Buty SPD – jak je wybrać?
Kto chce bardziej sportowo uprawiać jazdę rowerową, powinien zaopatrzyć się w buty rowerowe. Jednym z najczęściej wybieranych i polecanych typów obuwia rowerowego są buty SPD. Sprawdźmy, czym się charakteryzują, jak się zabrać do ich zakupu i czy rzeczywiście wyśmienita opinia, którą cieszą się wśród swoich użytkowników, znajduje odzwierciedlenie w praktyce.
Buty rowerowe to szczególny rodzaj obuwia sportowego. Ich znakiem rozpoznawczym jest sztywna pięta, stabilna i wytrzymała podeszwa, dzięki czemu but nie ściera się szybko, a także materiał zapewniający odpowiednią wentylację. Buty na rower nie mają klasycznych sznurowanych wiązań, jak inne obuwie sportowe, ciasno przylegają do stopy. Szczególnym uznaniem wśród osób uprawiających kolarstwo wyczynowe cieszą się buty z systemem SPD (Shimano Pedaling Dynamics).
Co to są buty SPD?
To wyprodukowany przez markę Shimano specjalny system mocowań na zatrzaski, który sprawia, że można mieć lepszą kontrolę nad rowerem, jeździć szybciej i zużywać przy tym mniej energii. Jazda w butach SPD jest bardziej stabilna, mniej męcząca, a przenoszenie mocy na korbę bardziej efektywne – mówi ekspert ze sklepu rowerystylowe.pl.
Obuwie tego rodzaju wymaga specjalnych pedałów i bloków, które zazwyczaj kupuje się w komplecie z butami. Męskie buty SPD nadają się zarówno do jazdy miejskiej, jak i do jazdy na rowerach szosowych, górskich, trekkingowych, miejskich. Doskonale radzą sobie nawet w zawodach triathlonowych.
Zgodnie z zasadą, że akcesoria rowerowe dobiera się nie tyko do stylu jazdy, ale i pory roku, w okresie zimowym niezbędne jest uzupełnienie wyposażenia o buty SPD na zimę z membraną, która chroni przed wilgocią, wodą i śniegiem. Decydując się na ten rodzaj butów, trzeba też liczyć się za zmianą butów po zakończonej przejażdżce czy treningu. Buty do roweru mają podeszwę o różnej twardości. Im bardziej profesjonalna jazda, tym mniej elastyczna podeszwa, przez co chodzenie staje się po prostu niewygodne.
Jak dobrać rozmiar butów SPD?
Tu sprawa jest stosunkowo prosta. Rozmiarówka butów rowerowych odpowiada tradycyjnej europejskiej numeracji.
Do butów rowerowych nie trzeba dobierać zapasu na długość, tak jak jest to zalecane przy butach do biegania. Pedałowanie wymusza inny ruch stopy, jednak wysiłek fizyczny sprawia, że stopa nabrzmiewa, więc kilka milimetrów zapasu po bokach na pewno nie zaszkodzi – dodaje specjalista sklepu rowerystylowe.pl.
Męskie buty rowerowe z systemem SPD powinny być dobrze dopasowane i wygodne. Pięta musi być nieruchoma, jednak but nie może cisnąć, bo w krótkim czasie pojawią się bolesne pęcherze. Męskie buty rowerowe SPD mają kształt dobrany do anatomii męskiej stopy: są szerokie, uwzględniają też nacisk większej masy ciała na stopę w czasie wysiłku. To ważna uwaga dla pań, które chciałyby kupić dla siebie buty na rower. Powinny koniecznie skorzystać z oferty skierowanej dla kobiet, bo damskie buty na rower uwzględniają inne parametry.
Jakie zapięcie butów rowerowych SPD jest najlepsze?
Buty rowerowe nie mają klasycznych sznurówek. Byłoby to zbyt niebezpieczne, bo długie sznurowadła mogą się wkręcić w szprychy lub zawinąć na pedały.
Buty SPD oferują trzy rodzaje zapięć:
-
Rzepy – najczęściej są to dwa paski, które dopasowują but do stopy. Takie zapięcie umożliwia szybkie zakładanie i ściąganie butów, ale nie usztywnia mocno stopy.
-
Sznurowadła – sznurówki są dużo krótsze niż w zwykłych butach. Tak wiązane buty są wygodne i elastyczne, ale stopa nie jest w nich bardzo usztywniona.
-
Sprzączka i paski z rzepami – zapewniają stabilne mocowanie, nie są jednak tak wygodne jak zapinanie na rzepy.
Buty rowerowe z systemem SPD nie są niezbędne do jazdy na rowerze. Jednak jeśli często trenujemy i zależy nam na jak najlepszych wynikach, z pewnością docenimy funkcjonalność różnych gadżetów rowerowych. Buty SPD to bardziej efektywny i przyjemniejszy trening. Kto raz spróbował jazdy w tym obuwiu, na pewno nie będzie chciał wrócić do zwykłych adidasów.
Materiał zewnętrzny