Zdrowie
30 stycznia 2018

Jak poprawić wzrok? - popularne ćwiczenia oczu

Ćwiczenia na wzrok warto wykonywać kilka razy dziennie, najlepiej w przerwach w pracy przy komputerze, zajęciach na uczelni, czytaniu lub nauce. Trening oczu rozluźni napięte mięśnie gałki ocznej, a także pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Proste i skuteczne ćwiczenia na oczy to np.: patrzenie w dal, kreślenie w powietrzu ósemek bądź szybkie mruganie.

Ćwiczenia oczu - kiedy wykonywać?

Ćwiczenia na oczy to sposób na odpoczynek dla wzroku i relaks. Proste ćwiczenia można wykonywać kilka razy dziennie, zwłaszcza kiedy pracuje się przed komputerem, dużo czyta lub uczy się. Przed przystąpieniem do treningu oczu warto jednak skonsultować się z okulistą, ponieważ niektóre ruchy gałki ocznej mogą być niewskazane dla osób, np. z krótkowzrocznością. Na wizytę okulistyczną można umówić się za pośrednictwem strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.

Ćwiczenia na wzrok - kreślenie ósemek, koła

Przed wykonaniem jakiegokolwiek ćwiczenia oczu warto wykonać kilka prostych ćwiczeń rozluźniających, takich jak: głębokie oddychanie, rozluźnienie mięśni karku, np. poprzez poruszanie głowy do przodu i do tyłu oraz na boki czy długie patrzenie na okoliczną zieleń za oknem.

Dobrym ćwiczeniem na to, by poprawić wzrok naturalnymi metodami, jest wyobrażenie sobie przewróconej ósemki. Wystarczy wodzić wzrokiem po obwodzie cyfry, zaczynając od jej lewej dolnej części i kierując się do jej środka, by finalnie zamknąć wzrokiem obwód po prawej stronie. Zdrową figurą geometryczną dla oka jest koło. Czarną kropkę, np. wyciętą z papieru, należy przykleić na ścianę i przyglądać się jej z odległości około 1 metra. W momencie, kiedy środek kropki zacznie się rozjaśniać, wystarczy przenieść wzrok na ścianę.

Ćwiczenia oczu a praca przy komputerze

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera bardzo obciąża i męczy wzrok, dlatego bardzo wskazane jest, aby w ciągu pracy robić sobie kilkuminutowe przerwy. W momencie, gdy czuje się silne zmęczenie oczu, wystarczy na chwilę zakryć dłońmi całą twarz lub zacząć szybko mrugać. Oczy bardzo uspokaja patrzenie w dal, dlatego po godzinie pracy przy komputerze można wyjrzeć przez okno i oglądać pobliską zieleń, a jeśli nie ma takiej możliwości, to budynki znajdujące się w oddali. Pomysłem na relaks dla wzroku jest również joga oczu. Ćwiczenia polegają na patrzeniu kolejno w: dół, w górę, na boki i po skosie. Po powtórzeniu czynności kilka razy można rysować wzrokiem okrąg, raz zaczynając od lewej strony, a raz od prawej.

Ćwiczenie dla oczu z ręką i ołówkiem

Do wykonania ćwiczenia potrzeba ołówka z narysowaną na nim kropką. Nie zamykając lewego oka, należy zakryć je lewą dłonią. Prawa ręka z ołówkiem w ręku powinna być uniesiona na wysokość wzroku. Ćwiczenie polega na tym, aby wykonywać prawą dłonią w powietrzu koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie nie spuszczając wzroku z kropki na ołówku.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...
30 maja 2022

Jakie kosmetyki do stóp sprawdzą się latem?

W letnim czasie stopy są wizytówką każdego człowieka. Na nie zakładamy ładne sandałki...
21 grudnia 2021

Ból zęba - przyczyny. Co możesz zrobić, jeśli bolą nas zęby?

Czasami ból zęba może być tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niektórzy ludzie...