Trening i ćwiczenia
31 października 2017

Jak przygotować się na pierwszy dzień na siłowni?

O tym, że sport to zdrowie nikogo nie trzeba długo przekonywać. Regularna aktywność skutkuje nie tylko nienaganną sylwetką, ale również dobrą sprawnością fizyczną, wysoką odpornością organizmu oraz pozwala zapobiegać wielu chorobom. Niestety, w sezonie jesienno-zimowym pogoda sprawia, że uprawianie wielu dyscyplin sportu staje się niemożliwe, a przynajmniej niezbyt komfortowe. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z ruchu!

Doskonałą alternatywą dla ruchu na świeżym powietrzu jest wizyta na siłowni. Dla osób stawiających pierwsze kroki w sportowym świecie, jak również tych przyzwyczajonych do indywidualnego treningu w domowym zaciszu, pierwsza wizyta może jednak powodować lekki stres. Niesłusznie! Kilka prostych zasad pomoże ci odnaleźć się w gąszczu maszyn treningowych.

Po pierwsze: rozsądnie spakuj torbę

Kluby sportowe oferują użytkownikom szatnie z zamykanymi szafkami, w których możemy zmienić ubranie oraz bezpiecznie zostawić zbędne przy treningu rzeczy. Idąc na siłownie zabierz ze sobą niewielką torbę lub plecak, w który spakujesz: wygodne sportowe buty, strój złożony z dresów lub szortów oraz koszulki, ręcznik (wiele klubów wymaga rozkładania go na używanych maszynach, aby ułatwić zachowanie higieny), dezodorant, butelkę wody lub napoju izotonicznego oraz drobną przekąskę, np. baton proteinowy, do uzupełnienia energii po treningu. Ponadto warto dorzucić słuchawki, jeżeli lubisz trenować przy muzyce. Dobierając strój pamiętaj, że nie liczy się wygląd, a wygoda. Wybieraj ubrania nie krępujące ruchów, najlepiej z materiałów dobrze odprowadzających wilgoć.

Po drugie: trenuj z głową

Pierwszy trening to okazja do poznania możliwości swojego organizmu. Nie dajmy się zwieść lekkości, z jaką nasz sąsiad wykonuje forsowne ćwiczenia – na dobrą formę trzeba zapracować regularną aktywnością. Zacznij od 10-15 minut rozgrzewki, która sprawi, że mięśnie będą lepiej ukrwione i mniej podatne na kontuzje, a struktury więzadłowe stabilizujące stawy – bardziej elastyczne. Gdy już się rozruszasz, możesz przejść do właściwego treningu, pamiętaj jednak o rozsądnym dobraniu zestawu ćwiczeń. Warto zorientować się czy twoja siłownia oferuje darmową poradę trenera podczas pierwszych zajęć. Pozwoli to na dobranie planu treningu adekwatnego do twoich możliwości oraz nauczenie się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Jeżeli zdecydujesz się na ćwiczenia z obciążeniem, zaczynaj od niewielkich ciężarów. W pierwszej chwili mogą wydać się one zbyt lekkie, ale obiektywnie będziesz to w stanie ocenić dopiero po kilkunastu powtórzeniach. Jeżeli nie odczujesz dyskomfortu, następną serię możesz wykonać ze zwiększonym obciążeniem. Dbaj o staranne wykonywanie ćwiczeń. Nieprawidłowa technika nie tylko nie da pożądanego efektu, ale może powodować ból kręgosłupa oraz urazy mięśni i stawów. Ponadto nie zapominaj o uzupełnianiu płynów podczas treningu, najlepiej w regularnych odstępach co 10-15 minut.

Po trzecie: pozwól, aby organizm się zregenerował

Początki bywają trudne, dlatego nie trać motywacji, jeżeli pierwszy trening okaże się dla ciebie wyczerpujący. Występujący na drugi dzień umiarkowany ból mięśni jest fizjologiczną reakcją na zwiększony ich wysiłek, dlatego kolejne treningi planuj w 2-3-dniowych odstępach, które pozwalają na regenerację organizmu. W tym czasie warto skorzystać z masażu, który obniży napięcie mięśni oraz spowoduje lepsze ich ukrwienie. Jeżeli ostry ból jest uciążliwy zastosuj rozgrzewające kompresy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. tabletki z deksketoprofenem. Gdy pomimo kilku dni odpoczynku objawy nie ustąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem – być może dolegliwości spowodowane są urazem i wymagają dalszej diagnostyki. Nie spiesz się – organizm musi mieć czas na odpowiednią regenerację, by następny trening był równie owocny!

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...