Zdrowie
25 kwietnia 2018

Piesze wyprawy

Turystyka piesza zyskuje coraz więcej zagorzałych fanów. Nie tylko bowiem wzmacnia organizm, ale też poprawia samopoczucie i odpręża. Wiele osób starszych decyduje się więc na uprawianie sportu zwanego nordic walking, natomiast młodsi wielbiciele wędrówek postanawiają spróbować trekkingu. Jednak aby taką aktywność fizyczną można było realizować bez przeszkód, konieczny jest odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim w takim wypadku niezbędne stają się kije nordic walking oraz kije trekkingowe. Co warto o nich wiedzieć, aby zaopatrzyć się w dobre produkty?

Wiele osób myli trekking z nordic walkingiem. Jednak są to sporty zupełnie inne i należy je odróżniać. Nordic walking to marsz po płaskim terenie, mniej wymagający od trekkingu, dlatego też tak często wybierany przez osoby starsze. Nordic walking po raz pierwszy pojawił się w Finlandii na początku XX wieku, a dziś jest już popularny w innych częściach świata. Tymczasem trekking to aktywność bardziej wyczynowa, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Najbardziej popularny jest oczywiście trekking górski, ale można wyróżnić także trekking pustynny, polarny, na bagnach czy nawet na wulkanach. Jednak obie te dyscypliny łączy potrzeba zaopatrzenia się w specjalne kijki. Jakie powinny być?

Kije trekkingowe

Trekking górski to sport wyjątkowy. Nie tylko zwiększa kondycję i siłę mięśni, ale też pozwala się wyciszyć i pobyć blisko natury. To idealne rozwiązanie dla osób zestresowanych i pragnących oderwać się od codzienności. Kije trekkingowe to „must have” każdego wędrowca, bowiem odciążają kręgosłup i kolana podczas podróży. Stanowią też zabezpieczanie przed upadkiem, np. podczas wspinaczki. Jakie powinny być? 

Kije trekkingowe mogą być wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Kijki aluminiowe są bardziej wytrzymałe, natomiast z włókna węglowego lżejsze. Każdy wędrowiec powinien więc zastanowić się, co jest dla niego ważniejsze. Najlepiej wybierać kije trekkingowe z końcówką widiową, czyli z węglika spiekanego, bardzo odpornego na ścieranie. Uchwyty piankowe to idealny wybór w przypadku trekkingu. Kije trekkingowe powinny też się bezproblemowo składać, np. świetnie sprawdzą się kije 3-segmentowe. Dobry kij do trekkingu nie może też nagle złożyć się w trakcie wędrówki, dlatego warto zdecydować się na zakup kijków z zewnętrzną dźwignią, choć do wyboru są także kijki z linką czy skręcane.

Kije nordic walking

Kiedy na dworze robi się ciepło, na chodnikach czy parkowych alejkach nie brakuje osób maszerujących z kijkami. To właśnie nordic walkerzy, którzy pragną nie tylko polepszyć swoje samopoczucie i dodać sobie energii, ale też wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy. Sport ten nie może się obyć bez odpowiedniego wyposażenia. Kije nordic walking to podstawa i warto zaopatrzyć się w porządny sprzęt wykonany z dobrej jakości materiałów. O czym pamiętać, kupując kije nordic walking?

  1. Kije nordic walking mogą być wykonane z włókna szklanego (karbonu) lub z aluminium. Początkującym nordic walkerom poleca się tańsze kijki aluminiowe. Jeśli jednak ktoś zamierza regularnie trenować, powinien wybrać kije karbonowe, droższe, ale też o wiele bardziej wytrzymałe.
  2. Końcówka kija nordic walking to bardzo ważny element. Może być np. stalowa, jednak przede wszystkim poleca się końcówki z wolframu. To najbardziej odporny na ścieranie materiał, który posłuży przez wiele lat. Końcówki mogą też mieć różne kształty. Te okrągłe nadają się na miękki teren, ścięte dodają szybkości, a kauczukowe nakładki będą przydatne podczas maszerowania po asfalcie.
  3. Uchwyty to także istotne części kijów nordic walking. Jakie wybrać? Poleca się uchwyty korkowe lub elastomerowe, przy czym te pierwsze są najbardziej komfortowe, choć głównie używane w drogich kijkach karbonowych. Uchwyt powinien być też wyposażony w wypinaną rękawiczkę.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...