Zdrowie
6 maja 2017

Chore zęby szkodzą zdrowiu! Chore, zaniedbane zęby mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych

Okazuje się, że z zębami wiele wspólnego może mieć ból głowy, angina, a nawet problemy z sercem. Chore i zaniedbane zęby są przyczyną wielu problemów zdrowotnych - chorób serca, wrzodów itd. Na skutek działania bakterii próchniczych w organizmie może dojść do zakażenia odogniskowego. Są to przede wszystkim powikłania próchnicy zębów.

Serce

Przeprowadzone badania w jednoznaczny sposób pokazały, że chore zęby powodować mogą nawet zapalenia mięśnia sercowego i zwał. Gromadzące się bakterie dostają się z zębów do krwi i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Wówczas łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa zwężając ich światło.  Ponadto powodują one dodatkowo większą krzepliwość krwi. Taka krew jest trudniejsza do przepompowywania do serca. Dlatego też trzeba pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i czyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Zawiera on bowiem dużą ilość bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się w naczyniach płytki miażdżycowej.

Zatoki

Nad kościami szczęki znajdują się zatoki szczękowe. Chore zęby powodować mogą ich stan zapalny. Bez problemu przedostają się one bowiem w miejsca blisko położone.

Angina

Angina, a więc stan zapalny migdałków podniebiennych oraz otaczających je tkanek miękkich gardła, jest często powodowana przeziębieniem. Za zakażenie odpowiedzialne są paciorkowce. Ich źródłem są właśnie chore i zniszczone zęby.

Stan uzębienia

Stawy

Kiedy bakterie nagromadzą się w zębach wydzielają enzymy i toksyny, które dzięki naczyniom krwionośnym wędrują po całym organizmie. W ten sposób docierają również do stawów. A więc na skutek długotrwałego zapalenia zębów może dojść do choroby reumatycznej. W ten sposób może dojść nawet do trwałego uszkodzenia stawów.

Choroba wrzodowa

Bakterie z zębów nie docierają do żołądka, ale zepsute zęby i braki w uzębieniu niekiedy mogą powodować utrudnienia w życiu i przegryzaniu pokarmów. Zamiast więc dobrze rozdrobnić pokarm i wymieszać go ze śliną dochodzi do połykania dużych porcji jedzenia. To dla żołądka spory wysiłek. Pokarm zalega w nim dłużej i trawiony jest przez większą ilość soku żołądkowego. W skład soku wchodzi natomiast kwas solny, którego nadmiar powoduje powstawanie wrzodów.

Nerki

Okazuje się, że próchnica wpływa też na nerki. Bakterie mogą je zaatakować powodując zapalenie kłębuszków nerwowych. Nerki tymczasem czyszczą krew z ubocznych produktów przemiany materii. W ten sposób docierają do nich toksyny z zepsutych zębów.Niekiedy są w stanie mocno uszkodzić ten organ.

Okazuje się więc, że zepsute zęby mogą przyczynić się do chorób w zasadzie wszystkich narządów miąższowych poprzez wywołanie ropni. Bakterie z zębów  - gronkowce i paciorkowce są odpowiedzialne za stany ropne. Niekiedy potrafią nawet zaatakować oczodół i gałkę oczną. Wówczas może dojść do zapalenia mózgu. To przypadek skrajny, ale warto sobie uświadomić do czego prowadzić niekiedy nieleczona próchnica.

Zęby mleczne trzeba leczyć już u małych dzieci. W ich przypadku zmiany chorobowe następują bowiem wyjątkowo szybko. Ich układ odpornościowy jest bowiem mało rozwinięty.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...