Trening i ćwiczenia
17 stycznia 2020

CrossFit - wszystko co musisz wiedzieć

CrossFit to sport, którego korzenie sięgają późnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to amerykański gimnastyk - Greg Glassman szukał sposobów optymalizacji metod treningowych, przede wszystkim mających poprawić wyniki fizyczne policjantów. Z czasem, idea zaczęła przemieniać się w konkretną koncepcję planu na codzienny trening i stopniowo zostawała wdrażana także do szkoleń żołnierzy i strażaków ze Stanów Zjednoczonych. Ze względu na osiągane przez nich fantastyczne wyniki treningowe, metoda stawała się coraz bardziej popularna, aż w końcu poznał ją niemal cały świat. CrossFit stał się oficjalną dyscypliną sportową, funkcjonującą w rozbudowanej strukturze formalnej i organizacyjnej - na ten moment istnieje aż 10 i pół tysiąca licencjonowanych filii, w których zawodnicy uprawiają ten rodzaj aktywności. 

Czym jest CrossFit ?

CrossFit opiera się na kształtowaniu i rozwijaniu głównych dziesięciu obszarów fizycznych, takich jak: wydolność krążeniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, elastyczność, moc, szybkość, koordynacja, zręczność, równowaga i dokładność. Ćwiczenia wykonuje się w specjalnie przystosowanych salach, zwanych boxami, przy użyciu odpowiednich sprzętów, na przykład piłek lekarskich, kettlebells, skrzynek, drabinek, ciężarów i wielu innych narzędzi.

Głównym założeniem CrossFit'u jest zwiększenie sprawności fizycznej i uwolnienie potencjału, jaki drzemie w ciele człowieka. Program właściwego treningu to poddawanie organizmu regularnie zmieniającym się bodźcom, opartym na założeniach ruchu funkcjonalnego, wykonywanego z dostosowaną, ale wysoką intensywnością. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być: wskakiwanie na skrzynie, robienie przysiadów z obciążeniem, uderzanie młotem o oponę, podnoszenie ciężarów, skakanie na skakance. Wykonuje się je naprzemiennie, w tak zwanych obwodach, określoną liczbę razy, nie dopuszczając do dłuższej przerwy i pamiętając przy tym, żeby obciążać inne partie mięśniowe po sobie. Najważniejsza w tej dyscyplinie jest regularność, niektórzy twierdzą, że najlepiej trenować codziennie, inni, że minimum 3 dni w tygodniu. Na początku treningi najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonego, licencjonowanego trenera w klubach CrossFit. Dzięki temu, ćwiczenia zostaną dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb, skupiając się na celu, który wybierzemy wspólnie z trenerem. Może być nim na przykład schudnięcie, umocnienie mięśni brzucha lub poprawa szybkości. Pracując z kimś doświadczonym, unikniemy także ryzyka poważnych kontuzji, spowodowanych nieprawidłowym wykonywaniem ruchów. 

Czy można uprawiać CrossFit w domu?

Jak najbardziej, CrossFit można zaliczyć do dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w domu, czy też w lesie lub parku, nie tylko w odpowiednio urządzonej sali. Jednak kiedy już poczujemy się profesjonalnymi sportowcami i nie będziemy mogli wyobrazić sobie dnia bez treningu, który stanie się częścią naszego życia, to najlepiej zainwestować w specjalnie przystosowane sprzęty. Jeśli wielkość naszego domu czy mieszkania pozwala nam na urządzenie własnej przestrzeni CrossFit'owej to profesjonalny trening możemy odbyć o każdej porze dnia i nocy, nie wychodząc z domu. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, tworzących urządzenia pasujące zarówno do klubów fitness, jak i zacisza domowego. Sklep crossfit oferuje wszystko, czego możesz potrzebować do przeprowadzenia swojego ulubionego treningu. Specjaliści mogą pomóc Ci zaprojektować własny box, dostosowując sprzęty pod istniejące warunki techniczne i dostępną ilość miejsca. Konstrukcje są modułowe, dlatego bez problemu można je rozwijać czy zmieniać położenie, dzięki prostemu systemowi plug&play. Nie zapomnij o wyborze odpowiedniej kolorystyki, która będzie pasować do Twojego wnętrza, indywidualnego gustu i będzie motywować Cię do ćwiczeń. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

13 maja 2021

Jakie spodnie na rower? Poradnik dla mężczyzny

Wychodząc na rower, bez względu na to, czy jeździmy amatorsko, czy zawodowo, powinniśmy zadbać...
22 kwietnia 2021

Hantle, sztangi i inne obciążenia – zaczynamy trening siłowy w domu

Chcesz zacząć treningi, ale nie masz ochoty wybierać się na siłownię? Bez obaw, w domu...
14 kwietnia 2021

Jak często można wykonywać trening EMS dla tych samych grup mięśniowych?

EMS, czyli Elektryczna Stymulacja Mięśni to rodzaj urządzenia do poprawy kondycji, które...