Trening i ćwiczenia
25 sierpnia 2017

Pianki neoprenowe do sportów wodnych – czym się różnią?

Dobór pianki może wydawać się trudny, jednak wystarczy poświęcić odrobinę czasu, by znaleźć odpowiednią orientację w temacie. Grubość, materiał, przeznaczenie – co odróżnia pianki neoprenowe i do czego możemy je zastosować?

Jak działa pianka neoprenowa

Pianka neoprenowa jest stosowana w koszulkach, spodniach i pełnych kombinezonach. Przeznaczona jest do szeroko rozumianych sportów wodnych. Amatorzy i profesjonaliści, korzystając z kombinezonów, tworzą izolacyjna warstwę ochronną przed wyziębieniem. Dzięki piance możemy liczyć także na dodatkową wyporność, co sprawdza się przede wszystkim wśród dzieci i osób uczących się pływać.. Dostępne są w różnych rozmiarach dostosowanych do wieku i płci. Komfort cieplny to kwestia indywidualna, dlatego wybór pianki nie ma jednego schematu. Nie ma też uniwersalnej pianki do wszystkich rodzajów wód, temperatury i sportów.

Jaka pianka neoprenowa

Pianki można podzielić na pojedynczo- i podwójnie powlekane. Te pierwsze wewnątrz są powlekane nylonem lub jerseyem i dają lepszy komfort cieplny (guma od zewnątrz), ale trudniej się je zakłada. Te drugie są powlekane dodatkowym materiałem z obu stron. Cechuje je większa elastyczność, mniej krępują ruchy i łatwiej się je ubiera. Mają też większą wytrzymałość na przetarcia. Dają nieznacznie mniejszy komfort termiczny.

Pianki można podzielić też ze względu na sposób działania. Pianki suche, mają tzw. gilzy, które uniemożliwiają dostanie się wody pod piankę. Pianki półsuche ograniczają ilość wpadającej wody za pomocą szczelnych zamków, dodatkowych kołnierzy i klejonych szwów. Pianki mokre nabierają wody, która nagrzewa się od ciepła naszego ciała i sprawia że jest nam cieplej.

Pianki neoprenowe mogą być dobierane według grubości. Pierwsza cyfra w oznaczeniu kombinezonu oznacza grubość neoprenu w milimetrach na piersi i plecach, druga wskazuje grubość rękawów i nogawek. Wyróżniamy

  • Steamery (grube, pełne, na zimniejsze pory)
    Pianki występują w wersjach 1- i 2-stronnie powlekanych, w grubościach 5/3, 5/4 lub 5/4/3. Dedykowane osobom wcześnie zaczynającym i późno kończącym sezon. Występują też w wersji 6/4/3. Są bardzo grube, mają zamki poziome, dodatkowe szwy i dodatkowe kaptury. Zwykle stosowane są przez profesjonalistów w warunkach zimowych.
  • Shortarmy (średnie – na lato)
    Pianki w wersji 1- i 2- stronnych przy grubości 4/3 oraz 1-stronnych dla grubości 3/2. Te cieplejsze mogą występować z dodatkowymi rękawami. Najbardziej uniwersalny wybór na polskie warunki (zachowanie ciepła i brak odparzeń pleców w ciepłe dni).  Grubość 3/2 zazwyczaj ma długą nogawkę i gumę po stronie klatki piersiowej. Na cieplejsze warunki.
     
  • Shorty (cienkie – na lato)
    Pianka o grubości 2/2, z krótkimi nogawkami i rękawami do stosowania w bardzo ciepłe dni, dla wody powyżej 18 stopni C. Polecana na wyjazdy w kraje śródziemnomorskie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...