Hobby
5 czerwca 2018

Stół do kuchni i jadalni. Jak wybrać najlepszy?

Stół, to nie tylko mebel, lecz miejsce gromadzące rodzinę. Jemy przy nim posiłki, zasiadamy z przyjaciółmi, biesiadujemy. Jest więc niezmiernie ważnym meblem w każdym domu. Wydawałoby się, że stół w jadalni niczym się nie różni od stołu kuchennego. Jednak jest pomiędzy nimi różnica.

Czym się różni stół w kuchni od stołu w jadalni?

Stół kuchenny, nie służy wyłącznie do spożywania posiłków. Pełni on dodatkową rolę blatu roboczego, przy ich sporządzaniu. Oprócz walorów estetycznych, musi być dostosowany do tej funkcji. Dlatego jego blat powinien być odporniejszy na zabrudzenia, plamy, czy wysoką temperaturę. Stół w jadalni natomiast, ma wyróżniać się estetyką i elegancją.

Stół w kuchni

Jak wybrać najlepszy stół do kuchni? Taki, żeby pasował do reszty wyposażenia, a przy tym był funkcjonalny, wygodny i nie zajmował dużo miejsca? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

  • Rozmiar- wielkość stołu uzależniona jest od tego, jaką przestrzeń mamy do zagospodarowania. W małej kuchni, nie ma możliwości na umieszczenie dużego stołu. Wybór musi więc być ograniczony do takich, które się zmieszczą i nie zakłócą ciągów komunikacyjnych. W dużej kuchni możemy pozwolić sobie na duży stół, przy którym zmieści się więcej osób. Odpowiedni będzie stół czteroosobowy z możliwością rozłożenia.
  • Konstrukcja- w małej kuchni warto pomyśleć o stole rozkładanym. Nie zajmuje miejsca wtedy, gdy nie korzysta się z niego. Na uwagę zasługują stoły z szafkami. To oszczędność przestrzeni, a równocześnie dodatkowe miejsce na przybory kuchenne. Warto rozważyć zakup stołu z szufladą. Uzyskamy dodatkowy schowek, który w kuchni bardzo się przydaje. W bardzo małej kuchni, rozwiązaniem może być wysuwany blat.
  • Materiał- klasyczne stoły z drewna, pasują do każdego wnętrza i są trwałe. Łatwo je dopasować do reszty umeblowania. Można je przemalowywać, dzięki czemu nie tylko zmienią charakter, ale będą wyglądały jak nowe. Stoły plastikowe, oprócz małej odporności na uszkodzenia, mają tendencję do przebarwiania się pod wpływem panującej w kuchni temperatury i wilgotności. Eleganckie stoły ze szkła i chromu są piękne, lecz nie są odpowiednie do wykorzystywania, jako blat roboczy.
  • Blat- powinien być trwały i wytrzymały. Najlepiej, by był żaroodporny i wodoodporny. Dzięki temu, przetrwa bez śladów wykonywane na nim działania kulinarne. 

Jaki stół do jadalni?

Tu również zaczynamy od ustalenia rozmiaru. Klasyczny stół ma 76 cm wysokości. Minimalna szerokość to 50 cm. Stół w jadalni może być prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Ważne, by po jego ustawieniu, zachowana była swoboda poruszania się po pomieszczeniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany. Nie zapominajmy jednak, że odstęp pomiędzy stołem a ścianą powinien wynosić nie mniej niż 75 cm. W przeciwnym razie, siedzenie przy nim będzie niewygodne. Chcąc zachować ciąg komunikacyjny, tą odległość należy zwiększyć do około 120 cm. Warto też mieć na uwadze, że w dużej jadalni, mały stół nie będzie prezentował się elegancko.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując stół do jadalni?

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by szczególną uwagę zwrócić, na jakość wykonania stołu. Będziemy przy nim przyjmować gości. Musi więc być stabilny, wygodny i elegancki. Podobnie jak stół w kuchni, może być wyposażony w szufladę. W klasycznej jadalni najlepiej prezentować się będzie stół drewniany. W nowoczesnej, można pozwolić sobie na stół ze szkła i metalu. Należy upewnić się, że nogi stołu rozstawione są tak, by wygodnie przy nim siedzieć. Muszą być stabilne, w przeciwnym razie napoje mogą wylewać się na blat.

Bez względu na to, czy kupujemy stół do kuchni, czy do jadalni, musi on pasować do aranżacji wnętrza. Kolorystyka i styl stołu, ma stać się spójną częścią wystroju całego wnętrza. Przy wyborze, nie należy kierować się modą, lecz własnym gustem i funkcjonalnością. Odpowiedni stół, będzie nam służył przez wiele lat, pomimo intensywnego użytkowania. Dlatego stawiajmy na dobrej jakości materiały i staranne wykończenie. Zwróćmy szczególną uwagę na blat. W jadalni, musi on być bardzo elegancki, natomiast w kuchni, odporny na panujące tam warunki. Przemyślany zakup, zapewni nam wieloletnie zadowolenie.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

26 października 2023

Jak dobrać buty piłkarskie?

Piłka nożna to sport, który nie uznaje półśrodków. Zwycięska drużyna może być tylko...
11 sierpnia 2023

Gdzie szukać wiadomości ze świata sportu?

​Jeżeli jesteś fanem sportu z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby być na bieżąco z...
19 października 2022

Dlaczego klapki są niezbędne na basenie?

​Chodzenie na basen to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu – zarówno...