Trening i ćwiczenia
14 kwietnia 2021

Jak często można wykonywać trening EMS dla tych samych grup mięśniowych?

EMS, czyli Elektryczna Stymulacja Mięśni to rodzaj urządzenia do poprawy kondycji, które wykorzystuje prąd elektryczny o niskim natężeniu do wywołania skurczu mięśni, pomagając im poprawić siłę i wygląd. Elektryczna stymulacja mięśni powstała w Rosji Radzieckiej w latach 50-tych jako sposób na zwiększenie siły fizycznej i napięcia mięśniowego sportowców. Jej twórcą był dr Y. Kots z Centralnego Instytutu Kultury Fizycznej w byłym ZSRR. Dr Kots wprowadził Elektryczną Stymulację Mięśni do reszty świata, kiedy przedstawił referat o swoim odkryciu na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Przedstawił tam ogromne możliwości zastosowania Elektrycznej Stymulacji Mięśni jako czynnika zwiększającego siłę.

Już w latach 70-tych EMS był stosowany w Stanach Zjednoczonych, głównie jako środek do rehabilitacji kontuzjowanych mięśni. Stosowano go w szpitalach i klinikach rehabilitacyjnych, ale był dość rzadki i nieznany opinii publicznej. Skuteczność EMS jako budulca mięśni (w porównaniu z konwencjonalnymi ćwiczeniami) była źródłem dyskusji i jest dyskutowana do dziś. Wielu badaczy wciąż wątpi w skuteczność elektrycznej stymulacji mięśni, zwłaszcza jeśli porówna się ją z twierdzeniami stosowanymi w marketingu EMS. Jednakże, wielu badaczy i fitness 

W końcu EMS rozpowszechnił się wśród sportowców, zespołów sportowych uczelni wyższych, kulturystów i entuzjastów fitnessu jako sposób na rozszerzenie programu ćwiczeń. Obecnie maszyny do Elektrycznej Stymulacji Mięśni są również sprzedawane osobom prowadzącym siedzący tryb życia, nie będącym sportowcami, jako sposób na ćwiczenie bez poruszania się - co jest źródłem wielu dyskusji i sporów.

Wielu producentów twierdzi, że ich maszyny spowodują, że ludzie stracą tłuszcz i nabiorą formy bez prawdziwego programu ćwiczeń. Podczas gdy maszyny EMS mogą w rzeczywistości zwiększyć napięcie mięśni, twierdzenia te są w dużej mierze fałszywe. Ponieważ EMS jest ćwiczeniem pasywnym, nie powoduje spalania kalorii ani tłuszczu. Aby schudnąć, osoba musi zaangażować się w bardziej znaczący, konwencjonalny program ćwiczeń.

Jednak, jak potwierdzi wielu trenerów i profesjonalnych szkoleniowców, EMS ma swoje zastosowania i może pomóc sportowcom w osiągnięciu ich potencjału. Osoby, które kupują i używają maszyn EMS mogą się zastanawiać, jak często mogą je stosować na tych samych grupach mięśni. Ponieważ EMS wiąże się z wykorzystaniem prądu elektrycznego, ludzie mogą obawiać się, że będą go nadużywać.

Większość producentów maszyn EMS zaleca stosowanie ich na jednej grupie mięśniowej, codziennie na zmianę. Niektóre maszyny pozwalają na stymulację dwóch grup mięśniowych jednocześnie, co jest w porządku, o ile nie są to grupy mięśni antagonistycznych. Jednoczesne stosowanie EMS na antagonistycznych grupach mięśniowych jest bardzo niebezpieczne i należy go unikać.

Ponieważ maszyny EMS wykorzystują bardzo niski poziom prądu elektronicznego, nie musisz się martwić, że nadużyjesz ich i "spalisz" swoje mięśnie.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup systemu EMS jako uzupełnienie swojego obecnego programu treningowego lub jako pierwszy krok w kierunku sprawności fizycznej, upewnij się, że kupujesz produkt wysokiej jakości. Sprawdź literaturę konsumencką; skonsultuj się z wysokiej jakości książkami o tematyce fitness, magazynami i stronami internetowymi. Jeśli możesz, skonsultuj się z profesjonalistą w dziedzinie fitnessu, np. z trenerem, i skorzystaj z profesjonalnej pomocy podczas podróży w kierunku najsilniejszego fizycznego "ja".

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...