Trening i ćwiczenia
19 marca 2019

Taśmy do ćwiczeń, czyli prosty sposób urozmaicenia treningu

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, a co za tym idzie lepsza pogoda sprzyjają większej aktywności fizycznej. Coraz chętniej inwestujemy więc w zajęcia siłowe oraz fitness. Chcąc poprawić formę i wygląd warto inwestować w akcesoria do ćwiczeń, dzięki którym trening będzie urozmaicony. Szczególną popularnością cieszą się taśmy do ćwiczeń.

Chcąc osiągnąć efekt w postaci atrakcyjnego wyglądu oraz zgrabnej figury chętnie sięgamy po różne formy aktywności fizycznej. Gdy za oknem sprzyja pogoda warto chociażby biegać. Świetne efekty daje korzystanie z domowych oraz profesjonalnych siłowni oraz zajęć fitness. Szukając dla siebie odpowiedniej formy aktywności i sposobu na zrzucenie zbędnych kalorii można skorzystać z pomocy akcesoriów treningowych. Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie tradycyjnych i często monotonnych treningów są taśmy do ćwiczeń.

Czym jest taśma do ćwiczeń?

Taśma do ćwiczeń jest inaczej zwana taśmą oporową. To coraz bardziej popularny przyrząd treningowy, dzięki któremu ćwiczący może urozmaicić swoje zajęcia, wykonywać naprzemiennie różne ćwiczenia oraz trenować różne partie mięśniowe. Taśma to nic innego, jak gumowy i rozciągliwy pas lub opaska stosowana w trakcie rozgrzewki lub treningu zasadniczego. Wykonana jest z wysokiej jakości materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i rozrywanie. Ćwiczenia z wykorzystaniem taśm oporowych są zalecane przez lekarzy, trenerów fitness i rehabilitantów, a wykorzystywane między innymi przez osoby, które chcą pozbyć się nadmiernej ilości kalorii, tkanki tłuszczowej, pragnące wzmocnić mięśnie oraz ogólną kondycję organizmu.

Kiedy warto stosować taśmę do ćwiczeń?

Taśmy do ćwiczeń to idealny sposób na to, aby niewielkim kosztem wprowadzić do swojego treningu nowe zestawy ćwiczeń, a tym samym móc wzmacniać inne mięśnie oraz partie ciała. Taśmy warto stosować na każdym etapie treningu, jak również po jego skończeniu – jako ćwiczenia relaksujące. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że taśma oporowa jest przyrządem bardzo uniwersalnym, dlatego może być wykorzystywana również jako alternatywa dla tradycyjnego treningu siłowego. Taśmę do ćwiczeń można stosować, gdy:

- jesteśmy osobami początkującymi,
- nasze mięśnie oraz ciało nie są przyzwyczajone do typowego treningu siłowego,
- z różnych przyczyn (np. zdrowotnych) nie możemy wykonywać treningu z obciążeniem,
- wracamy do treningów po urazach,
- zależy nam na wzmocnieniu konkretnych partii ciała,
- mamy mało miejsca i nie posiadamy własnej siłowni,
- chcemy trenować w domu.

Zalety korzystania z taśm oporowych

Dobrej jakości taśmy do ćwiczeń to praktyczny przyrząd pozwalający ćwiczyć tak, jak chcemy, bez ryzyka kontuzji. To doskonały sposób na to, aby rzeźbić mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, ramion, pośladków, brzucha czy nóg. Trening z wykorzystaniem taśm przynosi wiele korzyści, wśród których można wymienić chociażby:

- skuteczne uzupełnienie tradycyjnego treningu,
- możliwość wykorzystania w zajęciach fitnessowych oraz crossfitowych,
- poprawa ogólnej sprawności fizycznej,
- wzmocnienie wytrzymałości oraz zwiększenie wydolności organizmu,
- lepsza koordynacja ruchowa,
- wzmocnienie siły mięśniowej,
- uelastycznienie sylwetki, lepsza figura,
- stymulacja układu nerwowo-mięśniowego, krwionośnego i oddechowego,
- mniejsze ryzyko kontuzji oraz niższe koszty (możliwość ćwiczenia w dowolnym miejscu),
- łatwość przechowywania.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z wykorzystaniem taśm oporowych?

Główną zaletą taśm oporowych jest bezpieczeństwo ich stosowania. To przekłada się bezpośrednio na komfort i różnorodność ćwiczeń. Z pomocą taśm można wykonać między innymi następujące ćwiczenia:

- uginanie przedramion z taśmą oporową,
- rozciąganie taśmy oporowej przed klatką piersiową,
- odwodzenie nóg z taśmą oporową,
- przywodzenie nóg z taśmą oporową,
- wyprost w stawie biodrowym z taśmą oporową,
- wiosłowanie z taśmą oporową siedząc,
- przysiady.

Jak dobrać taśmę do ćwiczenia?

Wybierając taśmę do ćwiczeń warto zwracać uwagę przede wszystkim na materiał, z którego została wykonana, a także siłę oporu. Materiał ze względu na intensywność użytkowania powinien być odporny na pękanie, rozrywanie oraz inne czynniki mechaniczne. Taśma nie powinna również powodować np. uczulenia na ciele. Należy dopasować rodzaj taśmy do charakteru ćwiczeń oraz własnego doświadczenia. Jeżeli jesteśmy osobami początkującymi warto zacząć od taśm cieńszych, z małym oporem. W miarę upływu czasu oraz zwiększenia siły mięśni warto zakupić taśmy grubsze i szersze, a tym samym stawiające większy opór przy rozciąganiu. Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące wyboru zakup warto skonsultować z osobą posiadającą doświadczenie w użytkowaniu taśm, np. z trenerem personalnym.

 

Artykuł partnera

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 marca 2024

Jaki wybrać zegarek do biegania?

Bieganie to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego – jest to...
4 listopada 2023

Dobry zegarek sportowy do treningu - jaki wybrać?

Zegarek sportowy to urządzenie, które łączy w sobie funkcje zegarka tradycyjnego z...
2 września 2023

Akcesoria do roweru: Udoskonal swoje podróże

Rower to nie tylko środek transportu, ale także pasja wielu osób. jeśli jesteś miłośnikiem...