Trening i ćwiczenia
7 marca 2022

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower treningowy?

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania dobrej kondycji oraz zgrabnej sylwetki. Nie każdy jednak lubi intensywne sporty, a bieganie, czy jazda na rowerze, często odpada przez złe warunki pogodowe. Dla wielu osób zmotywowanie się do ćwiczeń jest trudne i ostatecznie rezygnują one z ruchu, korzystając z wielu wymówek. Są jednak sprzęty, na których trening jest czystą przyjemnością, a efekty są szybko odczuwalne. 

Rowery stacjonarne- niesamowita wygoda.

Rowery stacjonarne mają ogromną ilość zalet i niewiele przeciwwskazań. Ćwiczyć na nich może praktycznie każdy niezależnie od kondycji i wieku. Rowery treningowe można ustawić w salonie, sypialni lub dowolnym miejscu, gdzie jest dość dużo miejsca, a ćwiczenia wykonywać bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Można postawić sprzęt przed telewizorem i oglądać jednocześnie ulubiony serial lub słuchać muzyki bez potrzeby skupiania się na otoczeniu. 

Jakie są zalety treningu na rowerze stacjonarnym? 

Są różne rodzaje rowerów stacjonarnych, a każdy z nich ma różne możliwości treningu. Każdy jednak łączy wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji i pozytywny wpływ na krążenie. Osoby skarżące się na ból w odcinku lędźwiowym docenią rower leżący, który dzięki swojej budowie odciąża kręgosłup i nie wywołuje dyskomfortu podczas ćwiczeń. Dzięki dużej wygodzie i małemu naciskowi na stawy jest on w pełni bezpieczny dla osób o znacznej nadwadze, które nie powinny obciążać stawów dodatkowym, intensywnym treningiem. Jest on dobrym wyborem dla osób początkujących i tych o słabej kondycji, ponieważ nie zniechęci do ruchu, już na samym początku. Ważne jednak żeby trening trwał co najmniej około godziny, ponieważ małe obciążenie wiąże się z mniejszą wydajnością. Rowery treningowe pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić wydajność organizmu, dlatego będą świetnym wyborem dla każdego, kto chce w łagodny sposób poprawić swoją formę i sylwetkę. 

Jaki rower dla początkujących? 

Rower leżący, czyli poziomy, będzie dobrym wyborem dla każdego rozpoczynającego swoją przygodę z tym rodzajem sprzętu. Każdy trening dobrze zacząć od kilku minut rozgrzewki, czyli przysiadów, rozciągania mięśni i wymachów ramion. Pierwszy trening nie powinien trwać dłużej niż 30 minut, ważne, żeby na początek poznać swoje możliwości i każdego dnia, zwiększać długość ćwiczeń o 5-10 minut. Ten rodzaj roweru treningowego jest też szczególnie polecany osobom starszym, które pragną zadbać o swoje zdrowie, bez nadmiernego obciążenia stawów i kręgosłupa. Są bezpieczne i ryzyko urazów jest minimalne, dlatego są wręcz stworzone dla osób, które do tej pory nie uprawiały żadnego sportu. 

Dla kogo rower pionowy? 

Rower pionowy jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy z układem krążenia. Ze względu na duże podobieństwo do klasycznej jazdy na rowerze, jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą uprawiać ulubionego sportu np. W czasie intensywnej zimy lub ciężkich warunków atmosferycznych. Rower pionowy zajmuje też mniej miejsca niż szerszy rower poziomy, dlatego jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają dużo miejsca na dodatkowe sprzęty. 

Jakie są przeciwwskazania do treningu na rowerze stacjonarnym? 

Ze względu na duży wybór modeli, każdy znajdzie taki, który będzie bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu. W przypadku chorób układu krążenia, kręgosłupa lub stawów, przed podjęciem decyzji warto poradzić się fizjoterapeuty, który doradzi jaka opcja będzie najlepsza. Ostrożność powinny zachować też osoby z chorobami płuc, które obowiązkowo powinny omówić z lekarzem możliwość i sposób ćwiczeń fizycznych. Jest to jednak niewielka grupa i praktycznie każdy może dobrać sprzęt, który pozwoli na bezpieczne, codzienne ćwiczenia.

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...