Trening i ćwiczenia
13 września 2022

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Martwy ciąg z gumami to ćwiczenie siłowe z użyciem sprzętu, który kiedyś zarezerwowany był tylko dla fizjoterapeutów. Teraz są stałym elementem wyposażenia każdej siłowni. Istnieje wiele rodzajów taśm do ćwiczeń, które różnią się nie tylko długością, ale także siłą oporu. Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, jest to świetny sposób na urozmaicenie treningu. W zależności od potrzeb mogą one wzmocnić wykonywaną czynność i pogłębić pracę mięśni bądź ułatwić nam wykonanie niektórych ruchów. Użycie gum przy wykonywaniu martwego ciągu to świetny sposób na zwiększenie pozytywnych efektów treningu siłowego.

Co to jest martwy ciąg? 

Jest to jedno z najbardziej podstawowych i znanych ćwiczeń siłowych. Świetnie wzmacnia plecy oraz poprawia postawę. Stanowi ono także formę przygotowania naszego ciała, zwłaszcza nóg i pleców,  do późniejszego podnoszenia coraz większych ciężarów. Ćwiczenie to, wraz z wyciskaniem ciężarów na leżąco oraz przysiadów z obciążeniem, wchodzi w skład tak zwanego trójboju siłowego. Każdy, kto kiedykolwiek spróbował wykonać martwy ciąg, wie, że nie jest to tak proste, jak się wydaje. Poziom trudności wzrasta także wprost proporcjonalnie do podnoszonego ciężaru.

Co to są gumy do ćwiczeń? 

Gumy wywodzą się z fizjoterapii. Z czasem stały się coraz bardziej popularne na siłowniach. Wzmacniają siłę, a także podnoszą trudność standardowych ćwiczeń. To także świetne urozmaicenie treningów grupowych i indywidualnych. Użycie gum podczas treningu zapewnia też większy zakres ruchu i pomaga wykonać trudniejsze ćwiczenia.

Dlaczego wykonywać martwy ciąg z gumą? 

Gumy do ćwiczeń są świetną alternatywną dla sztangi podczas treningu w domu, ale nie tylko. Użycie ich do wykonywania martwego ciągu zapewnia nam wzmocnienie odcinka lędźwiowego. Gumy pogłębiają także pracę mięśni przy wykonywaniu pracy. 

Martwy ciąg z gumami — jak wykonać prawidłowo to ćwiczenie?

Podczas wykonywania tego ćwiczenia musimy przede wszystkim pamiętać, aby się nie garbić. Nasza głowa powinna być naturalnym przedłużeniem kręgosłupa. Powinniśmy patrzeć przed siebie (a nie na dół). 

Trzeba bardzo uważać, żeby ćwiczenie to nie przyniosło więcej przysłowiowych szkód niż korzyści. Dbajmy o to, żeby podczas ćwiczeń kręgosłup i miednica były ustawione w naturalnej pozycji, a mięśnie brzucha i pośladki były odpowiednio napięte. Nie zapominajmy też o oddechu! 

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Ćwiczenie z gumami to świetny pomysł na urozmaicenie treningu. Ponadto zwiększają one naszą elastyczność i zakres ruchu. Jest to świetny sposób na wzmocnienie mięśni czworogłowych, a także pośladkowych. Pozwala też na poprawę postawy ciała. Należy jednak pamiętać, że zwiększają one trudność każdego wykonywanego treningu. To sprawia jednak, że za każdym razem ćwiczenie z gumami jest bardziej satysfakcjonujące. Więcej na temat tego, czy warto wykonywać martwy ciąg z gumami przeczytasz na https://deepbreath.pl/pl/n/Czy-warto-wykonywac-martwy-ciag-z-guma/9

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...