Zdrowie
18 maja 2018

Beta alanina - aminokwas który wspomoże Cię w treningach. Sprawdź, jak go dawkować

Beta alanina cieszy się coraz większą popularnością. W ostatnich latach stała się „Świętym Graalem” kulturystów, kolarzy, a nawet osób uprawiających sporty walki. Dzięki rozległym badaniom naukowym potwierdzającym jej skuteczność, zakwalifikowana została do grupy A licznych komisji sportowych. Oznacza to, że należy do renomowanego grona suplementów diety wpływających na wydajność ćwiczeń, do którego zaliczone zostały między innymi kreatyna i kofeina.

Kiedy stosować suplementację aminokwasami?

Beta alanina, a dokładniej beta-alanyl-L-histydyna, jest aminokwasem, który naturalnie łączy się z L-histydyną wiązaniem peptydowym. Efektem tego wiązania jest karnozyna – dipeptyd, który wspomaga kurczliwość mięśni. Beta alanina pełni więc z założenia rolę odżywki na siłę. To jednak nie jedyna jej funkcja. L-karnozyna uczestniczy w procesie usuwania szkodliwych metabolitów, w szczególności chloraminy i tlenu singletowego. Regeneracja po treningu przebiega szybciej, kiedy wspiera ją suplementacja beta alaniną i L-histydyną, której organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Aby efektywnie wykorzystać jej możliwości, warto sięgnąć po łatwo przyswajalny suplement Beta Alanine Drink Activlab. Każda buteleczka zawiera 3000 mg beta alaniny oraz dzienną dawkę witaminy C. Schłodzony napój o grejpfrutowym smaku zapewnia nie tylko energię, ale też orzeźwienie, które uczyni każdy trening bardziej przyjemnym.

Każdy początkujący sportowiec wie, że mięśnie wyrabia się w kuchni. Bardziej zaprawieni zawodnicy wiedzą jednak, że w kuchni przygotowywane są również shake’i proteinowe i stacki odżywek na siłę. Przeciętna dieta zapewnia pomiędzy 50 a 250 miligramów karnozyny dziennie. Jest to dawka wystarczająca do codziennego funkcjonowania, ale w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego, suplementy diety zawierające aminokwasy mogą okazać się koniecznością. 100 gram pieczonej piersi kurczaka zawiera około 550 miligramów beta alaniny. Przy zalecanej dawce dziennej dla sportowców, suplementacja pozwoli na ułożenie diety skupionej na składnikach odżywczych przyswajalnych z łatwością z pożywienia – bez zmartwień o niedobory aminokwasów i problemy z regeneracją po treningu.

Dawkowanie i stacki przedtreningowe

Ze względu na specyfikę działania beta alaniny, dawkowanie jest szczególnie ważne. Nadmiar aminokwasu w organizmie nie zostanie wychwycony przez nerki, jak ma to miejsce między innymi w przypadku kreatyny lub innych odżywek na siłę, takich jak BCAA. Krótki czas syntezy BA sprawia, że jest ona przyswajana niemal natychmiastowo. Receptory czuciowe stają się bardziej wrażliwe, co skutkuje występowaniem parestezji – uczucia mrowienia, swędzenia lub pieczenia skóry. Przekroczenie zalecanej dawki dziennej (3-6 gram, zależnie od płci i masy ciała) może skutkować bólem żołądka. Aby temu zapobiec, beta alaninę można przyjmować zaraz po posiłku przedtreningowym o wysokiej zawartości węglowodanów lub na pusty żołądek w formie suplementu diety o przedłużonym uwalnianiu.

Spożywanie suplementów diety na pierwszy rzut oka może wydawać się banalnie proste – wystarczy odmierzyć odpowiednie dawki, wymieszać i przełknąć lub popijać w czasie treningu. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zamiast jednego suplementu, przyjmowany jest tzw. stack. Odżywki na siłę mogą mieć zupełnie inne właściwości higroskopijne niż suplementy wspomagające regenerację po treningu lub budowę suchej masy mięśniowej. Aby osiągnąć pożądane proporcje, należy korzystać z wielu miarek dołączonych do odpowiednich odżywek lub – w idealnych warunkach – wagi kuchennej. Aby ułatwić sobie zadanie, zaleca się zamianę suchych proszków na kapsułki z beta alaniną (np. kapsułki Activlab Beta-Alanine) lub skomponowane przez specjalistów mieszanki, łączące w sobie liczne składniki odżywcze, witaminy i aminokwasy.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
itrening.pl

Zobacz

25 stycznia 2024

Ortopedia dzisiaj: przewodnik po nowoczesnych metodach leczenia i rehabilitacji

  Ortopedia, jako dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem urazów...
16 października 2023

Psychoterapia online

Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z możliwości terapii online, mogą...
21 sierpnia 2022

Klinika okulistyczna Gdańsk

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Należy o niego zadbać...