Zdrowie
16 maja 2017

Czytanie - ważny element zdrowego stylu życia

Czy można wspominać o zdrowiu bez sprawnego intelektu? Czy czuje się takim ktoś, kto żyje w stresie? Odpowiedź jest oczywista. Dlatego zmieniając swój tryb życia na zdrowszy, trzeba zatroszczyć się o samopoczucie, zdrową psychikę oraz o intelekt tak samo, jak i o swój organizm.

Ważne jest, jak spędza się wolny czas. Czytanie jest jednym z takich pomysłów na umilanie sobie chwil, z którym wiążą się bardzo duże korzyści.

Inteligentniejsi i bystrzejsi dzięki czytaniu

Czynność ta angażuje umysł i na wiele sposobów poprawia jego pracę. Rozwija pamięć, bo przecież śledzenie perypetii różnych bohaterów to dla niej znakomity trening. Trzeba śledzić, co się dzieje i dopasowywać to do zdarzeń minionych, a więc sięgać pamięcią wstecz. Czytanie rozwija wyobraźnię, a więc uczy kreatywnego myślenia. Docenić też trzeba zwiększenie wydolności mózgu. Komórki są w dobrej kondycji i opóźnia się starzenie mózgu. Oznacza to, że nawet w podeszłych latach można mieć sprawny umysł, tylko trzeba o niego dbać.

Czytanie to jeden z najlepszych sposobów na to. Można też dzięki niemu zapobiec pojawieniu się choroby Alzheimera. Kształtowanie zdolności logicznego i analitycznego myślenia to kolejne ważne korzyści. Doskonały trening pod tym względem mają czytelnicy powieści detektywistycznych, ale i czytając wiele innych książek trzeba wytężyć swój umysł.

Czytanie książek

Ogólnie można podsumować, że poprawia się wydolność umysłu, inteligencja, inne zdolności intelektualne. Ważne jest także podkreślenie, że interesując się różnorodną literaturą, zyskuje się większą wiedzę o świecie. Jest ona bardziej rozległa i dotyczy wielu zagadnień. Jest to zaleta, jaką określa się słowem: erudycja. Erudyta to ktoś, z kim zawsze jest o czym rozmawiać. Taka osoba bez trudu przekazuje swoje myśli, bo dzięki częstej lekturze posiada bogaty zasób słów.

Czytanie jako sposób na szczęście

Wybierając taki sposób na spędzanie czasu, dba się o swoją psychikę, dobre samopoczucie, czyli można wzmocnić poczucie szczęścia. Dzieje się tak z kilku powodów. Pogrążenie się w świecie stworzonym przez autora pozwala na oderwanie się od zmartwień i różnych bieżących spraw. Jest to więc znakomity sposób na relaks. Można sobie zafundować jeszcze mocniejszą poprawę samopoczucia poprzez wybór zabawnej książki.

Dzięki oczytaniu poprawia się samoocena. Im jest ona wyższa, tym i większe jest zadowolenia z życia. Osoba z wysoką samooceną lepiej sobie radzi ze stresem i osiąga większe sukcesy. Lektura przed snem pomaga zrelaksować się, a dzięki temu ułatwia zaśnięcie. Dobry, głęboki sen ma duży wpływ na samopoczucie.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

21 lipca 2017

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

​ Na rany warto zastosować środki odkażające i bakteriobójcze. Aby przyspieszyć...
6 maja 2017

Chore zęby szkodzą zdrowiu! Chore, zaniedbane zęby mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych...

Okazuje się, że z zębami wiele wspólnego może mieć ból głowy, angina, a nawet problemy...
27 stycznia 2017

Witamina C stymuluje produkcję kolagenu i zapobiega procesom starzenia się skóry

Gładka i jędrna skóra, wytrzymałe ścięgna, mocne chrząstki i więzadła – za te...