Dieta i Suplementy
25 marca 2021

Dieta pudełkowa dla dzieci, czyli smaczne i zbilansowane posiłki, przygotowane przez specjalistów

Dzieci przepadają za słodyczami i daniami typu fast food, ale do domowych posiłków podchodzą ze znacznie mniejszym entuzjazmem. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na ich wagę i zdrowie. Dane statystyczne dowodzą, że co trzecie dziecko w Polsce zmaga się z problemem nadwagi lub nawet otyłości. W jaki sposób zaszczepić malcowi zdrowe nawyki żywieniowe? Pomoże w tym dieta pudełkowa.

Catering dietetyczny może pomóc w rozwiązaniu problemu nadwagi i otyłości u dzieci

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że nadwaga i otyłość u najmłodszych staje się coraz poważniejszym problemem. Szacuje się, że w ostatnich latach, liczba dzieci dotkniętych tym problemem wzrosła aż dziesięciokrotnie! Mówimy tu zatem o bardzo poważnym przyroście. Mało tego, w tym temacie wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa, więc w kolejnych latach liczba dzieci z nadwagą może wzrosnąć. To ostatni dzwonek, by zmienić złe nawyki żywieniowe naszych pociech.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że źródeł problemu nadwagi i otyłości u dzieci należy szukać już we wczesnych latach ich życia. Nieposkromiony apetyt na słodycze ma bezpośredni związek z działaniem ośrodka przyjemności w mózgu. Często zdarza się, że dobrze wykonane przez malca zadanie (np. odrobione lekcje, dobra ocena w szkole czy starannie posprzątany pokój) jest nagradzane cukierkiem, czekoladą, batonikiem, torebką chipsów lub inną przekąską.

Słodkości są też najczęściej wręczanym prezentem - gdy rodziców odwiedzają goście, zwykle przynoszą ze sobą coś dla dzieci. W rezultacie, w mózgu malca wytwarza się połączenie na linii słodkości-przyjemność, które bezpośrednio dotyczy obszaru mózgu zwanego układem nagrody lub ośrodkiem przyjemności. W tym miejscu przechodzimy do kolejnego aspektu przywiązania do słodyczy, bo psychologia to tylko jedna strona medalu. Nie można zapomnieć, że cukier jest jedną z najbardziej uzależniających substancji. Dostarczony do organizmu, oddziałuje na wspomniany wcześniej ośrodek nagrody, co doprowadza do wyrzutu hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności.

Trudno jest winić dzieci za słabą wolę, natomiast rodziców - można, a nawet należy skarcić z całą stanowczością za uleganie wszelkim kaprysom swoich pociech. Gdy dziecko domaga się słodkich smakołyków, bezrefleksyjnie poddajemy się tym prośbom, bo przecież słodycze to jeden z przywilejów dzieciństwa. W temacie nadwagi u najmłodszych, nie bez znaczenia jest też błędnie interpretowana chęć zacieśniania więzów rodzinnych. Wiele osób postrzega wspólny wypad do baru szybkiej obsługi jako okazję do rozmowy i spędzenia ze sobą dodatkowego czasu. Nie tędy droga. Aby zapobiec problemom zdrowotnym w późniejszych latach, dziecku trzeba zaszczepić właściwe nawyki żywieniowe. Pomoże w tym dietetyczny catering.

Cateromarket czyli menu układane z myślą o najmłodszych

Rozwijający się organizm przedstawia szczególne wymagania żywieniowe. Każdy posiłek powinien dostarczać dziecku niezbędne składniki odżywcze, zbilansowane we właściwych proporcjach. Równie istotną rolę odgrywa regularność posiłków i wartość kaloryczna każdego z nich. Nie jest łatwo komponować śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje w taki sposób, żeby odpowiadały potrzebom malca i przy okazji były na tyle smaczne, żeby dziecko zjadało je do ostatniego kęsa. Dieta pudełkowa Poznań - sprawdź ofertę. Dieta to jednak jeszcze nie wszystko. Dla młodego organizmu, tak samo istotna jest codzienna porcja ruchu. Jak jednak znaleźć czas dla dziecka, skoro większą część dnia spędzimy w kuchni? To bardzo trudne i właśnie dlatego warto zdać się na pomoc specjalistów w dziedzinie dietetyki. W ten sposób zyskamy pewność, że malec będzie otrzymywał posiłki idealnie dopasowane do jego potrzeb, a my bez trudu znajdziemy kilka chwil na rodzinne aktywności na świeżym powietrzu.

Catering dietetyczny ma wiele zalet

Mówiąc o zaletach diety pudełkowej dla dzieci, na pierwszym miejscu należy wymienić fakt, że jadłospis jest układany nie przez przypadkowe osoby, a przez specjalistów. Wszystkie dania są zbilansowane dokładnie pod kątem potrzeb rozwijającego się organizmu, a przy tym - pozostają niezwykle smaczne. Jeżeli dodamy do tego różnorodność i atrakcyjną formę podania, otrzymamy posiłki, którym malec nie będzie mógł się oprzeć. Na uwagę zasługuje także fakt, że dania pudełkowe bez problemu mieszczą się do plecaka, więc dziecko będzie mogło zabierać je ze sobą do szkoły.

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

27 kwietnia 2023

Olej MCT - źródło energii nie tylko dla sportowców

Olej MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą stanowić cenne wsparcie zarówno...
20 stycznia 2023

Suplementy dla lepszego krążenia krwi

Najlepszym i naturalnym sposobem na dobre krążenie krwi jest ruch i zdrowa dieta. Regularna...
28 października 2022

Jakie posiłki może zawierać catering dietetyczny?

Rynek cateringu dietetycznego rośnie w szybkim tempie. Nie jesteś pewien, czy pudełko...