Zdrowie
7 lutego 2019

Zdrowotne właściwości medycznej marihuany

 

Temat medycznej marihuany był poruszany w Polsce już od kilku lat. Obecnie w naszym kraju istnieje możliwość sporządzania leków z tej rośliny. Nie oznacza to jednak, że jej używanie w celach innych niż medyczne jest legalne. Stosowanie konopi do poprawy zdrowia sięga drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Z marihuany korzystano na terenie Indii i starożytnych Chin. Używano jej głównie do złagodzenia owrzodzeń, ran oraz poparzeń. Z nasion tworzono pastę, która stosowana była w walce z różnymi stanami zapalnymi. W dawnych czasach uważano, że olej tłoczony z nasion konopi wpływa na poprawę stanu włosów. W Polsce wykorzystywanie marihuany w celach medycznych ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ostatecznie ustawa o legalizacji medycznej marihuany została przyjęta w październiku 2017 roku.

Właściwości marihuany

Naukowcy na całym świecie przeprowadzali wiele badań, aby zweryfikować jej wpływ na różne choroby. Jakie zatem są jej właściwości? Badania wykazały, że marihuana obniża ciśnienie w gałce ocznej, dlatego może pomóc osobom, które zmagają się z jaskrą. Jest to choroba oczu, która może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji nawet do ślepoty. Konopie zwalczają także uboczne efekty chemioterapii. Stosowanie marihuany w trakcie tej metody leczenia może zredukować nudności. Dodatkowo łagodzi ból, który w przypadku nowotworów jest nie do zniesienia.

Wielu naukowców twierdzi, że konopie mogą hamować rozwój glejaka. Jest to bardzo niebezpieczny guz, który powstaje w mózgu lub kręgosłupie. Niestety radioterapia lub chemioterapia w tym przypadku często zawodzą. Badania wykazały, że aktywne składniki konopi wstrzyknięte do guza mogą hamować wzrost komórek nowotworowych. Z medycznej marihuany mogą korzystać także osoby chore na padaczkę. Dzięki roślinie epileptycy mogą zauważyć zmniejszenie liczby ataków. Medyczna marihuana jest w ten sposób używana w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kolejną ciężką chorobą, przy której medyczna marihuana może złagodzić ciężkie bóle, jest stwardnienie rozsiane.

Proces leczenia marihuaną w Polsce

Trzeba tutaj jednak podkreślić, że w Polsce posiadanie, handel oraz uprawa marihuany nadal jest nielegalna. Jest ona cały czas traktowana jak narkotyk. Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do terapii konopnej, muszą zatem przejść dość długi proces formalny. Na początku lekarz musi uznać, że w danym przypadku marihuana może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia chorej osoby bądź nawet ratować życie. Następnie należy zweryfikować, czy dany lek jest dopuszczony do obrotu w kraju, z którego będzie on sprowadzany. Lekarz prowadzący składa zamówienie, które musi jeszcze zostać potwierdzone przez drugiego doktora, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Następnie należy czekać, aż lek zostanie sprowadzony do Polski, co niestety zajmuje dużo czasu (w przypadku bardzo chorych czas jest na wagę złota). Ministerstwo Zdrowia z reguły wyraża zgodzę na terapię marihuaną, mimo to proces ten jest dość długi i kosztowny. Więcej dowiesz się z artykułu Prawo konopne w Polsce i na świecie >>.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...