Trening i ćwiczenia
21 maja 2020

Jak wybrać bieżnię do biegania?

zdjęcie: photogenica.pl

O tym, że bieganie pozwala utrzymać dobrą kondycję, wie każdy. Jednak już nie każdy ma motywację, by trenować na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych: kiedy pada deszcz czy wieje silny wiatr. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z ćwiczeń. Idealnie na trening w domu sprawdzi się bieżnia. O tym, dlaczego warto się na nią zdecydować i jak wybrać odpowiednią dla siebie, odpowiemy w tym artykule.

Co przemawia za zakupem bieżni?

Przede wszystkim to, że w domu trenować możemy zawsze. Nie ograniczają nas warunki pogodowe ani czas. Możemy nawet połączyć trening na bieżni z oglądaniem filmu w telewizji. To także bardzo korzystne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają czasu trenować poza domem lub których zniechęca do ćwiczeń pogoda za oknem.

Jak wybrać bieżnię dla siebie?

Z pewnością warto inwestować w sprzęt dobry jakościowo, by służył na lata. Duży wybór bieżni sprawdzonych producentów można znaleźć na stronie Ceneria.pl.

Aby dobrać bieżnię do swoich potrzeb, trzeba na początku ustalić, jakim celom ma ona służyć. Czy planujemy intensywne, codzienne ćwiczenia, biegi w umiarkowanym tempie w celu zrzucenia zbędnych kilogramów czy może okazjonalne wykorzystanie sprzętu, by się rozruszać?

Poszczególne modele bieżni mają zróżnicowane programy treningowe i dodatkowe funkcje, które stanowią ciekawą formę urozmaicenia tradycyjnych ćwiczeń. Umożliwiają dopasowanie obciążeń, a dodatkowo gwarantują lepszą amortyzację niż bieganie w terenie. Trzeba tylko pamiętać, że rozłożona bieżnia zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu.

Magnetyczna czy elektryczna, czyli jaką bieżnię wybrać

Decydując się na bieżnię magnetyczną, trzeba pamiętać, że musimy samodzielnie uruchomić pas biegowy, ponieważ nie jest on napędzany silnikiem. W bieżni magnetycznej można regulować pochylenie oraz opór. Wadą jest to, że nie ma możliwości skorzystania z programów treningowych. Dodatkowo bieżnia magnetyczna nie zapewnia właściwej amortyzacji stawów.

Z kolei bieżnia elektryczna jest wyposażona w silnik, a pas biegowy włącza się automatycznie. Dostępne różne programy treningowe pozwalają dobrać intensywność treningu do możliwości użytkownika. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że są droższe od bieżni magnetycznych, a ponadto pracują głośniej.

Ważne parametry w czasie doboru bieżni dla siebie

Poniżej 8 najważniejszych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając bieżnię dla siebie.

  1. Maksymalne obciążenie

Jeśli zostanie przekroczone maksymalne obciążenie, które wskazuje producent, trzeba się liczyć z tym, że sprzęt będzie się szybciej zużywał. Kupując bieżnię, warto sobie zostawić margines bezpieczeństwa w tym zakresie.

  1. Moc silnika (dotyczy bieżni elektrycznych)

Bieżnie, które mają silnik o większej mocy, są też wytrzymalsze i trwalsze. W czasie zakupu trzeba sprawdzić moc trwałą (znamionową) silnika. Bieżnie do 2 KM mocy służą głównie do marszu albo truchtu, z kolei te powyżej 2 KM do biegania.

  1. Osiągana prędkość

Zależy od mocy silnika, różne modele mogą mieć różne zakresy prędkości.

  1. Amortyzacja bieżni

Ważny parametr dla tych wszystkich, którzy borykają się z problemami ze stawami albo mają skłonność do kontuzji. Im lepsza amortyzacja, tym lepsza będzie także ochrona.

  1. Rozmiar pasa biegowego

Żeby bieżnia była wygodna, jej długość i szerokość trzeba dobrać, biorąc pod uwagę własny wzrost.

  1. Nachylenie bieżni

Obowiązuje prosta zasada: im większa moc silnika, tym większy można uzyskać kąt nachylenia bieżni. Dużo zależy od modelu, w niektórych z nich kąt nachylenia może wynieść nawet 40 stopni.

  1. Programy treningowe

Mając bieżnię elektryczną, możemy korzystać z różnych planów treningowych i dobrać najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb. Dodatkowa opcja to programy osobiste, w których użytkownik samodzielnie dobiera konkretne elementy treningu. Dostępne są takie funkcje, które śledzą postępy, kontrolują na bieżąco puls, prędkość biegu, czas, a także liczbę spalanych kalorii.

  1. Sposób pomiaru tętna

Tętno można mierzyć na różne sposoby: korzystając z klipsa na ucho, specjalnych czujników umieszczonych na poręczach czy za pomocą pasa bezprzewodowego do pomiary tętna, który zakłada się na klatkę piersiową.

  1. System wspomagania składania oraz rozkładania bieżni

Warto przyjrzeć mu się bliżej, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca do zagospodarowania i po każdym treningu bieżnię trzeba będzie złożyć.

Duży wybór sprzętu w atrakcyjnych cenach

Na stronie Ceneria.pl możesz kupić sprzęt do ćwiczeń cenionych marek jak Kettler, Reebok, Spokey, Body Sculpture, Insportline, Hot Sport i wielu innych. Kompletując sprzęt do ćwiczeń w domu, zyskujemy niezależność oraz wygodę. W dziale ze sprzętem fitness dostępne są bieżnie, a także inny sprzęt do ćwiczeń, jak rowerki treningowe, steppery, twistery, orbitreki, masażery, hantle żeliwne i wiele innych, byście mogli bezpiecznie ćwiczyć w domu, kiedy chcecie i jak chcecie!

Artykuł sponsorowany

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...
13 września 2022

Czy martwy ciąg z gumami to dobre ćwiczenie?

Martwy ciąg z gumami to ćwiczenie siłowe z użyciem sprzętu, który kiedyś zarezerwowany...