Zdrowie
4 grudnia 2017

Dziewczęce sporty

Zdecydowana większość z nas chciałaby, aby nasze dzieci żyły w dobrej kondycji i zachowywały niezmącone zdrowie. Wszystko można oczywiście połączyć i naszym zdaniem, najlepszym sposobem na taki stan rzeczy jest regularne uprawianie sportu. Jaki sport byłby jednak najbardziej odpowiedni dla przedstawicielek płci pięknej?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Polakom wciąż daleko do mentalności przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, dla których praktycznie nie istnieje podział na sporty damskie i męskie. W Polsce wciąż niewiele dziewczynek i kobiet uprawia takie sporty jak piłka nożna, sztuki walki czy hokej na lodzie. Naturalnie, można wyróżnić takie tuzy sportów jak Katarzyna Kiedrzynek czy Joanna Jędrzejczyk, lecz rodzice wciąż wolą wysyłać córki na inne rodzaje sportów.

Siatkówka

Ten sport prawdziwy boom zaczął przeżywać na początku XXI wieku. Wszystko za sprawą naszych Złotek - złotych medalistek Mistrzostw Europy z 2003 roku. Zawodniczki takie jak Małgorzata Glinka, Katarzyna Skowrońska, Natalia Bamber, Dorota Świeniewicz czy Magdalena Śliwa nagle znalazły się na ustach całego kraju. Cały kraj pokochał damską siatkówkę, a miłość ta trwa do dziś. Tak naprawdę, uprawianie siatkówki nie wymaga dużych nakładów finansowych. W przypadku kobiet wystarczą damskie buty do siatkówki oraz odpowiednie ochraniacze. Obie te rzeczy można kupić w renomowanym sklepie sportowym allsports.pl, w którym zaopatrują się sportowcy z całego kraju. Siatkówka pochłania jednak zdecydowanie więcej czasu, aniżeli pieniędzy. Treningi, w początkowych fazach nauki, odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Wraz z kolejnymi sukcesami i przeżytymi latami, ilość poświęcanych godzin wzrasta. Wówczas ze sportu rezygnuje spora grupa młodych sportowców, która woli skupić się na nauce lub nie czuje po prostu szansy na osiągnięcie sukcesu w tym sporcie. Nie zmienia to jednak faktu zaszczepienia wielu niezwykle ważnych zasad, takich jak umiejętność pracowania dla zespołu, zaciętości w dążeniu do celu oraz przyzwyczajenia do ciężkiej i regularnej pracy.

Gimnastyka artystyczna

To jeden z najpopularniejszych sportów, które uprawiają dziewczynki. Rodzice z wielkim przekonaniem wysyłają na nią swoje pociechy. Zachęcają ich chociażby skojarzenia, które przychodzą na myśl o gimnastyce. Jest to sport uważany za subtelny i delikatny. Nie da się jednak ukryć, iż jest to aktywność, która wymaga naprawdę dużo poświęcenia, zwłaszcza na początku drogi. Chodzi oczywiście moment, w którym należy przywyczaić i dopasować mięśnie do niecodziennych wysiłków. Pierwszy szpagat czy skorpion to pozycje, które wymagają długiego i pełnego wyrzeczeń treningu. Radość z prawidłowego wykonania figury z całą pewnością będzie w stanie zrekompensować wszystkie wyrzeczenia, które musiał przejść mały sportowiec w drodze do sukcesu!

Lekkoatletyka

Królowa sportów jest tylko jedna. Lekkoatletyka to świetna dziedzina dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem. W jej zakresie każdy może znaleźć coś dla siebie. Bieganie, rzut oszczepem, skok w dal czy skok wzwyż to tylko najbardziej popularne propozycje. Osobiście, zawsze polecam skupienie się na bieganiu. Jest to sport, którego uprawianie nie wymaga tak naprawdę ani specjalistycznego sprzętu, ani odpowiedniego miejsca. Bieganie stanie się możliwe również po zaprzestaniu treningów, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku skoku wzwyż czy rzutu oszczepem. Ponadto bieganie zawsze jest świetną bazą do jakiegokolwiek innego sportu. Pomaga w zbudowaniu rozwiniętych mięśni nóg oraz posiadaniu dobrej kondycji.

Jak widzisz nie ma jednej rady, która byłaby w stanie rozwiązać zagwozdkę milionów rodziców z całego świata. Warto jednak spokojnie porozmawiać z dzieckiem i ustalić, czy istnieje jakiś sport, który szczególnie mu się podoba. Może, wbrew Twoim oczekiwaniom, wybierze całkiem inny rodzaj aktywności fizycznej? Może Twoja pociecha wcale nie chce odbijać piłki, a marzy jej się strzelanie dziesiątek goli? Nie przekonasz się, dopóki nie zapytasz!

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...