Zdrowie
21 lipca 2017

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Na rany warto zastosować środki odkażające i bakteriobójcze. Aby przyspieszyć regenerację skóry, należy sięgnąć po opatrunki tworzące wilgotne środowisko i usuwające wydzielinę. Skuteczne są hydrożele, a także okłady ziołowe, np. z kapusty. Warto zadbać o dietę bogatą w witaminę C i lizynę.

Środki antyseptyczne

Na rany najlepiej zastosować środki antyseptyczne, czyli odkażające. Warto też sięgnąć po preparaty ze składnikami działającymi bakteriobójczo. Polecane są np. żele lub maści na rany (źródło: Apteline.pl)

Opatrunki przyspieszające gojenie się ran

Gojenie się ran można przyspieszyć, stosując opatrunki półprzepuszczalne z poliuretanu pokrytego cienką warstwą akrylu. Zapobiegają przedostawaniu się bakterii i zapewniają odparowanie nadmiaru wody. Oprócz tego tworzą wilgotne środowisko, co przyspiesza regenerację naskórka. Są zalecane na rany z niedużą ilością wydzieliny. Zranienia ze średnią oraz dużą ilością wysięku powinny być zabezpieczane opatrunkami poliuteranowo-piankowymi. Zabezpieczają ranę przed zmianami temperatury i usuwają nadmiar wydzieliny. Dodatkowo przyspieszają proces ziarninowania (powstawania nowej tkanki łącznej w miejscu, w którym doszło do jej uszkodzenia). Opatrunki te są wodoodporne, co chroni przed przedostaniem się bakterii do wnętrza rany.

Hydrożele i hydrokolidy

Przyspieszenie gojenia się ran zapewniają też hydrożele, które utrzymują wilgotne środowisko wokół rany. Zapewnia to szybszą odbudowę tkanki. Tego typu środki są też dostępne w postaci opatrunków, które mają właściwości chłodzące. Warto je stosować na rozległe zranienia. Hydrokoloidy oprócz tego, że tworzą wilgotne środowisko, likwidują też tkankę martwiczą. Można ich używać na niewielkie rany, które nie są zainfekowane.

Ziołowe okłady na rany

Gojenie się ran można przyspieszyć, stosując ziołowe okłady z:

  • kapusty – liście kapusty należy drobno posiekać i przykładać je do uszkodzonej tkanki co 4 godziny;
  • aloesu – liść rośliny należy przeciąć, wyjąć z niego miąższ i nałożyć na ranę, a następnie zabandażować; okład powinno się zmieniać co godzinę;
  • babki lancetowatej – jej liście trzeba umyć i zmiażdżyć, a następnie przyłożyć do rany i obandażować; procedurę należy powtarzać co 2 godziny;
  • świeżego skrzypu.

Dieta przyspieszająca gojenie się ran

Aby przyspieszyć gojenie się ran, warto zadbać o dietę. Powinny się w niej znajdować duże ilości witaminy C, która ma udział w produkcji kolagenu. Ten składnik tkanki łącznej pozwala na szybszą regenerację skóry. Witamina C chroni też przed zakażeniami, uszczelniając naczynia krwionośne. Znajduje się m.in. w cytrusach, papryce, kiwi, pomidorach oraz jabłkach. Uszkodzone tkanki szybciej się regenerują dzięki lizynie. Można ją dostarczyć w diecie poprzez: ryby, jaja, mleko oraz jego przetwory, a także soję i czerwone mięso.

Zobacz także: Profilaktyka zakrzepicy żylnej

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...