Dieta i Suplementy
26 czerwca 2018

Różne rodzaje diet – jaką wybrać, by wytrwać i się nie zawieść?

            Dieta to coś, co spędza sen z powiek. Trudno nam się przekonać, że zdrowe jedzenie może być smaczne, a na samą myśl o odrzuceniu ulubionych przekąsek, głowa zaczyna wariować. Mamy jednak coraz więcej możliwości, by uzyskać wymarzoną sylwetkę, nie głodzić się, a do tego jeść naprawdę smacznie. Co podpowiada rynek i co warto wybrać?

 

Dieta pudełkowa – zysk na zdrowiu i czasie

 

            Ostatnimi czasy na popularności zyskuje catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa. To stosunkowo nowa propozycja, w porównaniu do wręcz ogromnej liczby różnego rodzaju diet, jakie znane są nam od dawna. Ten sposób żywienia od pozostałych propozycji wyróżnia jeden podstawowy element – posiłki, których nie musimy samodzielnie przyrządzać. Zakupy, które nas nie interesują, ale i smaki, które mogą zaskakiwać.

 

            W dużych miastach dieta pudełkowa jest wybawieniem dla osób, które dużo pracują, mało czasu spędzają w domu, nie mają więc go na gotowanie czy zakupy, ale i nie chcą już korzystać z pobliskich barów szybkiej obsługi. Dzięki diecie pudełkowej można liczyć na całodniowe posiłki, o odpowiedniej kaloryczności i wartościowości. Jest zdrowo, szybko i smacznie. Dobrze skomponowane dania pod okiem dietetyków, pozwalają uzupełnić niedobory najważniejszych substancji w organizmie, regulują jego gospodarkę, a co za tym idzie, zyskuje się na dodatkowej energii.

 

            Co ze sportowcami czy osobami, które mają alergie pokarmowe bądź po prostu nie uznają niektórych produktów spożywczych w swojej diecie? Wystarczy zorientować się w przykładowej ofercie EatZone.pl, by się przekonać, że każdy ma szansę wybrać jadłospis dostosowany do swoich potrzeb. Wątpliwością w wyborze takiej diety może być jedynie cena, jednak porównując koszty związane z czasem przeznaczonym na zakupy, gotowanie i wydatkami na te czynności, różnice zaczynają się zatracać.

 

Dieta wykluczająca konkretną grupę produktów

 

            Inną opcją są diety, które bazują na konkretnych grupach produktów, wykluczając określone z nich. Takich diet mamy co najmniej kilkadziesiąt, a dostępność wiedzy w sieci, jak i wciąż pośród literatury drukowanej sprawia, że nie potrzebujemy wizyty u dietetyka, by zacząć stosować się do zasad wybranej.

 

            Mówiąc ogólnie, plusy takich diet to zwykle redukcja masy ciała, niekiedy uporanie się z konkretnymi problemami zdrowotnymi, a jeszcze innym razem, dość efektywna detoksykacja organizmu. Minusy? Długo na takich dietach nie jesteśmy w stanie wytrzymać, poza tym organizm potrzebuje produktów ze wszystkich grup żywieniowych, stąd brak wiedzy i doświadczenia w komponowaniu posiłków z zamiennikami, może przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

 

Dieta domowa

 

            Na koniec zostawiamy dietę domową, czyli coś, co jest w stanie zrobić każdy z nas. Wykluczenie z codziennego menu przekąsek – słodkich i słonych, fast foodów, tłustych dań, niekoniecznie zdrowych zamienników chociażby cukru czy tłuszczu, a do tego zastąpienie gazowanych i słodzonych napojów wodą mineralną oraz herbatkami ziołowymi, to już kolosalny krok w kierunku nabywania zdrowych nawyków żywieniowych.

 

            Mamy sporo opcji do wyboru, rozważmy je wszystkie, by podjąć ostateczną, dobrą decyzję.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno...
20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...