominować powinny naturalne materiały, takie jak:

  • kamień – sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Ważne jest jednak to, aby miał jasną barwę,
  • marmur – warto go zastosować, jeśli zależy nam na dodaniu wnętrzu odrobiny luksusu,
  • ceramika – to praktyczne, a zarazem piękne rozwiązania, zwłaszcza jeśli na płytkach widnieją antyczne wzory lub malowidła.

Wyposażenie łazienki

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie wyposażenie greckiej łazienki. W przypadku tego stylu dobrze prezentuje się duża, wolnostojąca wanna z mosiężną baterią. Może być ona ustawiona na środku pomieszczenia. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wanna wpuszczona w podłogę i obudowana kamieniem. Przywodzi ona na myśl antyczne łaźnie.

Równie ważna jest umywalka. W tej roli doskonale sprawdzi się ceramicznie zdobiony model wyposażony w nogę, która wyglądem przypomina grecką kolumnę. Całość powinna uzupełniać mosiężna bateria. Jeżeli zależy nam na tym, aby w łazience był prysznic, standardową kabinę warto zastąpić antycznym, kamiennym murkiem.

Antyczne dodatki i oświetlenie

Żadna łazienka nie może obyć się bez dodatków. Na tle elementów wyposażenia wyróżniać powinno się duże lustro łazienkowe. Może mieć ono ciężką, bogato zdobioną ramę, która podkreśli jego rangę. W pomieszczeniu stylizowanym na grecką modłę nie może również zabraknąć ozdobnych wazonów i kielichów, metalowych amfor czy też terakotowych figur i rzeźb.

Nie bez znaczenia jest również oświetlenie. W łazience urządzonej w stylu greckim sprawdzi się zarówno pokaźnych rozmiarów, ozdobny żyrandol umieszczony w centralnej części sufitu, jak i halogeny skierowane na wybrane elementy wyposażenia.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

16 września 2022

Jak wygląda praca dietetyka?

Dietetyk jest profesjonalistą, który pomaga ludziom poprawić ich diety i osiągnąć optymalne...
30 marca 2021

Czy profesjonalne pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Obecność Twojej strony w pierwszych pozycjach wyników wyszukiwarek pozwoli Ci na szybkie...
24 lutego 2021

Pozycjonowanie - napęd dla Twojej strony

Nawet najlepiej przygotowana strona internetowa nie da spodziewanych rezultatów, kiedy...