Dieta i Suplementy
26 czerwca 2018

Różne rodzaje diet – jaką wybrać, by wytrwać i się nie zawieść?

            Dieta to coś, co spędza sen z powiek. Trudno nam się przekonać, że zdrowe jedzenie może być smaczne, a na samą myśl o odrzuceniu ulubionych przekąsek, głowa zaczyna wariować. Mamy jednak coraz więcej możliwości, by uzyskać wymarzoną sylwetkę, nie głodzić się, a do tego jeść naprawdę smacznie. Co podpowiada rynek i co warto wybrać?

 

Dieta pudełkowa – zysk na zdrowiu i czasie

 

            Ostatnimi czasy na popularności zyskuje catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa. To stosunkowo nowa propozycja, w porównaniu do wręcz ogromnej liczby różnego rodzaju diet, jakie znane są nam od dawna. Ten sposób żywienia od pozostałych propozycji wyróżnia jeden podstawowy element – posiłki, których nie musimy samodzielnie przyrządzać. Zakupy, które nas nie interesują, ale i smaki, które mogą zaskakiwać.

 

            W dużych miastach dieta pudełkowa jest wybawieniem dla osób, które dużo pracują, mało czasu spędzają w domu, nie mają więc go na gotowanie czy zakupy, ale i nie chcą już korzystać z pobliskich barów szybkiej obsługi. Dzięki diecie pudełkowej można liczyć na całodniowe posiłki, o odpowiedniej kaloryczności i wartościowości. Jest zdrowo, szybko i smacznie. Dobrze skomponowane dania pod okiem dietetyków, pozwalają uzupełnić niedobory najważniejszych substancji w organizmie, regulują jego gospodarkę, a co za tym idzie, zyskuje się na dodatkowej energii.

 

            Co ze sportowcami czy osobami, które mają alergie pokarmowe bądź po prostu nie uznają niektórych produktów spożywczych w swojej diecie? Wystarczy zorientować się w przykładowej ofercie EatZone.pl, by się przekonać, że każdy ma szansę wybrać jadłospis dostosowany do swoich potrzeb. Wątpliwością w wyborze takiej diety może być jedynie cena, jednak porównując koszty związane z czasem przeznaczonym na zakupy, gotowanie i wydatkami na te czynności, różnice zaczynają się zatracać.

 

Dieta wykluczająca konkretną grupę produktów

 

            Inną opcją są diety, które bazują na konkretnych grupach produktów, wykluczając określone z nich. Takich diet mamy co najmniej kilkadziesiąt, a dostępność wiedzy w sieci, jak i wciąż pośród literatury drukowanej sprawia, że nie potrzebujemy wizyty u dietetyka, by zacząć stosować się do zasad wybranej.

 

            Mówiąc ogólnie, plusy takich diet to zwykle redukcja masy ciała, niekiedy uporanie się z konkretnymi problemami zdrowotnymi, a jeszcze innym razem, dość efektywna detoksykacja organizmu. Minusy? Długo na takich dietach nie jesteśmy w stanie wytrzymać, poza tym organizm potrzebuje produktów ze wszystkich grup żywieniowych, stąd brak wiedzy i doświadczenia w komponowaniu posiłków z zamiennikami, może przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

 

Dieta domowa

 

            Na koniec zostawiamy dietę domową, czyli coś, co jest w stanie zrobić każdy z nas. Wykluczenie z codziennego menu przekąsek – słodkich i słonych, fast foodów, tłustych dań, niekoniecznie zdrowych zamienników chociażby cukru czy tłuszczu, a do tego zastąpienie gazowanych i słodzonych napojów wodą mineralną oraz herbatkami ziołowymi, to już kolosalny krok w kierunku nabywania zdrowych nawyków żywieniowych.

 

            Mamy sporo opcji do wyboru, rozważmy je wszystkie, by podjąć ostateczną, dobrą decyzję.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...
20 czerwca 2022

Czy można jeść słodycze, będąc na diecie?

Dieta, która obejmuje słodycze, brzmi absurdalnie. Należy jednak pamiętać, że restrykcyjna...
25 lutego 2022

Czy sałatki mogą być pełnoprawnym posiłkiem?

Sałatki mogą kojarzyć się głównie z lekką przekąską lub dodatkiem do innych dań. To...