Trening i ćwiczenia
17 stycznia 2020

CrossFit - wszystko co musisz wiedzieć

CrossFit to sport, którego korzenie sięgają późnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy to amerykański gimnastyk - Greg Glassman szukał sposobów optymalizacji metod treningowych, przede wszystkim mających poprawić wyniki fizyczne policjantów. Z czasem, idea zaczęła przemieniać się w konkretną koncepcję planu na codzienny trening i stopniowo zostawała wdrażana także do szkoleń żołnierzy i strażaków ze Stanów Zjednoczonych. Ze względu na osiągane przez nich fantastyczne wyniki treningowe, metoda stawała się coraz bardziej popularna, aż w końcu poznał ją niemal cały świat. CrossFit stał się oficjalną dyscypliną sportową, funkcjonującą w rozbudowanej strukturze formalnej i organizacyjnej - na ten moment istnieje aż 10 i pół tysiąca licencjonowanych filii, w których zawodnicy uprawiają ten rodzaj aktywności. 

Czym jest CrossFit ?

CrossFit opiera się na kształtowaniu i rozwijaniu głównych dziesięciu obszarów fizycznych, takich jak: wydolność krążeniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, elastyczność, moc, szybkość, koordynacja, zręczność, równowaga i dokładność. Ćwiczenia wykonuje się w specjalnie przystosowanych salach, zwanych boxami, przy użyciu odpowiednich sprzętów, na przykład piłek lekarskich, kettlebells, skrzynek, drabinek, ciężarów i wielu innych narzędzi.

Głównym założeniem CrossFit'u jest zwiększenie sprawności fizycznej i uwolnienie potencjału, jaki drzemie w ciele człowieka. Program właściwego treningu to poddawanie organizmu regularnie zmieniającym się bodźcom, opartym na założeniach ruchu funkcjonalnego, wykonywanego z dostosowaną, ale wysoką intensywnością. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być: wskakiwanie na skrzynie, robienie przysiadów z obciążeniem, uderzanie młotem o oponę, podnoszenie ciężarów, skakanie na skakance. Wykonuje się je naprzemiennie, w tak zwanych obwodach, określoną liczbę razy, nie dopuszczając do dłuższej przerwy i pamiętając przy tym, żeby obciążać inne partie mięśniowe po sobie. Najważniejsza w tej dyscyplinie jest regularność, niektórzy twierdzą, że najlepiej trenować codziennie, inni, że minimum 3 dni w tygodniu. Na początku treningi najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonego, licencjonowanego trenera w klubach CrossFit. Dzięki temu, ćwiczenia zostaną dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb, skupiając się na celu, który wybierzemy wspólnie z trenerem. Może być nim na przykład schudnięcie, umocnienie mięśni brzucha lub poprawa szybkości. Pracując z kimś doświadczonym, unikniemy także ryzyka poważnych kontuzji, spowodowanych nieprawidłowym wykonywaniem ruchów. 

Czy można uprawiać CrossFit w domu?

Jak najbardziej, CrossFit można zaliczyć do dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w domu, czy też w lesie lub parku, nie tylko w odpowiednio urządzonej sali. Jednak kiedy już poczujemy się profesjonalnymi sportowcami i nie będziemy mogli wyobrazić sobie dnia bez treningu, który stanie się częścią naszego życia, to najlepiej zainwestować w specjalnie przystosowane sprzęty. Jeśli wielkość naszego domu czy mieszkania pozwala nam na urządzenie własnej przestrzeni CrossFit'owej to profesjonalny trening możemy odbyć o każdej porze dnia i nocy, nie wychodząc z domu. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, tworzących urządzenia pasujące zarówno do klubów fitness, jak i zacisza domowego. Sklep crossfit oferuje wszystko, czego możesz potrzebować do przeprowadzenia swojego ulubionego treningu. Specjaliści mogą pomóc Ci zaprojektować własny box, dostosowując sprzęty pod istniejące warunki techniczne i dostępną ilość miejsca. Konstrukcje są modułowe, dlatego bez problemu można je rozwijać czy zmieniać położenie, dzięki prostemu systemowi plug&play. Nie zapomnij o wyborze odpowiedniej kolorystyki, która będzie pasować do Twojego wnętrza, indywidualnego gustu i będzie motywować Cię do ćwiczeń. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...